نشان استاندارد CE اتحادیه اروپا


علامت CE انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اروپای متحد را نشان می دهد. محصولی که موفق به اخذ این آرم می شود، می تواند در تمامی کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (بجز کشورهای سوییس و لیختن اشتاین) بدون محدودیت برای فروش، به بازار عرضه شود و با داشتن آرم CE مجوز ورود به بازارهای اروپایی را پیدا می نماید. CE بر گرفته از دو کلمه ‹‹ Community European ›› به مفهوم ‹‹ اروپای متحد ›› Conformity European به مفهوم ‹‹ تطابق اروپایی ›› هم اشاره شده می باشد.

استاندارد ce اروپا


علامت CE ، آرم محصول در اروپای متحد است و تطابق محصول با الگوها و قواعد (Directive ) تعریف شده در این اتحادیه را نشان می دهد. به عبارت دیگر، داشتن این علامت بیانگر رعایت حداقل الزامات اساسی تعریف شده در زمینه محصولات صنعتی برای حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف کننده و نیز محیط زیست محیط می باشد.

علامت CE نه تنها بیانگر تطابق محصول با استانداردها و قواعد تعریف شده اروپای متحد، بلکه تطابق تولید با الزامات قانونی تعیین شده را هم نشان می دهد.

 

هدف:

به منظور تسهیل تجارت آزاد و تضمین ایمنی و سلامت محصولات، کشورهای اروپایی مجموعه ای از استانداردها را که خود آن را راهنما می نامند، به وجود آورند. تطابق با این راهنماها الزامی است. این یک الزام قانونی برای تولید کننده یا نماینده او است. تاوان شکست در اخذ نشان CE می تواند شدید باشد.

اگر تمایل دارید محصولات خود را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا به فروش برسانید، محصول مورد نظر باید با راهنماهای اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد. این راهنماها همچنین برای یک تولید کننده که قصد دارد محصولات خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر نماید، قابل اجرا هستند.

این راهنماها جایگزین استانداردهای داخلی کشورها می شوند، چرا که عمدتا به ایمنی محصول مورد نظر مربوط می باشند.


مزایا:

نشان CE بر روی یک محصول:

نشان می دهد که محصول مورد نظر می تواند به صورت قانونی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) و منطقه تجاری آزاد اروپا به فروش برسد.
تضمین می کند که محصول مورد نظر می تواند به صورت آزاد در میان بازارهای کشورهای اروپایی جا به جا شود. به مشتری نشان می دهد که محصول مورد نظر حداقل استانداردهای ایمنی را برآورده ساخته و بنابراین دارای حداقل سطح کیفیت می باشد.

 

مراحل دریافت نشان CE می تواند شامل مراحل زیر باشد:


تهیه اسناد و مدارک توسط تولید کننده:

اولین گام به منظور کسب آرم CE تهیه اسناد و مدارک مربوطه توسط تولید کننده است که بنا به نوع محصول متغیر بوده و می تواند شامل موارد ذیل باشد :

  • تشریح مشخصه های محصول
  • نقشه های فنی محصول
  • ارائه مدارکی دال بر رعایت الزامات اساسی
  • آنالیز خطر
  • ارائه نتایج آزمایشهای انجام شده بر روی محصول توسط تولید کننده (اداره استاندار کشور مربوطه(
  • تهیه دستورالعمل محصول به زبان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا .


ضمناً بر حسب نوع محصول و قواعد مربوطه ، اسناد و مدارک دیگری نیز ممکن است مورد نیاز باشد .پ


آزمایش های فنی تطابق نمونه:

پس از تایید مدارک توسط کارشناسان ذیربط ، آزمایشات فنی بر طبق استانداردهای هماهنگ شده اروپایی متحد، بر اساس نوع محصول در محل تولید و یا در آزمایشگاه های شرکت گواهی دهنده صورت می گیرد.

تایید این آزمایش ها منجر به کسب ‹‹ گواهینامه تطابق نمونه ››‌ از شرکت گواهی دهنده خواهد شد .که در آن تطابق محصول با استانداردهای منطبق ، ذکر گردیده است.اظهار نامه تطابق محصول توسط تولید کننده
:

پس از اخذ گواهینامه تطابق نمونه، تهیه ‹‹ یک اظهارنامه تطابق محصول ››، بمنظور اعلام تطابق محصولات تولیدی با نمونه محصول آزمایش شده ، تضمین عدم احتمال خطر برای مصرف کننده و همچنین ذکر موسسه گواهی دهنده الزامی است. این اظهارنامه باید توسط تولید کننده و یا نماینده مجاز وی در اتحادیه اروپا تهیه و امضاء گردد . با این اظهار نامه تولید کننده یا نماینده او در اتحادیه اروپا ، از نظر قانونی تمامی مسئولیت های محصولات خود را به عهده می گیرد.

 

درج آرم محصول:

پس از طی مراحل فوق ، تولید کننده مجاز می باشد که آرم CE را بر روی محصولات خود ( که مشابه آن نمونه آزمایش شده است) درج نماید.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

چطور از اصالت یک محصول که استاندار ce اروپا را دارد مطمئن شویم.
به عبارت دیگر از کجا بفهمیم که اون محصول واقعا استاندارد اروپا رو داره و اون نشانی رو که روی محصولشون درج کردن الکی نیست؟
البته من Certificate اون محصول رو هم دارم ولی باز هم میخوام مطمئن بشم که واقعا درسته.
ممنون میشم اگه کسی میدونه من رو راهنمایی کنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، وقت بخیر
شما باید اصالت شرکت صادر کننده گواهینامه را بررسی کنید. می تونید nondo راسرچ کنید یا به سایت ec.europa.eu سری بزنید و بررسی کنید که ایا شرکت صادر کننده در این سایت ها هست یا خیر

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top