چرا کیفیت و مدیریت کیفیت مهم است؟


در مطالب قبلی تعریفی از کیفیت را ارائه کردیم و در خصوص آن صحبت کردیم (تعریف سیستم مدیریت کیفیت). در این درس به سراغ اهمیت کیفیت و جایگاه آن در سازمان ها می رویم.

در ابتدا دو تفکر در حوزه تولید را باهم مرور می کنیم.


تفکر اول: تولید محور

در این تفکر و سازمان هایی که در آن ها این تفکر حاکم است، کیفیت جایگاه خاصی ندارد. در این سازمان ها و این تفکر، میزان تقاضای بازار به مراتب از میزان عرضه بیشتر است.

اگر کمی به گذشته برگردیم، می بینیم که بیشتر تولیدات، در این قسمت قرار داشتند، یعنی به علت کم بودن صنایع مختلف، معمولا رقابت آنچنانی وجود نداشت و هر محصولی که تولید می شد، به راحتی به فروش هم می رفت.

به همین خاطر از نام دوران تولید محور نیز استفاده می شود.

اگر در شرکت های امروزی به دنبال این مدل سازمان بگردیم شاید بتوان خودروسازی ها، بسیاری از شرکت های هواپیمایی، همراه اول (البته تا چندسال پیش که هنوز ایرانسل قدرتمند نشده بود) را در این زمره قرار دهیم.


این مطلب را از دست ندهید:
تعریف دقیق کیفیت چیست؟


تفکر دوم: مشتری محور

برعکس شرکت هایی که در بالا گفته شد، شرکت هایی بسیاری هستند که به خاطر رقابت سنگین در بازار رقابت، همواره در حال تلاش برای کسب بازار بیشتر هستند.

در این قسمت میزان تقاضای بازار کمتر از میزان عرضه محصول به بازار است. در این نوع محصولات، رقبای بسیاری وجود دارند و اگر سازمانی کمی به کیفیت محصولاتش بی توجهی کند، از گردونه رقابت حذف می شود.

برای این تفکر کیفیت و توجه به آن اهمیت ویژه ای دارد.

کیفیت


برای مثال این نوع کسب و کارها می توان به تولید کنندگان لوازم برقی و لوازم خانگی، مواد غذایی، رستوران ها و ... اشاره کرد.

در این تفکر هر چه بیشتر به کیفیت مورد انتظار مشتری پرداخته شود، مشتری راضی تر شده و در نتیجه سازمان می تواند به بقای خود و رشد خود در بازار کسب و کار، امیدوار باشد.

با توجه به دو رویکرد بالا یا می توان گفت دو دوران تولید محصول، سازمان ها بیش از پیش به اهمیت توجه به کیفیت پی برده اند و تلاش می کنند به کیفیت بیشتر بپردازند.

سازمان ها دریافته اند کیفیت نامطلوب محصولات که هم باعث خرابی و ضایعات بیشتر محصولات می شود و هم ممکن است در زمان عملکرد نزد مشتری آسیب ببیند، می تواند بر هزینه های سازمان بیافزاید، بهره وری را کاهش دهد و در نتیجه جایگاه و سود سازمان دچار مشکل می شود.

یک برنامه موفق بهبود کیفیت و توجه به آن می تواند علاوه بر کاهش میزان ضایعات و هزینه های اتفاقی، میزان رضایت مشتری را بالا برده و سهم سازمان را در بازار افزایش دهد.


آیا توجه به کیفیت هزینه بر است؟

برخی می گویند، توجه به کیفیت خود به خود برای سازمان هزینه تراشی می کند و به همین خاطر حاضر نیست به مقوله کیفیت توجه کنند.

آن ها می گویند باید هر ماه به یک نفر حقوق بدهیم که کارهای کنترل کیفیت سازمان را انجام دهد، تجهیزات می خواهد و چندین و چند خرج و هزینه دیگر.

نکته اینجاست: درست است که کیفیت و مدیریت آن در سازمان هزینه بر است، اما باید هزینه های نپرداختن به کیفیت و همچنین صرفه جویی هایی که با اجرای مدیریت کیفیت حاصل می شود را هم دید.

اگر تعداد محصولات مشکل دار شما که به دست مشتری می رسد زیاد شود چه می کنید؟! در بسیاری از موارد خراب شدن و ایراد پیدا کردن محصول در نزد مشتری باعث تحمیل جریمه های سنگین به سازمان می شود و یا در برخی اوقات ممکن است به مشتری و فرد مصرف کننده آسیب بزند که در این صورت کاملا سازمان را در چالش فرو می برد.

از طرفی دیگر کیفیت می تواند بهره وری بالا، کاهش هزینه ها، افزایش سود، کاهش خرابی ها، افزایش اعتماد مشتری، سهم بازار، توان رقابت پذیری و از همه مهم تر، بقای سازمان و توسعه آن در بلند مدت را به دنبال داشته باشد.

لذا نباید از هزینه کردن در زمینه کیفیت هراس داشت.


پیشنهاد می کنیم:

شما هم چند مورد از مزیت های وجود کیفیت و چند مورد از موارد دردسر سازی که نبود کیفیت باعث آن می شود را نام ببرید.

اگر هم در زمینه کیفیت خوب و کیفیت مطلوب خاطره ای دارید آن را بنویسید.

ایزو 9001

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top