مدیریت یک شغل دشوار، محبوب و پرکاربرد است. همه­ ی سازمان ها، با هر موضوعی که دنبال می کنند، همچون كسب و كار، سياست، امور فرهنگی يا اجتماعی، با هر تعداد نیروی انسانی و تجهیزات به مدیریت نیاز دارند. زيرا مدیر، تلاش­ های مختلف را به سوی يک هدف مشخص راهبری می كند. در این نوشته می خواهیم تعریف کاملی از مدیریت داشته باشیم.

 

مدیریت چیست

 

تعریف مدیریت

در طول سالیان طولانی، بسیاری از صاحب نظران اقدام به تعریف مدیریت کرده ­اند. به گفته هارولد کانتز (نویسنده کتاب اصول‌ مدیریت): « مدیریت همان کاری است كه يك مدير انجام می دهد»، همچنین « هنر انجام کارها به دست کارکنان در گروه های رسمی است که به طور کامل و هدفمند انجام می گیرد.»

تعریف مدیریت به بیان دیگر ایجاد محیطی است که افراد در آن بتوانند فعالیت های مختلف و مشترکی را انجام دهند و برای دستیابی به اهداف مشخص گروهی همکاری کنند.

تیلور (پدر مدیریت علمی) تعریف مدیریت را چنین می آورد: «مدیریت هنری است که بدانیم چه کاری باید انجام شود، چه زمانی انجام دهیم و ببینیم که این کار به بهترین و ارزان ترین راه انجام شده است».

مدیریت یک کنش هدفمند است. در تعریف مدیریت، یک مدیر مجموعه ­ای از تلاش های گروهی برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده مشخص را هماهنگ و راهبری می کند. این فرآیند به معنای همکاری با دیگران برای دستیابی به اهداف سازمان با استفاده موثر از منابع موجود است.

بدیهی است که هدف ­ها دریک شرکت نسبت به شرکت دیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای یک شرکت ممکن است پس از انجام تحقیقات بازار محصولات جدید متناسب نیاز طراحی، تولید و به بازار عرضه کند و شرکت دیگر بخواهد با صرف کمترین هزینه به دنبال به دست آوردن بیشترین سود باشد.

 

کارکرد مدیریت

کارکرد مدیریت ایجاد یک نظام بهره ور در درون شرکت است. در تعریف مدیریت، مدیر با به کار گرفتن عوامل مختلف تولید و انگیزش منابع انسانی، شرایطی را ایجاد می نماید تا کارکنان وظیفه خود را با حداکثر تلاش به شکلی کارآ و موثر انجام دهند. مدیر همچنین مسئولیت تامین مواد اولیه، تعیین حقوق و دستمزد، تدوین قوانین و مقررات و... را بر عهده دارد.

بنابراین در تعریف مدیریت، می توان گفت که مدیریت خوب هم موثر است و هم کارآمد.

در تعریف مدیریت موثر بودن به معنای انجام کار مناسب یعنی قرار دادن هر چیز در جای متناسب خود است. کارآمد بودن در تعریف مدیریت به معنای انجام درست کار، با کمترین هزینه­ ی ممکن و با حداقل هدر رفت منابع است. شما به عنوان یک مدیر لازم است هدف های قابل وصول را تعیین و راه های دستیابی به آن ها اعلام نموده با تجمیع منابع سازمان (کارکنان، دارایی ها و سرمایه )، شرکت را به موفقیت مورد انتظار برسانید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تصمیم گیری در تعریف مدیریت

تصمیم گیری رکن سرنوشت ساز در تعریف مدیریت یک شرکت است. یک مدیر بی شک چه زمانی که در شرکت حضور می یابد و چه زمانی که در بیرون از محل کار به سر می ­برد، در معرض حل مسائل و تصمیم گیری قراردارد، تصمیم هایی که ممکن است شرکت را در مسیر موفقیت یا شکست قرار دهد. بنابراین، در تعریف مدیریت، مدیران بطور مداوم در حال تصمیم گیری های گوناگون هستند. در تعریف مدیریت تصمیم گرفته شده مدیر، توسط مدیران میانی و  کارکنان اجرا می شوند.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه جلسات کاری را مدیریت کنیم؟

 

مدیریت به عنوان یک فرآیند

به عنوان یک فرآیند، در تعریف مدیریت انجام مجموعه ­ وظایفی مانند برنامه ریزی، اتخاذ تصمیم‌، سازماندهی، نظارت (کنترل) و انگیزه بخشی به کارکنان به عنوان کارکردهای مرتبط و هماهنگ با هم در زمره­ی عملکرد مدیران می باشد. این فرآیند در تعریف مدیریت شامل فعالیت و راهبری و انجام تلاش­ های منظم، با همکاری انسانی دریک سازمان هدفمند است. مدیریت به عنوان یک فرآیند، شامل سه جنبه است:

 

1. جنبه­ ی اجتماعی

از آنجا که عامل انسانی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در اداره­ ی یک شرکت است، در تعریف مدیریت فردی که مسئول ایجاد و توسعه فضای بی تنش، روابط سالم و سازنده برای کارکنان می باشد، مدیر نام دارد.  وظیفه مدیر در تعریف مدیریت این است که امکان تعامل لازم بین کارکنان را فراهم ساخته و شرایط مناسب برای دستیابی به اهداف سازمانی ایجاد گردد.

 

2. جنبه­ ی یکپارچه سازی

در تعریف مدیریت یکی از وظایف مدیر تجمیع منابع (دارایی ها، سرمایه ها و انسانی) برای دستیابی به هدف های سازمانی است. بنابراین، در تعریف مدیریت انجام هماهنگی بین عوامل مختلف یک کارکرد مهم برای تحقق هدف های تعیین شده است.

 

3. جنبه ­ی تداوم

در تعریف مدیریت این شغل یک فرآیند بی پایان است. یک مدیر موظف است با انجام اقدامات کافی، بطور مرتب مسائل را شناسایی و حل کند. بنابراین مدیریت یک فرآیند دائمی است.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

مطالب آموزشی

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top