کمپین تبلیغاتی چیست؟ (تعریف کمپین تبلیغاتی)


یکی از جملاتی که امروزه خیلی زیاد می شنویم و می بینیم کمپین تبلیغاتی (Advertising Campaign) است، که از جانب شرکت های تبلیغاتی و مشاوران بازار دیده می شود.

خیلی وقت ها شنیده اید که فلان شرکت کمپین تبلیغاتی چند میلیاردی راه اجرا کرده است یا کمپین شرکت X با موفقیت اجرا شد. اما این کمپین تبلیغاتی چیست و از چه مراحل و گام هایی تشکیل شده است؟ قرار است در این مطلب در خصوص آن صحبت کنیم

معمولا سازمان ها برنامه مدونی برای اجرای کمپین ندارند و تنها به شرکت هایی که ادعای اجرای تخصصی تبلیغات می کنند اعتماد می کنند و یا به سراغ مشاوران بازاریابی و تبلیغات می روند.


اکثر سازمان هایی که در ایران در حوزه ی طراحی کمپین های تبلیغاتی فعالیت می‌کنند، در حوزه ی تهیه و اجاره و عرضه رسانه هم فعالیت دارند. برخی شرکت ها به صورت گسترده بیلبوردهای مختلف در سطح شهرها را در اختیار دارند. برخی دیگر از ارتباط نزدیک با صدا و سیما برخوردار هستند. برخی دیگر، دسترسی بسیار خوب به داده های کاربران آنلاین (مانند ایمیل) دارند. برخی دیگر شماره تماس بسیاری از مردم را به شیوه های مختلف تهیه کرده اند. گروه دیگری با رسانه های مکتوب نظیر مجله ها و روزنامه ها رابطه دارند.

حاصل این ارتباط و دسترسی به منابع، این می شود که یک شرکت به شدت تاکید می کند که استفاده از بیلبوردها اثربخش ترین قسمت کمپین تبلیغاتی است و شرکت دیگری فضای فیزیکی را به طور کامل رد و فعالیت انحصاری در فضای مجازی را توصیه می کند. یکی معتقد است شبکه های داخلی بیننده ندارند و شبکه های ماهواره ای گزینه خوبی هستند. دیگری اصرار دارد که حرکت به سوی شبکه های ماهواره ای به دلیل محدودیت های قانونی در ایران، یک خودکشی استراتژیک است.


ناآگاهی صنایع و کسب و کارها، خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME = Small & Medium Enterprises) باعث شده که قسمت عمده ای از سود ناشی از کسب و کارها، در رقابت های رسانه ای غیر حرفه ای، هزینه شود. کسب و کارهای متعددی را می توان یافت که فعالیتشان، بیشتر از آنکه خودشان را ثروتمند کرده یا مشتریانشان را راضی تر کرده باشد، شبکه ی تامین رسانه‌‌ در کشور را ثروتمند کرده اند.

 

کمپین تبلیغاتی

 

حال ممکن است بپرسید با توجه به صحبت های بالا، کمپین تبلیغاتی چیست ؟

اگر بخواهیم جواب کوتاهی به این سوال بدهیم باید بگوییم، کمپین تبلیغاتی اقدام ها و فعالیت های برنامه ریزی شده ایست که پیام تبلیغات را با رسانه مناسب و با بودجه ای مشخص به جامعه هدف می رساند.

اما برای توضیح بهتر و کامل تر باید بدانیم که مراحل و گام های اصلی اجرای یک کمپین تبلیغاتی چیست که در این میان به سراغ مدل 5M می رویم.

 

1- Mission (شناسایی و اولویت بندی ماموریت یا هدف از ارائه تبلیغ):

زمانی که صحبت از تبلیغات و کمپین تبلیغاتی می شود، باید ابتدا هدف از اجرا را مشخص کرد. اینکه آیا هدف معرفی است یا ترغیب و یا یادآوری محصولات و خدمات به مشتریان قدیمی. زمانی که هدف مشخص است به راحتی می توان جامعه هدف را مشخص کرد و مسیر را برای تبلیغات صحیح هموار کرد.

 

2- Message (پیامی که در زمان ارائه تبلیغ بایستی منتقل شود):

موضوع مهم دیگر این است که پیام تبلیغات چه باید باشد. شاید بتوان به جرات گفت آنچه می تواند یک تبلیغ را متفاوت کند، طراحی پیام تبلیغ و یا کمپین تبلیغاتی است. پیام یا محتوای تبلیغ، به کمپین ما هویت می دهد.

 

3- Media (رسانه هایی که بایستی به منظور ارائه تبلیغات):

با توجه به بازار هدف و مأموریت تبلیغ از آن ها استفاده کنیم. سوال مهمی که بعد از مشخص شدن پیام تبلیغاتی و هدف تبلیغاتی باید مشخص شود. یک سازمان حرفه ای، با توجه به مخاطب و هدفی که از کمپین تبلیغاتی دارد، رسانه مناسب را انتخاب می کند. اینکه بیلبورد خوب است یا تلویزیون یا تبلیغ در مترو، این را باید براساس هدف و مخاطبان تبلیغات مشخص کرد نه براساس توصیه دارندگان رسانه.

 

4- Money (بودجه مورد نظر به منظور طراحی، تدوین و ارائه تبلیغ چه قدر است و با چه استراتژی و تاکتیکی هزینه گردد.)

تعیین بودجه یک کمپین تبلیغاتی جزء اولین مواردی است که باید به آن فکر شود وبرای آن برنامه ریزی کرد. مدیران بهتر است بودجه تبلیغاتی خودشان را مشخص کنند چرا که مبنای تعیین پیام و شناسایی رسانه مناسب، بر مبنای همین بودجه بندی خواهد بود.

 

5- Measurement (اندازه گیری کارایی و اثربخشی تبلیغات از ابعاد گوناگون مانند ماندگاری بایستی زمینه تبلیغات آینده باشد.):

در این مرحله باید به این سوال پاسخ داد که آیا تبلیغاتی که انجام شد، اثربخش بوده است یا خیر؟ آیا اهدافی که از قبل در هدف گذاری مشخص کرده ایم را بدست آورده ایم؟ با اندازه گیری اثربخشی تبلیغات می توان ایرادها و مشکلات را شناسایی کرد و در کمپین های بعدی از بروز آنها جلوگیری کرد.


به شما پیشنهاد می کنم پیش از آنکه با یک آژانس تبلیغاتی قراردادی را امضا کنید، این 5 عامل مهم را بشناسید، چرا که برای یک سازمان هدف ارائه تبلیغ باید مهم باشد و خیلی اوقات برای آژانس تبلیغاتی پول و هزینه ها مهم است. (چگونه کمپین تبلیغاتی موفق و اثربخش داشته باشیم؟)

 

با توجه به مفاهیم فوق می توان تعریف زیر را مجدد در پاسخ به سوال کمپین تبلیغاتی چیست ارائه داد:

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از فعالیت های تبلیغاتی چندجانبه است که قبل از هر چیز پیام هدف کمپین مشخص شده، مخاطب تعیین شده و با برنامه ریزی دقیق، بکوشد پیام مناسب در دوره زمانی مناسب با بودجه مناسب برای مخاطب مناسب ارسال شده و تعداد بیشتری از مخاطبان را برای نزدیک تر کردن ارتباط با مالک کمپین، ترغیب نماید.

کمپین تبلیغاتی بدون تعریف معیار عددی مشخص برای سنجش کارایی، بی معنی است.

 

این نکته هم بسیار مهم است که اگر آژانس های تبلیغاتی به صورت تخصصی و علمی کمپین تبلیغاتی راه اندازی نمایند می توانند مشتریان بیشتر و مداوم تری داشته باشند، زیرا خیلی اوقات تبلیغات و کمپین های تبلیغاتی که اثربخشی لازم را نداشته و تنها باعث شده سازمان ها هزینه های گزافی را بپردازد و این تجربه های تلخ باعث شده خیلی از کسب و کارها دیگر اطمینانی به کمپین تبلیغاتی نداشته باشند.

مطالب مرتبط

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

منبع این مبحث کجاست

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top