برداشت اولیه در مشتری مداری چیست؟


در مبحث ارتباط با مشتری و مشتری مداری همواره گفته می شود که چند ثانیه ابتدایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مشتری ها بر اساس این چند ثانیه و برداشت ذهنی که در این زمان ایجاد می شود، تصویر ذهنی می سازند و رفتارهای بعدی آن ها براساس همین تصویر ساخته شده می باشد.

لذا یکی از موارد بسیار مهم در حوزه مشتری مداری، برداشت اولیه مشتری از شما می باشد که تصمیم در این مطلب در خصوص آن صحبت کنیم.

 

مشتری مداری


برداشت اولیه در واقع تصویر ذهنی است كه در هنگام اولین مواجهه با یک شخص یا موقعیت خاص در ذهن نقش می بندد. معمولاً گفته می شود این تصویرسازی ذهنی، بین 3 تا 12 ثانیه شکل می گیرد، پس در این زمان کوتاه یک فروشنده فرصت صحبت کردن و نشان دادن توانمندی خودش در معرفی محصول و فروشندگی را ندارد. به همین خاطر است که می گویند، در برداشت اولیه، آنچیزی که خیلی مهم است، ظاهر و زبان بدن است.

برداشت اولیه ظاهر و رفتارهای یک فرد را در بر می گیرد، مواردی همچون سر و وضع ظاهری، مرتب و پاکیزه بودن، نحوه و نوع پوشش. اینها مواردی هستند که در ثانیه های اول دیده می شود. البته در کنار اینها فن بیان و تن صدا را هم نباید فراموش کرد که خود اینها هم تکمیل کننده برداشت اولیه خواهد بود.

لذا با توجه به موارد گفته شده، مردم و مشتری ها پیش از آنکه صدای شما را بشنوند ظاهر شما را می بینند و خیلی اوقات، متاسفانه یا خوشبختانه با این ظاهر نسبت به ما قضاوت می کنند.

البته این بدان معنا نیست که فن بیان و تن صدای شما اهمیت ندارد، بلکه در وهله دوم این صدا و فن بیان شماست که می تواند تصویر ذهنی را ثابت نگهدارد و یا آن را خراب کند.

 

اگر شما ظاهر مناسبی نداشته باشید، نمی توانید تصویر ذهنی مناسبی را در مشتریانتان ایجاد کنید.

 

این مطلب را از دست ندهید: 3 راهکار و پیشنهاد برای وفادارسازی مشتریان

 

مشتری مداری چیست

 

حتما متناسب با کسب و کارتان لباس مناسبی بپوشید، این لباس و ظاهر شماست که در برداشت اولیه مشتریان شما بسیار مهم است، مثلاً کسی که در یک رستوران لوکس کار می کند مطمئناً باید پوشش و ظاهر بسیار متفاوتی با کسی که در یک ساندویچی کوچک کار می کند داشته باشد.

البته در هر شغلی که هستید (حتی یک ساندویچی کوچک) سعی کنید بهترین و مناسب ترین پوشش را داشته باشید تا بهترین تاثیر را بر روی مشتریان خودتان بذارید،
فرض کنید فردی در یک فست و فود با روپوش سفید که بخاطر استفاده زیاد سیاه شده روبروی شما قرار بگیره و از شما سفارش شما بگیرد ؟؟؟ چه حسی پیدا می کنید؟؟؟

 

نکته بعدی که در برداشت اولیه مهم است ، حالات روحی شما است، فردی که پوشش و ظاهر خوبی داشته باشه اما عصبانی یا خسته و خواب آلود باشه نمی تواند تاثیر خوبی بر روی مشتریان خودش بگذارد پس سعی کنید همواره در بهترین حالت روانی باشید یا حداقل احساسات منفی مانند ناراحتی و خشم خودتان را در مقابل مشتری نشان ندهید، در مواجهه با مشتری حتما لبخند بزنید و از تماس چشمی با مشتری غافل نشوید.

 

 


یک پیشنهاد دوستانه

دوره آموزشی مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان (مشتری مداری) را از دست ندهید، اگر دوست دارید اصول حرفه ای ارتباط با مشتریان را یاد بگیرید و فروش بهتری داشته باشید، حتما در این دوره شرکت کنید.

آموزش مشتری مداری

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top