شما در برخورد با رئیس سرسخت چه واکنشی نشان می دهید؟


آیا رییس به شما انگیزه لازم را می دهد، یا اینکه ارتباط برقرار کردن با وی برای شما سخت است؟

اگر خوش شانس باشید به جای اینکه آخرین نفر باشید اولین خواهید بود.


زمانی که سمینار یا کارگاهی با موضوع "رهبری" "فروش" یا "خدمات مشتری" برگزار می کنم، بیشترین سئوالی که از من می پرسند این است: آلن، زمانی که رئیسمان انگیزه لازم را به ما نمی دهد و زندگی شغلی را برای ما دشوار می سازد چه کاری باید انجام دهیم؟

و سئوال بعدی این است: آلن، به نظرت در برابر چنین رئیسی چه راهکاری باید در پیش بگیریم؟

بهترین راه برای ترغیب افراد و ارتباط برقرار کردن با افراد سخت این است که درخصوص عملکردشان نظرات خود را به آنها انتقال دهید. یعنی وقتی کارهایی را انجام می دهند که موافق نظر شماست دقیقا به آنها بگویید که از انجام این کار خوشتان آمده و زمانی که کارهایی را انجام می دهند که موافق نظر شما نیست نیز دقیقا به آنها بگویید که از انجام این کار خوشتان نیامده است. مشابه همین رفتار را باید با رئیس خود نیز داشته باشید. البته تایید می کنم که اینجا تفاوتش در اینست که داریم وارد یک قلمروی ترسناک می شویم اما قرار است شجاع باشید و اقداماتی انجام دهید. دیگر جای این بحث نیست که مدام در مورد این موضوع حرف بزنید که رئیس شما نیاز به تغییر دارد چرا که احتمال وقوع این تغییر ناممکن است مگر اینکه شما کاری برای آن انجام دهید.


مدیر

قوانینی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها نظر خود را به رئیستان بگویید. این قوانین را با هم مرور می کنیم:

1. در اسرع وقت انجام دهید:

زمانی که رئیس شما کاری انجام می دهد یا چیزی می گوید که شما خوشتان آمده یا برای شما ناخوشایند بوده، لازم است همان لحظه و بی درنگ در مورد آن اظهارنظر خود را نشان دهید. تصور کنید رئیس شما کاری انجام میدهد که برای شما اثربخش است و شما یک هفته بعد از آن به وی می گویید: " رئیس! به خاطر کمکی که در مورد آن مشتری سخت به من داشتید از شما متشکرم." این کار تاثیر زیاد مثبتی روی رئیس شما ندارد چرا که رئیس برای به یادآوری آن موقعیت با کمی مشکل مواجه است یعنی به سختی می تواند به یاد آورد که چه کاری انجام داده است. بنابراین تاثیر مثبت گفته و نظر شما کاملاً از بین می رود.

همین امر در مورد موضوعی که خوشایند شما نیست نیز صدق می کند. بی درنگ به رئیس خود بگویید که این موضوع یا انجام این کار خوشایند شما نبوده است.

 

2. به طور خصوصی این کار را انجام دهید:

چه موضوع خوبی باشد یا موضوع ناخوشایندی، بهرحال شما واقعا نمی خواهید اعضای تیم یا همکاران شما آنچه که به رئیس خود می گویید را بشنوند و از آن مطلع شوند.

 

3. اوضاع را بررسی کنید که رئیس تان آماده صحبت کردن باشد:

اطمینان یابید که رئیس تان توجه کامل به صحبت های شما دارد. اگر قرار باشد شما نظرات خود را منتقل کنید اما رئیس تان ذهنش درگیر موضوع دیگری باشد یا توجه و نگاهش به سیستم کامپیوترش باشد، فایده ای ندارد. رفتار خوب و احترام هم مهم است و باید باشد.

 

4. مقاصد و اهداف خود را اعلام کنید:

اگر رئیس شما اظهارنظر و واکنشی از جانب شما دریافت نکند، وقتی شما از روی صندلی تان بلند می شوید یا تماس تلفنی با وی برقرار می کنید، تصور می کنید چه چیزی باید از ذهن وی بگذرد؟! در اینگونه موارد رئیس شما از این حرکات تعابیر خوبی دریافت نمی کند! متاسفانه باید بگویم رئیس شما تصور می کند شما گله یا شکایتی را می خواهید اعلام کنید، یا کار نادرست و خطایی انجام داده اید و یا اینکه مشکلی به وجود آمده است، پس برای هر حرکت خود توضیحاتی داشته باشید که مبادا سوء تعبیر، عامل عدم درک صحیح خواسته های شما شود.

از قبل به رئیس خود بگویید که در مورد چه موضوعی قصد صحبت دارید، این خیلی مهم است.

مثلا بگویید: " رئیس! فقط می خواستم به خاطر کاری که امروز انجام دادید از شما تشکر کنم." یا اگر موضوع خوشایند شما نبوده است بگویید: " رئیس! می خواستم در مورد موضوعی که امروز شما مطرح کردید صحبت کنم و بگویم که آن موضوع باعث اذیت و ناراحتی من شد."

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجا کلیک نمایید.

 

5. به رئیس خود بگویید که در مورد رفتارش چه احساسی دارید:

به افراد دیگر تیم کاری نداشته باشید. به هیچ عنوان از این جملات استفاده نکنید: " تیم از نوع صحبت کردن شما با کارمندان رضایت ندارد." در انتقال نظرات خود از ضمیر "من" زیاد استفاده کنید. مثلا بگویید: "من لحن گفتار شما را نپسندیدم. امروز که به من گفتید آن کار را چطور انجام دهم، نوع بیان شما در مقابل اعضای تیم من برای من ناراحت کننده بود و شرم زده شدم". هربار روی یک موضوع تمرکز کنید.

رئیس خود را با لیستی از رفتارها گیج نکنید. اگر این لیست شامل موارد خوشایند شما باشد، آنگاه شما در خطر این هستید که خود را به عنوان فردی بزرگوار و آقامنش در ذهن رئیس معرفی می کنید. و اگر آن لیست شامل موارد ناخوشایند شما باشد، باز هم در خطر این هستید که به عنوان فردی غرغرو معرفی شوید.

 

6. خاص باشید:

وقتی دارید نظرات خود را به رئیستان اعلام می کنید خیلی مهم است که روی رفتارهای کاری تمرکز کنید رفتارهای مرتبط با شغل، نه روی رفتارهای شخصیتی فردی.

اگر احساس ناراحتی دارید تلاش کنید روی رفتار رئیس خود متمرکز شوید برحسب اینکه چگونه به شما گفته است که کاری را انجام دهید و یا اینکه چطور کاری انجام داده است. چراکه شما می خواهید نظر خود را در قبال رفتار شغلی وی نشان دهید نه در قبال خود رئیس. این کار با استفاده از ضمیر "من" خیلی ساده تر می شود و اینکه در مورد آنچه دیده یا شنیده اید خیلی توصیفی باشید.مثلا بگویید: "رئیس! روش ساختاربندی آن گزارش را که به من آموزش دادید بسیار خوب بود و به من کمک زیادی کرد. از شما متشکرم." یا بگویید " رئیس! من به روش شما برای انجام گزارش که به من یاد دادید بسیار علاقه مند شدم. برای من مهم است که از آن نتیجه درستی بگیرم. آیا فرصت دارید زمان بیشتری به من اختصاص دهید و توضیح دهید که دقیقا به چه چیزی احتیاج دارید؟!

 

7. مشتری و سازمان را هم به حساب آورید:

در زمان مناسب این رابطه را ایجاد کنید و بگویید که اظهارنظر شما به این دلیل است که چطور مشتری و حرفه شغلی نیز می توانند تاثیر پذیر باشند. که صد البته مشتری، مشتری داخلی و یا مشتری خارجی می تواند باشد.

 

8. اطلاعات ورودی بدهید:

زمانی که نظر سازنده ارائه می دهید، مهم است که اطلاعات ورودی نیز به رئیس خود انتقال دهید. مثلا بگویید "من با تعداد وظایفی که از من خواسته اید این هفته انجام دهم مشکل دارم و زیاد خوشحال نیستم، نگرانم نتوانم همه آنها را به بهترین شکل ممکن که شایسته سازمان مان است انجام داده و به پایان برسانم. با این حال مایلم به آنچه شما می گویید گوش دهم و در مورد اینکه چطور می توانم از زمان خودم بهترین استفاده را داشته باشم با هم بحث کنیم."

 

9. هرگز آن ها را در حالی که در سطح ضعیفی هستند ترک نکنید:

زمانی که اظهار نظر خود را در مورد موضوعی ناخوشایند به فردی انتقال می دهید، بعد از انتقال مطلب خیلی مهم است بدانید که این یک درگیری با رئیس نیست بلکه این یک امر مرتبط با رفتار سازمانی و شغلی است. به این فکر کنید که کسی با شما صحبت کند و به شما بگوید که از رفتار و گفتار شما ناراحت شده است سپس شما را رها کند. چه حالی دارید؟! وی شما را در همان حالت ضعیف رها کرده و به شما استرس هم وارد کرده است.

 

10. شجاع باشید:

هنوز این فرهنگ در برخی سازمانها وجود دارد که به رئیس اجازه چالش نمی دهد. برای نمونه "رئیس به من می گوید چه کاری انجام دهم و این وظیفه من است که طبق گفته وی همان کار را انجام دهم." و نیز این مورد که برخی افراد خیلی از موضوعات را به رئیس خود نمی گویند از ترس اینکه فردی منفی یا غرغرو جلوه کنند.

شجاع باشید و برخی نظرات مثبت خود را به رئیستان انتقال دهید. تعاریف و ستایش های گاه به گاه یا تشکرهای توصیفی در رابطه شما با رئیستان شگفتی به وجود خواهد آورد. و اگر رئیس کاری برای شما انجام می دهد یا چیزی به شما می گوید که خوشایند شما نیست ، نظرات راهگشا و سازنده خود را با بکارگیری قوانین ذکرشده در بالا ارائه دهید. اگر از این قوانین پیروی کنید احتمالش خیلی زیاد است که در رئیس خود انگیزه ایجاد کنید، موقعیت های دشوار را می توانید رهبری و مدیریت کنید و به نتایج مثبتی دست خواهید یافت.


نویسنده: دکتر آلن فیرودر

ترجمه: نفیسه جلالی

بازاریابی مشاهده ای

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top