نکاتی برای مدیریت بهتر زمان


یکی از نعمت های بسیار با ارزش ما، وقت و زمان می باشد، زمانی که قابل بازگشت نیست و نمی توان آن را خرید و فروش کرد. عمر ما هر روز ۱۴۴۰ دقیقه شارژ می شود و مهلت استفاده از آن فقط و فقط همان روز است و قابل انتقال به فردا نیست. پس باید از این زمان مراقبت نمود و آن را مدیریت کرد تا از آن بهترین استفاده را ببریم.


در ادامه مطلب به 5 اصل مهم درباره مدیریت زمان اشاره می کنیم:

1- برای کارها برنامه ریزی و اولویت بندی داشته باشید:

معمولا در روز کارهای زیادی داریم که بایستی همه آن ها را انجام بدهیم، و تمام این کارها مفید و واجب هستند اما در انتهای روز متوجه می شوید خیلی از این امور انجام نشده است. این مشکل که معمولا گریبان گیر بیشتر افراد جامعه می باشد تنها با برنامه ریزی حل می شود.

داشتن یک برنامه روزانه به ما کمک می کند که علاوه بر سرعت بخشیدن به کارهایمان، از وقتمان بهتر استفاده کنیم. همین الان کاغذ و قلم بردارید و برای کارهای روزمره خود برنامه ای تهیه کنید. اولویت های کاری خودتان را مشخص کنید و سعی کنید ابتدا کارهای با اولویت را انجام دهید.

2- دقیق و حرفه ای برنامه ریزی کنید:

برنامه کارهایتان را طوری تنظیم کنید که از زمانتان بیشترین استفاده را کرده باشید، اگر قرار است کار بانکی را انجام دهید می توانید این کار را در زمان های خلوتی بانک ها و در بین دو کار یا دور قرار ملاقات انجام دهید، برای کارهای اداری و روزمره (مثل بانک، نانوایی، خرید  و ...)  سعی کنید زمان هایی را انتخاب کنید که خلوت ترین زمان آن اداره یا سازمان می باشد تا زمانتان کمتر تلف شود.

3- زمان های بیکاری را تلف نکنید:

بسیار دیده اید افرادی که در مترو، اتوبوس واحد و یا در سالن های انتظار کتاب می خوانند و یا حتی چند کلمه انگلیسی را حفظ می کنند، افراد موفق سعی می کنند در این مواقع از وقتشان بهترین استفاده را بکنند، شما هم برای این زمان ها برنامه ای داشته باشید. (جالب است بدانید خود بنده در این زمان های بیکاری و ساعت هایی که مجبور بودم به انتظار دیگران بنشینم، یک کتاب الکترونیک با نام قوانین موفقیت را گردآوری کرده ام که می توانید هم اکنون آن را دانلود نمایید.)

4- سارقان زمان را بشناسید:

با پیشرفت تکنولوژی برخی از این موارد باعث شده تا زمان زیادی از ما تلف شود، مطمئنا بسیاری از شما با نرم افزارهای جدید ارسال پیام مانند واتس آپ  و وایبر آشنا هستید، و ممکن است زمان بسیار زیادی از وقتتان را صرف مطالعه مطالب این گروه ها و ارسال و دریافت پیام می کنید، و یا عضویت در شبکه های اجتماعی که معمولا گشت و گذار در آن ها زمان بر می باشد.

تمام تلاش خودتان را برای مدیریت بر روی این موارد انجام بدهید،( پیشنهاد می کنم ویدئو رایگان سارقان زمان را مشاهده نمایید)

5- رعایت اصل پارتو (قانون ۲۰-۸۰)

این اصل را فردی به نام «ویلفردو پارتو» ابداع و بعدها شخص دیگری به نام «ژوزف جوران» تکمیل کرد. این اصل می گوید: ۲۰ درصد از کارهایی را که انجام می دهیم؛ ۸۰ درصد برای ما مفید است؛ اما در مقابل ۸۰ درصد از کارهایی را که انجام می دهیم تنها ۲۰درصد برایمان مفید است. این قانون در جنبه های مختلف زندگی کاربرد دارد. به عنوان مثال، می توان گفت حدود 80 درصد از درآمد شما بابت 20 درصد فعالیت های شما می باشد و یا در اغلب موارد ۲۰ درصد از برنامه هایی را که از تلویزیون می بینیم ۸۰ درصد برای ما مفید است ولی ۸۰ درصد از این برنامه ها فقط و فقط ۲۰ درصد سودمند است. این قانون در مواردی چون مکالمه های تلفنی، حرف زدن و… نیز صادق است؛ بنابراین این کارها را بشناسید و بیشترین انرژی خود را صرف این 20% نمایید.

 

مدیریت زمان

در انتهای این مطلب پیشنهاد می کنم شما هم مانند بنده در دوره مجازی مدیریت زمان که توسط آقای شاهین شاکری تدریس شده شرکت نمایید. برای مشاهده توضیحات دوره و شرکت در دوره مدیریت زمان کلیک نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top