رادیو آموزش: اهمیت نیاز بصری در تبلیغات

با بیان آقای سعید ایل بیگی

 

مدیر کانون تبلیغاتی هور

 

 

.

 متن فایل صوتی بالا:

بسم الله الر رحمان رحیم

سلام عرض می کنم خدمت دوستان و همراهان گرامی.

سعید ایل بیگی هستم، مدیر کانون تبلیغاتی هور و طراح گرافیک.

در این فایل صوتی می خواهیم با هم در مورد اهمیت توجه به نیازهای بصری مخاطب صحبت کنیم .

 

اگر تا به حال برای شرکت یا سازمان یا محل کارتان کار تبلیغاتی انجام داده باشید حتما تایید می کنید یکی از مهمترین ارکان شکل گیری پروژه های تبلیغاتی تان توجه به مبحث گرافیک است .

 

در واقع گرافیک پل ارتباطی شما با مخاطبان انبوه تان است. مخاطب های انبوه با سلیقه های متفاوت و طبع و مزاج مختلف .

از طرفی گرافیک ادبیات و لحن و لهجه شما است. در نتیجه باید طوری حرف بزنیم که طبع عموم را هدف قرار دهیم ولی این نباید عاملی شود که کار دم دستی و سرسری انجام شود. کار عامه پسند با کار دم دستی خیلی متفاوت است. به هیچ وجه نمی شود این دو تا عبارت را با هم برابر دانست.

 

برعکس تصور رایج که فکر می کنند کار عامه پسند به شدت کار چیپ و بی کلاسی است اتفاقاً حداقل در عرصه ی تبلیغات به شدت فنی و دقیق است. حتی نیاز به پشتوانه ی مطالعاتی و حتی پژوهشی دارد مثلا در استفاده از رنگ آیا آماری وجود داردکه بگویند مردم در فلان منطقه از فلان شهر نسبت به چه رنگهایی واکنش های مثبت یا منفی نشان می دهند؟ یا منبع اطلاعاتی مان تصورات و حدسیات خودمان یا اطرافیانمون است.

 

خیلی از اوقات شنیده می شود که سفارش دهنده می گویند مردم مثلا این روزا از رنگ زرد بیشتر خوششان می آید ازش می پرسی چرا؟ میگوید خوب مثلا فلان شرکت که از این رنگ استفاده کرده است ببینید چقدر سود کرده است و چه قدر با مخاطبش خوب ارتباط برقرار کرده است.

 

این دسته از تصورات به شدت غلط است و حاصلش می شود یکسری کار گرافیکی بی هویت. البته اگر زیبا باشد و در نهایت تبلیغاتی بی فایده.

هر شرکت یا سازمانی یا هر سفارش دهنده ای متناسب با محصول خودش، نیاز خودش و بازار هدف خودش، رقباش و شرایط فرهنگی محیطی که در آن فعالیت می کند و خیلی چیزهای دیگر باید برای کارش تصمیم بگیرد و این چیزی است که به پشتوانه پژوهشی نیازمند است.

 

وقتی به سفارش دهنده این حرف ها را می زنید اغلب قبول می کنند ولی وقتی نتیجه ی کار پژوهشی را می آوری و می گویی مثلا مردم منطقهاز رنگ قهوه ای بیشتر لذت می برند یا نسبت به رنگ قهوه ای بیشتر واکنش مثبت نشان می دهند آنجاست که دچار چالش می شویم و می گوییم نه، همان رنگ زرد جذاب تر است.

 

هر چه قدر که استدلال می آوری و نتیجه کار مطالعاتی ات را می گذاری جلوش، باز هم قبول نمی کند. در واقع شما به عنوان مجری پروژه به یک چالش بزرگتر از اجرای خود پروژه برخورد کردی و آن هم درگیر شدن با ذهنیت سفارش دهنده ای است که تصور می کند کارهای گرافیکی شرکت اش را باید قاب کند و بزند به دیوار یا بگذارد در آلبوم خانوادگی اش و به اقوام و اطرافیانش نشان بدهد.

 

به طور کلی هر سفارش دهنده ای در حوزه ی تبلیغات در هر سطحی که باشدهر طبقه ی اجتماعی، شغلی یا مالی که باشد باید بداند حتی اگر خلاف میلش باشد اما آن واسطه ای شده است بین مجری پروژه و مخاطبان انبوهش.

 

اینکه سفارش دهنده چون اختیار کار را دارد یا بودجه کار را تامین می کند یا اینکه حس می کند هر وقت بخواهد می تواند پروژه را متوقف کند عاملی باشد تا مجری پروژه را خریداری کند یا حس کند هرچه در ذهنش است آن باید برایش پیاده کند اصلا کار درستی نمی تواند باشد. چرا، چون یک پروژه تبلیغاتی با یک پروژه پیمانکاری ساختمان فرق می کند شما فرض کنید که می خواهید سفارش ساخت یک مسکن را به یک پیمانکار ساختمان بدهید بله، بهش می گویید مثلا دو اتاق داشته باشد، رنگش مثلا قرمز باشد، آبی باشه یا هر چیز. طبق میل خودتان بهش سفارش می دهید و نکته این جا است که مصرف کننده این سفارش باز خودتان هستید. اما در پروژه های تبلیغاتی این اتفاق نمی افتاد. سفارش دهنده شما هستید اما مصرف کننده ی محصول تبلیغاتی مخاطبان انبوه اند. مخاطبان انبوهی که هرکدام سلیقه خاص خودشان را دارند. در نتیجه طراحی تبلیغاتی شما باید به شکلی باشد که بتواند عموم مردم را جذب کند.

 

هرچه توجه به اینکه بیشتر باشد دقت کار بالاتر می رود و البته کار پیچیده تر می شود اما این نوع پیچیدگی از آن پیچیدگی های خسته کننده نیست چون اگر طبق اصول و قاعده انجام شود کار به شدت جذابی هم است و در نهایت یک کار سودمند هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ معنوی انجام شده است.

ما سعی می کنیم در این سلسله بحث ها در مورد اینکه چگونه می شود ذائقه و دیدگاه مخاطب را به سمت خودمان جلب کنیم با هم صحبت کنیم.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

مطالب آموزشی

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top