اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم می تواند ما را با به فرد کاریزماتیک و بسیار جذابی تبدیل کند. تا به حال با افرادی مواجه شدید که هنگام صحبت کردن آن ها، از شنیدن حرف هایشان خسته نمی شوید. این افراد فن بیان بسیار قوی دارند و می توانند به خوبی صحبت کنند.

معمولا افرادی که خوب حرف می زنند، در زندگی اجتماعی و حرفه ای خود، فرد موفق تری هستند. شاید برای شما این سوال ایجاد شده باشد که این افراد چگونه می توانند به این خوبی صحبت کنند. فراموش نکنید که خوب صحبت کردن یک ویژگی فطری نیست و شما می توانید با تمرین و تکنیک های درست صحبت کردن، به این مهارت دست پیدا کنید. به همین منظور در ادامه به بررسی تکنیک های موثر برای اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم، می پردازیم.

 

با این نکات می توانیم خوب صحبت کنیم

برای اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم، باید این مهارت را در خود تقویت نماییم. تکنیک های مختلفی وجود دارند که می توانند در خوب صحبت کردن به ما کمک نمایند، از مهم ترین تکنیک های یادگیری این مهارت، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. برای صحبت کردن عجله نکنید: اولین تکنیکی که می تواند به ما کمک کند تا خوب صحبت کنیم، شمرده و واضح صحبت کردن است. زمانی که می خواهید صحبت کنید، عجله نداشته باشید و آرام صحبت کنید. آرام صحبت کردن به معنای کش دادن کلمات و جملات نیست. بلکه به معنای واضح بیان نمودن کلمات است. در این صورت علاوه بر مخاطب شما نیز متوجه کلماتی که به زبان می آورید، خواهید شد. این موضوع موجب می شود تا احتمال خطای شما در بیان جملات به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

  2. با صدای رسا صحبت کنید: دومین تکنیک برای اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم، توانایی تنظیم حجم صدایمان است. اگر می خواهید جزو افرادی باشید که خوب صحبت می کنند، سعی کنید حجم صدایتان را کنترل کنید. به این منظور که نه خیلی آهسته صحبت کنید و نه با صدای بلند حرف بزنید. زیرا زمانی که آهسته صحبت می کنید، دیگران حرف های شما را جدی نمی گیرند و معمولا هنگام صحبت کردن شما شروع به حرف زدن می نمایند. همچنین زمانی که با صدای بلند صحبت می کنید، موجب آزرده شدن گوش مخاطب می شوید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

اشتباهات رایج در حرف زدن

برای اینکه خوب صحبت کنیم باید از انجام این اشتباهات به طور جدی خودداری کنیم. اولین اشتباه استفاده بیش از اندازه آواهایی مانند "اِاِاِ"، " آآآ" و "مممم" است. فراموش نکنید که شما مجبور نیستید برای مدت طولانی، بدون وقفه صحبت کنید. این کار موجب می شود تا صحبت خود را فراموش کنید و یا نفس کم بیاورید. همچنین توجه داشته باشید که این آواها می تواند مخاطب را از شنیدن صحبت های شما خسته کند. بنابراین بهتر است به جای صحبت های طولانی مدت و بدون وقفه، سعی کنید شمرده شمرده و با آرامش صحبت نمایید.

بهتر است پیش از صحبت کردن به حرف هایتان فکر کنید. البته این به معنای نوشتن سناریو و متن پیش از صحبت کردن نیست. قطعا برای صحبت های روزمره نمی توان حرف ها را از پیش مشخص نمود. اما می توانید قبل از صحبت کردن کمی تعلل کنید. نیازی نیست نسبت به هر صحبت و موضوعی واکنش نشان دهید و سریعا راجع به آن صحبت کنید. اجازه دهید ابتدا مغز شما حرف را درک نموده و سپس راجع به آن نظر دهید. این کار احتمال خطا و اشتباه شما را هنگام صحبت کردن به حداقل می رساند.

تمرینات موثر برای اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم

به طور کلی برای خوب صحبت کردن می توان از تمرینات زیر نیز استفاده نمود.

  • تمرین تنفس عمیق انجام دهید. فراموش نکنید که انسان ها هنگام صحبت های طولانی مدت ممکن است دچار کمبود اکسیژن شوند. بنابراین اگر می خواهید به خوبی صحبت کنید و با این مشکل روبرو نشوید، این تمرین را انجام دهید. از طرفی تمرین نفس عمیق به شما کمک می نماید تا از گرفتگی و خش دار شدن صدایتان هنگام صحبت کردن جلوگیری نمایید.
  • شاید جالب باشد که بدانید برای خوب صحبت کردن بهتر است آب کافی بنوشید. زیرا تامین رطوبت بدن می تواند به شما کمک نماید تا کیفیت حنجره و صدای خود را حفظ نمایید. از طرفی نوشیدن مایعات مضر مانند نوشابه و نوشیدنی های گازدار می تواند موجب کاهش رطوبت مورد نیاز تارهای صوتی شود. بنابراین سعی کنید برای حفظ جذابیت صوت خود، رطوبت مورد نیاز بدن و تارهای صوتی را تامین نمایید.

 

فن بیان

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

مطالب آموزشی

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top