مشتری مداری

چه کسی مسئول مشتری مداری در سازمان است؟ مشتری مداری وظیفه کیست؟

گاهاً در برخی از سازمان ها می بینیم و می شنویم که برخی از افراد می گویند: ما که با مشتری در ارتباط نیستیم، یا مشتری مداری وظیف واحد بازاریابی است و به ما ربطی ندارد.


در این مطلب می خواهیم در این خصوص صحبت کنیم که آیا رفتار مطلوب و حرفه ای با مشتری صرفاً وظیفه واحد ارتباط با مشتریان است؟ آیا فقط افرادی که با مشتری در ارتباط هستندو کار فروش را انجام می دهند باید مشتری مدار باشند؟

 

در مسابقات دو میدانی، رشته ای وجود دارد به نام دو امدادی. در این مسابقه دو یا چند نفر در یک تیم وجود دارند، شیء یا میله ای به نفر اول داده می شود و او شروع به دویدن می کند، نفر اول باید میله را به نفر دوم تحویل بدهد و نفر دوم ادامه مسیر را می دود و این رویه ادامه دارد تا پایان مسابقه.

مسلماً تیمی برنده این مسابقه دو می شود که تمام اعضای آن بخوبی دویده باشند.

داستان کسب و کارها هم دقیقاً به همین شکل است، کسب و کاری می تواند به خوبی پیش برود که تمام اعضا و نفرات آن کسب و کار به خوبی کار کنند و به خوبی با مشتری ارتباط برقرار نمایند.

فروشنده ها باید به خوبی با مشتری ارتباط برقرار نمایند و از آنها سفارش دریافت کنند.

واحد تولید باید بتواند محصولی باکیفیت برای مشتری ها تولید کند

واحد طراحی باید بتواند بهترین طرح ها و بسته بندی ها را رایجاد کند و تمام واحد های دیگر به همین روال باید تلاش کنند تا کسب و کار در دنیای رقابت باقی بماند.

کارتیمی و دانستن اصول مشتری مداری برای هر کسب و کاری تبدیل به الزام شده است.

 

در ادامه مطالب بالا لازم است برخی از ویژگی های سازمان های مشتری مدار را با هم مرور کنیم، چک کنید که آیا شما و سازمان شما یک سازمان مشتری مدار هست یا خیر.

ویژگی های سازمان های مشتری مدار:

  • تمام افراد و کارکنان مفهوم مشتری مداری و رضایت مشتری را بخوبی درک کرده اند. آنها می دانند که چطور و به چه صورتی با مشتری رفتار و برخورد کنند.
  • خدمات و محصولات آن سازمان بخوبی کار می کند. مشتری ها از محصولات و خدمات آنها بسیار راضی هستند. کار با محصولات ساده است و راهنمای استفاده از محصولات در کنار آنها وجود دارد.
  • در این سازمان فراتر از نیازهای مشتریان پاسخ داده می شود و همواره در تلاش هستند تا مشتری را مشعوف کنند.
  • شکایات و اشکالات وارد شده به سرعت رفع می گردد. در این بین کانالهای مختلفی برای دریافت شکایت وجود دارد که مشتری ها می توانند به سادگی شکایت خود را به سازمان اعلام کنند.
  • مدیران و کارکنان پیگیر و مسئولیت پذیری دارد. آنها به سرعت به خواسته های مشتریان پاسخ می دهند.
  • تمام افراد به دنبال یافتن و یادگرفتن هستند. هر فردی تلاش می کند تا دانسته های خودش را افزایش دهد. دانش در این سازمان ها گسترش می یابد و افراد دانسته های خودشان را با دیگران به اشتراک می گذارند.
  • در جای جای سازمان مشتری مداری به وضوح یافت می شود و تقریبا تمام مشتری ها از حضور در این سازمانها لذت می برند.
پیشنهادی برای تمرین:
چه ویژگی های دیگری برای سازمان های مشتری مدار می توانید نام ببرید؟

ارتباط با مشتریان

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید!

Close
Close