نمونه فرم ارزیابی اثربخشی دوره های آموزشی

 

چگونه اثربخشی دوره های آموزشی را اندازه گیری کنیم؟

آموزش در بسیاری از سازمان ها برگزار می شود، اما مسئله مهم اندازه گیری اثربخشی آموزش است. اینکه آیا این آموزش توانسته تاثیرات مفیدی را برروی کارکنان سازمان بگذارد یا خیر.

اندازه گیری اثربخشی آموزش یکی از مراحل چرخه آموزش است که در استاندارد ایزو 10015 به آن پرداخته شده است و در استاندارد ایزو 9001 نیز در زمره الزامات این استاندارد است.

هر سازمانی که اقدام به برگزاری آموزش می کند باید ترتیبی را اتخاذ بدهد تا پس از گذشت زمانی از برگزاری آموزش بتواند اثربخشی آموزش ارائه شده را بسنجد. چرا که آموزش برای سازمان ها هزینه بر است و اگر کارکنان نتوانند از آموزش ها استفاده بکنند، هیچ برگشت سرمایه در آموزش ها وجود ندارد.

 

 

برای اندازه گیری اثربخشی آموزش معمولاً پیشنهادی که به سازمان ها می دهیم، پاسخ دادن به دو سوال است. این سوالها حداقل یک هفته پس از برگزاری آموزش پرسیده می شود تا از نهادینه شدن آموزشها مطمئن شویم.

 

سوال اول در خصوص تغییرات معلومات افراد شرکت کننده در آموزش است.

آیا معلومات آنها بعد از گذشت چند روز از آموزش، به نسبت گذشته تغییری کرده است؟ آیا کارکنان با دید بازتری به موضوعات نگاه می کنند؟ آیا می توانند آنچه یاد گرفته اند را به دیگران بیاموزند یا خیر؟

بسته به سطح یادگیری و توان فرد در استفاده از آموزشها، نمره ای به وی تعلق می گیرد. (موارد را در انتهای مطلب در قالب فرم توضیح می دهم)

 

سوال دوم در خصوص عملکرد است.

آیا پس از آموزش تغییری در عملکرد و نوع اجرای کارها ایجاد شده است؟ آیا افرای کارها را به صورت بهتری انجام می دهند و می توانند از آموزش ها بهره ببرند؟ این سوال را هم بسته به توانایی فرد در به اجرا درآوردن آموزش ها نمره بندی می کنیم.

در تصویر زیر می توانید نمونه یک فرم اثربخشی دوره های آموزشی را مشاهده نمایید. همانطور که در فرم زیر می بینید، لیست افراد شرکت کننده مشخص می شود. و به هر فرد برای معلومات و کارایی نمره ای از 0 تا 4 داده می شود.( نمره از جدول پایین انتخاب می شود که متناسب با معلومات و عملکرد فرد، پس از آموزش است.)

 

همانطور که شماهم موافقید عملکرد از معلومات مهم تر است لذا به عملکرد ضریب 2 داده و به معلومات ضریب 1.5 می دهیم. جمع نمره معلومات و عملکرد در ضریبشان بر عدد 14 (بالاترین نمره ممکن) تقسیم و در 100 ضرب می شود تا نمره به صورت درصدی محاسبه شود.

برای حداقل نمره هم می توان پیش فرضی را انتخاب کرد، ما در این فرم عدد 60% را بعنوان نمره حداقل قرار داده ایم، یعنی اگر فردی نمره پایین تر از 60 دریافت کند، آموزش برای او اثربخش نبوده.

با وارد کردن نام و ایمیل خود در کادر زیر، می توانید نمونه فرم اثربخشی را دانلود نمایید.

نام
ایمیل

مطالب مرتبط

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من خدمتتون ادرس ایمیل فرستادم و از طزف شما ایمیل برای دریافت فایل فرم اثر بخشی اومد ولی لینک ارسال شده باز نمیشه و نمیتونم فایل رو بردارم. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top