در این مطلب به مسائلی مثل ارز دیجیتال چیست و ویژگی های آن پاسخ داده می شود. ارز دیجیتال یک نوع خاص ایجاد شده از پول دیجیتال بر اساس علم رمز نگاری است. ارز های دیجیتال دارای ماهیت غیر متمرکز هستند یعنی تحت کنترل هیچ گروه، نهاد و سازمانی نیستند. جهت فرستادن ارز های دیجیتال برای کسی نیاز به داشتن حساب بانکی یا استفاده از خدمات بانکی نخواهد بود. ارز های دیجیتال بر اساس سیستم دفتر کل توزیع شده ایجاد شده اند. یکی از محصولات مهم این سیستم، بلاک چین است. بلاک چین‌ های عمومی مورد استفاده بیشتر ارز های دیجیتال  هستند. بلاک چین ها قابلیت پیگیری همه تراکنش‌ ها برای افراد عضو و غیر عضو شبکه را فراهم می آورند.  

ارز دیجیتال

اولین ارز دیجیتال

بیت کوین نخستین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارز است. ایده بیت کوین در سال ۲۰۰۸ در وایت‌ پیپر منتشر شد و در سال۲۰۰۹ گروه اول سکه‌ های آن استخراج شد. قبل از بیت کوین هم تلاش ‌هایی جهت ساخت ارز دیجیتال انجام گرفته بود ولی نتیجه ای حاصل نشده بود. با گذشت زمان ارز های دیجیتال برای حل دغدغه ‌های زیادی ساخته شدند. اخیراً توکن ‌های زیادی در روی بستر ارز های دیجیتالی مثل اتریوم، ایاس و ترون ایجاد شده است که از بلاک چین‌ های اصلی جهت انجام تراکنش های خود استفاده می کنند.

روش کار رمز ارزها

هر نوع از ارز دیجیتال برای انجام تراکنش ‌های خود، روش های مختلفی استفاده می کنند. برای مثال بیت کوین از مدل اثبات کار استفاده می کند که در آن ماینر ها تراکنش‌ ها را تایید خواهند کرد. تراکنش‌ رمز ارز ها به صورت همتا به همتا عمل کرده و همچنین نیاز به واسطه‌ ها را حذف کرده است. نود ها مسئول نظارت بر شبکه ارز های دیجیتال و همچنین تامین امنیت آن می باشند. نود ها در انواع مختلف شبکه‌ ها به روش ‌های متفاوتی انتخاب خواهند شد. مثلاً در بیت کوین، ماینر ها  در نقش نود هستند و این مسئولیت را بر عهده گرفته اند. در شبکه های ایاس و ترون برای انتخاب نود ها رای ‌گیری می کنند. در شبکه‌ هایی مثل اثبات سهام، کسی که قسمتی از سکه‌ هایش را به شکل سهام قفل کرده است، درباره تراکنش‌ ها تصمیم‌ گیری می کند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

ویژگی های رمز ارز ها

اولین ویژگی این ارز ها برگشت ناپذیر بودن تراکنش‌ هاست. زمانی که ارز دیجیتالی را انتقال دهید و تراکنش  تایید شود، دیگر قابل برگشت نیست و برگشت تراکنش فقط به تمایل گیرنده بستگی دارد. اگر بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر را اشتباهی انتقال دهید باید قید آن را بزنید.

دومین ویژگی ارز های دیجیتال ناشناس بودن آن ها است. آدرس کیف پول‌ ها که نقش شماره حساب را دارند، حاوی اطلاعات هویتی افراد نمی‌ شوند.

سومین ویژگی این ارز ها جهانی و فرا مرزی بودن آن‌ ها است. انتقال پول به بعضی نقاط دنیا با سیستم‌ های امروزه چند روز طول می کشد ولی به وسیله ارز های دیجیتال این کار طی چند دقیقه انجام می شود. ارز های دیجیتالی در واقع هیچ گونه محدودیت مرزی ندارند.

چهارمین ویژگی ارز دیجیتال امنیت بالای آن ها است. امنیت مبادلات داخل شبکه را قدرت هش در سیستم‌ های اثبات کار ایجاد می نماید. با سیستم رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی امکان کنترل پول های دیجیتال هر فرد به خود فرد واگذار می شود.

پنجمین ویژگی انحصاری نبودن رمز ارزها است. برای اینکه کسی بخواهد از شبکه‌ ارز دیجیتال استفاده کند، نیازی به اجازه هیچ سازمانی نیست. افراد می توانند با میل خود اقدام به ارسال یا همچنین دریافت ارز دیجیتال کنند.

 

 انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال غیر از بیت کوین به دو گروه آلت کوین‌ ها و توکن‌ ها تقسیم می شوند. آلت کوین ‌ها هر کدام بلاک چین خاص خود را دارند. بعضی از آلت کوین ها از کد های اولیه بیت کوین ایجاد شده ‌اند. اتریوم، ویوز و ریپل شبکه را از کد های اولیه خاص خود ساخته اند. این بلاک چین ‌ها برای کاربردهایی فرا تر از پول دیجیتال ساخته شده اند.

توکن‌ ها دسته ای  از ارز های دیجیتالند که در بستر یک پلتفرم مثل اتریوم یا ایاس ساخته شده اند. توکن ها بلاک چین جداگانه‌ و خاص خود ندارند و جهت انجام تراکنش ‌های خود از قدرت بلاک چین اصلی استفاده می کنند.

 

ارز های دیجیتال معروف

بیت کوین: بیت کوین معروف ترین و قدیمی‌ ترین ارز دیجیتال است بیشتر از ۱۰ سال است که جایگاه اول را در بین ارز های دیجیتال دارد.

اتریوم: ارز دیجیتال این پلتفرم، اتر است و از اتریوم جهت ساختن توکن‌ استفاده کرده است.

ریپل: ریپل برای اجرای تراکنش‌ های ارزان و سریع ساخته شده است.

لایت کوین: لایت کوین از قدیمی ترین آلت کویین ها است که برای پرداخت‌ های سریع، از روی کد های بیت کوین ساخته شده است.

 

دوره آموزش جامع کسب درآمد با بیت کوین و ارزهای دیجیتال (صفر تا صد)

 

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

مطالب آموزشی

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top