تعریف بازاریابی چریکی (Guerilla Marketing) چیست؟


تا به حال نام بازاریابی چریکی (پارتیزانی) را شنیده اید؟ شاید شنیده باشید که بگویند فلان شرکت تبلیغات چریکی یا پارتیزانی انجام داده است. شاید هم با شنیدن این نام یاد فیلم های راکی و فیلم های جنگی می افتید، فیلم هایی که یک تیم چند نفره، یک لشکر را نابود می کند و از منطقه فرار می کند. همین موضوع، امروزه در بازاریابی و تبلیغات هم نقشی موثر پیدا کرده است و مفهوم بازاریابی چریکی (Guerilla Marketing) یکی از مفاهیم مهم حوزه تبلیغات است.

امروزه اگر پای صحبت مشاوران بازاریابی و تبلیغات بنشینید بی شک به شما خواهند گفت که دیگر تبلیغات به شکل قدیمی و سنتی خیلی جواب نمی دهد و اثرگذاری لازم را ندارد. آن ها به شما خواهند گفت که باید به سراغ تبلیغات خلاقانه بروید، تبلیغاتی که مخاطب را جذب کند.

 

هدف بازاریابی چریکی یا پارتیزانی همین است. تبلیغاتی خلاقانه، جذاب و با حداقل هزینه.

 

احتمالاً شما هم هر وقت کلمه بازاریابی پارتیزانی یا چریکی را می شنوید مثل خیلی ها، یاد سربازهای چریکی می افتید که بسیار حرفه ای و خطرناک هستند و تنها چند نفر از اونها کافی هست که یه لشکر یا یه پادگان نظامی را نابود کنند، یا شایدم یاد فیلم های رمبو یا آرنولد می افتید.

بازاریابی چریکی هم دقیقاً قرار است همین کار را در بازار پرهیاهوی رقابت انجام بدهد. با حرکتی کاملاً حساب شده، سهم قابل توجهی از بازار را به سمت خودتان می کشانید.

بازاریابی چریکی


به این تکنیک، بازاریابی پارتیزانی هم گفته می شود و تفاوتی بین بازاریابی چریکی و پارتیزانی نیست، هر دو یک معنا را بازاریابی و تبلیغات دارند. در این مطلب نیز ما از هر دو نام استفاده کرده ایم.

آقای لوینسون، مبدع این روش در کتابی به معرفی این تکنیک بازاریابی پرداخت و ایده اولیه ایشان برای کسب و کارهای کوچک بود که با بودجه ای کم و با انجام تکنیک های خلاقانه و نامتعارف در بازاریابی و تبلیغات بتوانند محصولات و خدمات خودشان را به مشتریان بالقوه معرفی کنند.

البته امروزه شرکت های بزرگ هم به این نوع بازاریابی روی آورده و با صرف هزینه، توانسته اند تبلیغات کاملا متفاوت و خلاقی را ایجاد کنند.

خلاقیت و تفکری خلاق اساس بازاریابی پارتیزانی است.

یک پیشنهاد دوستانه: جهت دانلود کتابچه آشنایی با رسانه های تبلیغاتی کلیک نمایید.

 

چند مطلب زیر در بازاریابی چریکی بسیار مهم است:

  • در بازاریابی چریکی بسیار مهم است که ابتدا جامعه دقیق مخاطبان شناسایی شوند و تبلیغ صرفا برای همین جامعه صورت گیرد. هرچه شناخت جامعه هدف کاملتر و دقیق تر باشد، بازاریابی و تبلیغ بهتر انجام می شود.
  • باید رسانه های تبلیغاتی را شناخت و رسانه ای را انتخاب کرد که جامعه هدف به آن دسترسی دارد. در بازاریابی چریکی حتی پیشنهاد می شود، رسانه جدید خلق کرد.
  • در بازاریابی پارتیزانی هدف جلب توجه ببینده و مخاطب تبلیغات می باشد بطوری که فرد جذب سازمان شما شود.
  • در بازاریابی چریکی اساس بر پایه خلاقیت است، و هر چه میزان خلاقیت در بازاریابی و تبلیغات بیشتر باشد، شانس موفقیت بیشتر خواهد شد.
  • در بازاریابی چریکی کار تیمی خیلی بیشتر تاثیر گذار است و برای اینکه بتوانید یک تبلیغات و بازاریابی خلاق ارائه کنید باید تیم هایی را تشکیل دهید و با استفاده از طوفان ذهنی بتوانید ایده های افراد تیم را دریافت نمایید.

 

لازمه یادگیری بازاریابی چریکی یا همان پارتیزانی این است که ابتدا با اصول اولیه بازاریابی، انواع رسانه ها و انواع روش های تبلیغات آشنا شوید، سپس بدانید خلاقیت چیست و طوفان فکری در این میان چه نقشی دارد و پس از آن ده گام اجرای بازاریابی چریکی را بیاموزید.

ما در مطلبی جداگانه این ده گام را به شما می آموزیم (10 گام اجرای بازاریابی چریکی چیست؟) اما اگر علاقه مندید به صورت حرفه ای و کامل این تکنیک را بیاموزید حتما در دوره مجازی ما شرکت کنید.

 

پیشنهاد دوستــانه:

برای آشنایی بیشتر با این تکنیک بازاریابی در دوره مجازی بازاریابی چریکی شرکت نمایید، جهت مشاهده توضیحات بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

تبلیغات چریکی

مطالب مرتبط

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

مطلب خوبی بود.
ممنونم

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top