html

آموزش HTML (جلسه اول)

با آموزش HTML در خدمت شما هستیم، در این سری از آموزش، ابتدا به معرفی HTML پرداخته و سپس طی جلسات آموزشی به معرفی قسمت های HTML می پردازیم.
ابتدا تقسیم بندی برنامه های تحت وب را بررسی می کنیم.

برنامه های تحت وب رو به صورت کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • برنامه های استاتیک یا ثابت (Static) :
  برنامه هایی هستند که صفحات آن ها از متن، تصویر، جدول و تشکیل شده اند. صفحاتی که به این صورت ایجاد شده اند با کاربر تعاملی ندارند و صرفا کاربر می تواند اطلاعات داخل این صفحات را مشاهده کند. این نوع صفحات ثابت هستند یعنی برای تغییر اطلاعات داخل این صفحات، باید از طریق ویرایشگر و تغییر کدهای آن ها صورت گیرد.
 • برنامه های داینامیک یا پویا (Dynamic) :
  برنامه هایی هستند که اطلاعات و داده هایی را از کاربر گرفته و آن ها را مورد پردازش قرار می دهند و در پایان، نتیجه پردازش صورت گرفته، در اختیار کاربر قرار می گیرد.

HTML زبانی برای ساختن صفحات استاتیک هست، که به وسیله آن می توان صفحات وبی ایجاد کرد که در آن از تصاویر، موزیک، جداول، فیلم و … استفاده کرد.

HTML (اچ تی ام ال) مخفف عبارت Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری ابرمتن می باشد، که در ادامه به توضیح هر یک از این کلمات می پردازیم.

زبان های برنامه نویسی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • Liner :
  همانطور که از معنی این کلمه مشخص هست، منظور زبان های برنامه نویسی هستند که الگوی خطی دارند و دستورات آنها به صورت خط به خط اجرا می شوند و تا وقتی که خطی از برنامه اجرا نشده، خط بعدی اجرا نمی شود. زبان هایی مانند PHP، Asp، C و … جزء این نوع دسته بندی می باشند. وجود خطا در هر خط از برنامه موجب توقف کامل اجرای برنامه می شود.
 • Hyper :
  زبان هایی که دارای الگوی خاصی نیستند و خطا در یک خط از برنامه موجب توقف کامل برنامه نمی شود جزء این دسته بندی می باشند. که زبان HTML جزء این دسته می باشد.

Markup : زبان HTML بر خلاف بسیاری از زبان های برنامه نویسی فاقد دستور(ساختار) هایی همچون ساختار شرطی، توابع، حلقه و … است. همانطور که از کلمه Markup به معنی نشانه گذاری مشخص است، زبان HTML از تعدادی Tag(برچسب) تشکیل شده است که با توجه به نوع کارکرد آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

HTML زبان پایه طراحی وب هست و تمامی کدهای صفحات وب اعم از کدهای سمت سرور و سمت کاربر، در نهایت به کدهای HTML تبدیل و بوسیله مرورگر خوانده شده و نمایش داده می شوند.
به عبارت ساده تر، مرورگرها هیچ یک از کدهای سمت سرور (مانند: PHP و ASP ) را نمی شناسند و کدهای قابل شناسایی برای مرورگرها، HTML می باشد.

از زبان HTML نباید جهت صفحه آرایی یا تنظیم ظاهر صفحات وب استفاده کرد. جهت تنظیم ظاهر صفحات باید از فناوری های دیگری چون شیوه نامه های آبشاری (CSS) بهره برد. در واقع امروزه از زبان HTML برای ایجاد ساختار کلی صفحات وب استفاده می شود و وظیفه صفحه آرایی و زیباسازی وبسایت، برعهده CSS می باشد.
در یک صفحه HTML می توان از انواع عناصر از قبیل عناوین، متن، تصاویر، جدول، فهرست و… استفاده کرد، که برای استفاده از هر عنصر باید تگ مربوط به آن را قرار داد.هر کدام از کدهای HTML معنا و مفهوم خاصی دارند و تاثیر مشخصی بر محتوا می گذارند.

یک سند HTML، یک پرونده مبتنی بر متن (Text-based) است که معمولا با پسوند htm یا html نامگذاری شده و محتویات آن از برچسب های HTML تشکیل می شود. مرورگرهای وب که قادر به تفسیر برچسب های HTML هستند، تک تک آن ها را از داخل سند HTML خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان سازی (Render) می کنند.

در ادامه آموزش HTML با ما همراه باشید…

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close