تکنیک های تدریس در آموزش مجازی

در ذیل مطلبی با عنوان تکنیک های تدریس در آموزش مجازی مطالعه خواهید نمود، این مطلب توسط جناب آقای حافظی نژاد مدیر سایت روش تدریس برای وب سایت ایران آکادمی نوشته شده است، از ایشان سپاسگذاریم.

آموزش مجازی


این مقاله به درخواست دوست خوبم آقای شیخ علی مدیر وبسایت ایران آکادمی نوشته شده است. در این مقاله نکات کاربری روش تدریس در آموزش آنلاین به اختصار گفته می شود. گفتنی که این مقاله را با الهام از فعالیت های سایت کورسرا و سخنرانی مدیر این سایت یعنی خانم دافنی کولر نوشتم و البته طبق معمول سعی کردم آن را برای شرایط کشور عزیزمان ایران بومی سازی کنم.
سخنرانی خانم دافنی کولر را به همراه زیر نویس فارسی، می توانید در زیر مشاهده کنید.

 


 
تکنیک های روش تدریس در آموزش آنلاین


1- فرصتی برای تمرین بگذارید:

دانشجویان باید مطالب تمرین کنند تا آن را واقعا بفهمند. مطالعات زیادی شده که اهمیت این موضوع را نشان می دهد. تحقیقی که در نشریه ساینس چاپ شد، نشان می دهد که حتی یک تمرین بازیابی ساده، که دانشجوها فقط باید مطلبی را که قبلاً یاد گرفتند را تکرار کنند، یادگیری بسیار بهتر انجام می شود. شکل زیر خلاصه ای از این مقاله است. ستون آبی نشان دهنده ی مطالعه به تنهایی است، نمودار خاکستری نشان دهنده ی تکرار مطالعه است و نمودار قرمز نشان دهنده ی تمرین کردن.


تمرین کردن


پس خوب است در حین ضبط یک فیلم از دانشجو بخواهیم که فیلم یا فایل صوتی را متوقف کند تمرینی را انجام دهد و مجدد آن را اجرا کند. و یا در پایان هر فیلم یک کار عملی یا تمرین تدراک ببینیم و از دانشجو بخواهیم که قبل از تماشای فیلم بعدی حتما این موارد را انجام دهد. بسیاری از سایت های حرفه ای آموزش آنلاین، این امکانات را به صورت رایگان در اختیار اساتید قرار می دهند.


2- از زمان بندی های مناسب استفاده کنید.

شما باید یک تجربه ی واقعی ایجاد کنید. کلاس در یک روز معین شروع شود. زمان بندی این فیلم ها باید معقول و منطقی باشد. در آموزش آنلاین بسته به محتوای درس و سن مخاطبان درس های مجازی می توانند هر روز یا هفته ای برگزار شوند. برای اینکار از وبینار هم می توانید استفاده کنید.

3- از سیستم های نمره دهی استفاده کنید.

شما باید تکلیف های واقعی بدهید که دانشجویان  نمره های واقعی بگیرند. شما می توانید از مخاطبان بخواهید تا جواب سوال ها را برای شما ارسال کنند بعد آن ها را به صورت ماشینی با استفاده از نرم افزار های مختلف یا با کمک خود دانشجویان آن تکالیف را تصحیح کنید. اگر از قالب های آماده ی سایت هایی مانند کورسرا استفاده کنید همه چیز برای شما از قبل آماده است.

4- مدرک معتبر آموزش آنلاین بدهید.

در کورسرا این اتفاق می افتد که در پایان دوره، دانش آموزان مدرک آموزش آنلاین می گیرند. آن ها می توانند این مدرک را به کارفرمای آینده شان ارائه کنند و شغل بهتری بیابند، دانشجویان زیادی در کورسرا همین کار را کردند. برخی دانشجویان مدرک آموزش آنلاین را گرفتند و آن را به موسسه ی آموزشی که در آن درس می خواندند ارائه کردند و به ازای آن واحد دانشگاهی گرفتند. پس این دانشجویان واقعاً چیزی معنی دار در ازای وقت و تلاششان از این کلاس ها می گرفتند.

شما هم می توانید با کسب اعتبار از ارگان های مختلف مانند فنی حرفه ای، آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی و … به مخاطبین خود مدرک آموزش آنلاین معتبر بدهید.


5- از فیلم ها و تدریس طولانی پرهیز کنید
.

در آموزش آنلاین باید از حالت یکنواخت سخنرانی یک ساعته خارج شویم. می توانید مثلاً مطالب را به چند قسمت تقسیم کنید، به طوریکه قسمت های هشت تا ۱۲ دقیقه ای داشته باشید، مثلا یک تدریس یک ساعته را به ۵ قسمت ۱۲ دقیقه ای تبدیل کنید که هر یک به طور منسجم موضوعی را عرضه می کنند. دانشجوها می توانند این مطالب را به صورت های گوناگون بسته به پیش زمینه شان، مهارت هایشان یا علایقشان دنبال کنند. مثلاً ممکن است برای برخی دانشجوها کمی مطالب مقدماتی مفید باشد که بقیه ی دانشجوها ممکن است از قبل بدانند. ممکن است برخی دانشجوها به مطلب تقویتی خاصی علاقه داشته باشند و بخواهند شخصاً آن را پیگیری کنند. پس شکل و قالب این کلاس ها به ما امکان می دهد از حالت یک اندازه برای همه دور شویم، و به دانشجوها اجازه می دهد که برنامه ی درسی شخصی تری را دنبال کنند.


6- زمینه ای برای ارتباط دانشجویان با یکدیگر فراهم کنید.

هرچه ارتباط مخاطبان شما باهم بیشتر شود آن ها بهتر می توانند مطالب را یاد بگیرند. فرض کنید در نیمه ی شب برای کسی سوالی پیش آمده شاید یکی دیگر از مخاطبان شما که این موضوع را بلد است در همان لحظه بیدار باشد و بتواند جواب دوستش را بدهد بدون اینکه مزاحمتی برای شما ایجاد شده باشد.

در کورسرا میانگین رسیدن افراد به پاسخ هایشان زیر ۲۰ دقیقه است چون به علت جامعه ی آماری بسیار بزرگ همیشه افراد آنلاین که پاسخ را بدانند پیدا می شود. پس حتما زمینه ی پرسش و پاسخ دانشجویان از یکدیگر را فراهم کنید. جالب اینجاست که گاهی ممکنی است خود مخاطبان بدون اطلاع شما گروه علمی تشکیل دهند و به یادگیری بپردازند.


7- حتما با استفاده از بازخورد ها و نتایج آزمون، روش تدریس خود را تحلیل کنید.

مزیت جالب آموزش آنلاین است که شما می توانید با استفاده از نرم افزار های گونان از کیفیت کار خود با خبر شوید. به راحتی ایرادات کار خودتان و مشکلات دانشجویان را بفهمید و به اصطلاح آنالیز کاملی روی روش تدریس خودتان انجام دهید.شما می توانید این داده را استفاده کنید تا به پرسش های اساسی پاسخ دهید مثل اینکه راه کارهای خوب یادگیری مؤثر در برابر نامؤثر کدامند. بازهم تکرار می کنم اگر از سایت های میزبان تخصصی استفاده کنید همه ی این زیر ساخت ها آماده است.


8- درآموزش آنلاین، مخاطب را در گیر بازی کنید
.

شبیه کاری که فیس بوک می کند. حتما دیده اید که شبکه های اجتماعی شرایطی را فراهم می کنند که افراد بتوانند یکدیگر را تایید کنند. افراد از اینکه مورد تایید دیگران قرار بگیرند خیلی لذت می برند و انگیزه ی بیشتری برای انجام کارها دارند. شما هم در آموزش آنلاین باید کاری کنید که دانشجویان امتیاز جمع کنند. و بتوانند به دیگران امتیاز بدهند.


 

مطالب مرتبط

نظرات (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

مدرک هم مهم هست خصوصا با اوضاع بیکاری باعث اعتماد به نفس میشه ولی اصل آموزش اصولی دیدن

This comment was minimized by the moderator on the site

درود

This comment was minimized by the moderator on the site

الان در ایران اکثرا زوم کردن روی شماره 4 (مدرک) و به بقیه موارد اهمیتی نمیدن. خیلی از افراد هم فقط به دنبال مدرک هستن نه آموزش

This comment was minimized by the moderator on the site

دقیقا درست می فرمایید و این واقعا تاسف بار هست

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top