ویژگی های فروشنده موفق - بخش 2


در مطلب قبلی (ویژگی های فروشنده موفق بخش اول) 5 مورد از ویژگی ها فروشنده حرفه ای را مختصر توضیح دادیم، در این مطلب به ادامه آن می پردازیم:


6-
مسئوليت پذیری:

مسئولیت پذیر بودن یکی از بزرگترین ویژگی های مهم برای هر فردی است، این ویژگی برای یک فروشنده بسیار مهم است، وی باید مسئولیت محصولاتی که می فروشد، حرفی که می زد و کارهایی که انجام می دهد را بپذیرد.


فروشنده موفق

 

7- مسلط از محيط:

یک فروشنده قوی باید از دو محیط اطلاع و آگاهی داشته باشد، اول محیط درون سازمان که بایستی در آن کاملا حرفه ای باشد، ار همه جنبه های سازمان، ویژگی ها و کاستی های محصولات یا خدماتش و ....  و دوم محیط بیرون سازمان که شامل رقبا، فرصت هایی برای پیشرفت و تهدیدهایی که می تواند فروش را تحت تاثیر بگذارد.

 

8- ارتباط مطلوب با مشتريان شاکی:

یکی از اساسی ترین مهارت ها در فروش هنر برقرار کردن ارتباط با مشتری شاکی است، فروشنده حرفه ای باید بتواند به بهترین نحو ممکن با مشتری شاکی رفتار کند، اصول صحبت با مشتری شاکی را بداند و بتواند طوری برخورد کند که مشتری شاکی با لبخند از سازمان بیرون برود.

برای کسانی که مدیریت یک کسب و کار را بر عهده دارند استاندارد ایزو 10002 راهنمایی مطلوبی برای مدیریت و راه اندازی سیستم مدیریت شکایات می باشد.

 

9- مديريت سوالات مشتريان:

فروشنده حرفه ای باید بتواند بخوبی سوالات مشتری را درک کند و مطمئن شود منظور مشتری از سوال را فهمیده است و برای اطمینان سوال را مجددا تکرار کند،  سوالات مبهم و یا سوالات بی فایده را به سمت صحیح هدایت کند، مثلا می تواند بگوید " در واقع هدف شما از سوال این هست  که ...." ، فروشنده خوب سوالات مشتری را بخوبی و با آرامش و رویکردی مثبت پاسخ می دهد.


10-
پرسشگری:

سوال پرسیدن یکی از هنرهای بسیار مهم در ارتباطات است، فروشنده حرفه ای بگونه ای از مشتریان سوال می پرسد که بتواند در خلال پاسخ مشتری نیازهای وی را شناسایی کند. فروشنده حرفه ای سعی می کند از سوالات باز استفاده کند تا مشتری را به گفتگو وادار کند.


اصل بعدی در پرسش گری نپرسیدن سوالات بیهوده است، داستان زیر را بخوانید تا کاملا متوجه منظور بشوید:

در دفتر یک موسسه آموزشی نشسته بودم که یکی از دانشجویان وارد شد و حدود 15 دقیقه در مورد اینکه به دلیل مهاجرت لازم است، مدرک تحصیلی خود را زودتر (زودتر از تمام شدن دوره) دریافت کند توضیح داد.

مسئول آموزش توضیح داد که بر اساس آیین نامه های آموزشی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد. اصرار دانشجو ادامه داشت و احساس کردم به تدریج طرف مقابل نرم تر شده و به نظر می رسید با چند دقیقه گفتگو می توان او را به صدور چنین مدرکی (مستقل از اینکه این کار تا چه حد قانونی است) قانع کرد.

در حساس ترین لحظه دانشجو یک سوال عجیب پرسید: «یعنی می خواهم بدانم تا به حال، شما واقعاً برای هیچکس چنین کاری انجام نداده اید؟». مسئول آموزش که گویی بار سنگینی را از دوشش برداشته بودند، نفس راحتی کشید و گفت: «ممنونم. از سوال خوبتان ممنونم. دقیقاً مشکل همینجاست. ما هیچ وقت تا به حال این کار را انجام نداده ایم، چون کاملاً خلاف قوانین آموزشی است«.

بحث برای چند دقیقه ای ادامه پیدا کرد و در نهایت دانشجو از اتاق بیرون رفت.

حتما پیش از پرسش سوال آن را در ذهن خودتان مرور کنید و به جوابی که مخاطب و مشتری به شما می دهند بیاندیشید.

 


اگر به یادگیری نحوه ارتباط با مشتریان علاقه مند هستید، مطالب و ویدئو های دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان را ببینید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top