3 گام برای داشتن یک ارائه سخنرانی بی نقص


در مطلب قبلی 9 گام پیشنهادی برای یک سخنرانی خوب به سبک TED را برای شما منتشر کردیم، این مطلب نیز مکمل مطلب قبلی است، امیدوارم شما هم مثل من از خوندنش لذت ببرید:

راز داشتن یک سخنرانی به‌ یاد‌ماندنی و موجز، خودداری از پرحرفی‌ است. تاثیرگذاری بر روی افکار دیگران، تمرکز و دقت زیادی می طلبد. در کمتر از بیست دقیقه شما باید با مطرح کردن ایده تان، برق را در چشمان مخاطبانتان ببینید. باید با وسواس کامل موضوع مورد نظرتان را از فیلترهای مختلف عبور داده و تنها جزییات حیاتی را برای ارائه آماده کنید.

 

یک سخنرانی کوتاه و تاثیرگذار بر روی یک ایده واحد تمرکز دارد، یک داستان بی نظیر را روایت می کند و باعث می شود یک سوال اساسی در ذهن مخاطب نقش ببندد. در ادامه این مطلب کوتاه قصد داریم سه گام اصلی برای داشتن یک ارایه بی نقص به سبک TED را برای شما بازگو کنیم. (آموزش سخنرانی در جمع)

 

1- اول از همه با انتخاب یک ایده بکر شروع کنید.

ایده شما باید جهان شمول باشد؛ به این معنی که هر فرد تحصیل کرده ای در هر جای دنیا بتواند از آن سر در بیاورد. اما جالب بودن و قابل فهم بودن ایده، کافی نیست؛ شما باید تخصص خود را در مورد موضوع به رخ بکشید. به دنبال ایده ای متفاوت، بکر و مرتبط با تخصص تان بگردید، جنبه های نا‌ آشنا و جالب آن را پیدا کرده و از آن ها برای ارائه بهتر ایده تان بهره ببرید.

ایده

 

2- یک داستان بی نظیر را برای مطرح کردن ایده تان انتخاب کنید.

برای مطرح کردن ایده تان از یک داستان استفاده کنید؛ داستانی که به شما و به نگرش شما ارتباط دارد و نکته ای ظریف در آن مستتر است. حتی می توانید داستان زندگی خود را تعریف کنید. سعی کنید داستانتان از دنیایی واقعی آمده باشد. از خلق اتفاقات تصنعی و بیان آن‌ها خودداری کنید؛ شنوندگان خود را باهوش در نظر بگیرید. (اصول و فنون سخنرانی)


3- سخنرانی خود را با یک سوال کلیدی شروع کنید.

یک ارائه خوب همیشه با یک سوال خوب همراه است. ممکن است جواب این سوال در ابتدای صحبت تا حدی برای مخاطب روشن شود؛ اما خود سخنرانی و آنچه در آن مطرح می شود، همان پاسخ کامل تر به مسئله است. هیچ ابایی از پرسیدن یک سوال بزرگ و کلی نداشته باشید. از همان ابتدا سوالاتی مثل «این موضوع چه ربطی به من دارد؟» یا «من چرا باید به گوینده گوش بدهم؟» در ذهن مخاطب شکل می گیرد. پس بهتر است در شروع صحبت پاسخ مختصری به سوال اصلی خود بدهید و خیال شنونده تان را تا حدودی راحت کنید. مخاطب تان در طول سخنرانی پاسخ کامل را دریافت خواهد کرد.

یک ایده واحد، یک داستان جذاب و یک سوال کلیدی؛

با در نظر گرفتن این سه گام مهم، محتوای سخنرانی تمام عیار و تاثیر‌گذار خود را خلق کنید.

سخنرانی

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

ارایه سئوال در ابتدای جلسه سخنرانی و در یافت جوابهای مربوط به آن از طرف شنوندگان و جمع آوری آنها و در صورت لزوم استفاده از یک داستان مربوط به آن ،بهترین روشی است که تا کنون من دیده ام

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top