html

صفت ها (Attributes) در HTML – آموزش HTML (جلسه سوم)

بوسیله صفت ها در HTML می توان خصوصیاتی را به تگ ها اعمال کرد. صفت ها در HTML را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

صفت های اختصاصی: بعضی از تگ ها دارای صفت های منحصر به فردی هستند که فقط در این تگ ها قابلیت کاربرد دارند که به آن ها صفت اختصاصی می گویند.

صفت های عمومی: اما بعضی دیگر از صفت ها که کاربرد آن ها بین تگ ها مشترک است و می توان از آن ها در همه تگ ها استفاده نمود را صفت عمومی می نامند.

صفت ها همیشه در تگ آغازین به کار می روند و شامل دو قسمت می باشند:

Name: منظور نام صفتی که می خواهیم در تگ های HTML استفاده کنیم. به عنوان مثال صفت align در تگ h2، نحوه ترازبندی متن (text alignment) را تنظیم می کند.
Value: مقداری که برای صفت تعیین می شود. مثلا مقدار left برای صفت align در تگ h2، باعث چپ چین شدن تگ تیتر می شود. value ها باید داخل کوتیشن ها (double یا single) قرار بگیرند و با علامت = به صفت مربوطه منتسب شوند.

شکل کلی تعریف صفات در HTML به صورت زیر است:

<tagname attribute1="value" attribute2="value"> content </tagname>

 

به مثال زیر توجه کنید:

<p align=”left”> این یک پاراگراف چپ چین است.</p>

مقدار value در صفت align می تواند یکی از مقادیر “left” , “right”,”center” , “justify” باشد.

صفات عمومی

id: این صفت هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهیم برای یک عنصر شناسه ای منحصر به فرد در نظر بگیریم. یعنی نباید برای صفت id دو عنصر مختلف، یک مقدار مساوی قرار دهیم. از صفت id جهت آدرس دهی در صفحات HTML نیز استفاده می شود. در css هم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای درک بهتر، نحوه استفاده id را در مثال زیر مشاهده کنید:

<p id=”p1”> این یک پاراگراف است.</p>

class: از این صفت جهت نسبت دادن کلاسی که در CSS نوشته شده به یک عنصر استفاده می شود. در واقع این صفت در HTML هنگامی کاربرد دارد که بخواهیم ظاهر یک عنصر را در CSS تنظیم کنیم.

مثال:

<p class=”paragraph”>این یک پاراگراف است.</p>

dir: با استفاده از این صفت جهت گیری متن عناصر HTML را می توان تعیین کرد که دارای دو مقدار می باشد:
ltr : تنظیم عنصر از چپ به راست.
rtl : تنظیم عنصر از راست به چپ.

مثال:

<p dir=”rtl”>این یک پاراگراف راست به چپ است.</p>

نکته:
مقدار پیش فرض صفت dir به صورت ltr می باشد. یعنی در صورت مقدار ندادن به این صفت، جهت گیری عناصر در HTML به صورت پیشفرض از چپ به راست خواهد بود.

title : تا حالا شده وقتی روی یک لینک یا تصویر می روید، کنار موس یک توضیحی به صورت tooltip نمایش داده میشه، برای نمایش دادن نام لینک یا تصویر بر روی هر عنصر از صفت title استفاده می شود.

style : از این صفت جهت استفاده از کدهای css در html به صورت inline یا enterline برای هر عنصر استفاده می شود.(از این صفت جهت تغییر ظاهری و شکل و شمایل دادن به کدهای html استفاده می شود که البته استفاده از آن در html صحیح نیست و باید ظاهر تگ های html در CSS تنظیم شود که در بخش آموزش css به صورت کامل این مورد توضیح داده شده است.)

lang : از این صفت جهت مشخص کردن زبان صفحه و هر عنصر استفاده می شود. این صفت معمولا برای تگ <html> استفاده می شود، چون معمولا زبان کل صفحه را مشخص می کند ولی برای دیگر عناصر نیز قابل استفاده است.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید!

Close
Close