مدیریت زمان در زندگی چیست و چگونه زمان را مدیریت کنیم

مدیریت زمان یعنی چه ؟

مدیریت موثر زمان یک مهارت حرفه ای مهم برای توسعه مهارت‌های شخصی است. سازماندهیِ روزانه‌ی وظایف به شما کمک می کند تا کارها را به موقع انجام دهید، پروژه های خود را اولویت بندی کنید و پیشرفت خود را در محیط کار به سرپرستان و همکاران اطلاع دهید. داشتن مهارت های مدیریت زمان قوی در نهایت می تواند منجر به دستیابی به اهداف کلیدی و پیشرفت در حرفه شما شود.

فن بیان

مهارت‌های مدیریت زمان فقط مربوط به زمان نیستند.  بلکه در مورد کل طرز فکر شما هستند. شما باید دیدگاه خود را تغییر دهید، باورهایی را که مانع شما می شوند را کنار بگذارید و متعهد شوید که زندگی مورد نظر خود را ایجاد کنید. مدیریت زمان با تغییر داستان شما شروع می شود. اگر همیشه فکر می‌کردید «ساعت‌های کافی در روز وجود ندارد»، باور خواهید کرد هرگز نمی‌توانید به هر چیزی که می‌خواهید برسید. اگر همیشه احساس بی نظمی و پراکندگی می کردید، باور خواهید کرد که یک انسان ناامید کننده هستید. بسیاری از باورهای محدود کننده دیگری وجود دارند که می توانند شما را عقب نگه دارند، اما همه آن‌ها نتیجه یکسانی دارند. شما حتی قبل از شروع شکست خورده اید.

از منظری دیگر اصطلاح مدیریت زمان یک اصطلاح اشتباه است. شما نمی توانید زمان را مدیریت کنید. شما فقط می‌توانید رویدادهای زندگی خود را در ارتباط با زمان مدیریت می کنید. اغلب اوقات ممکن است آرزوی زمان بیشتری داشته باشید، اما فقط 24 ساعت، 1440 دقیقه یا 86400 ثانیه در روز دارید. نحوه استفاده شما از این زمان بستگی به مهارت هایی دارد که از طریق خود تحلیلی، برنامه ریزی، ارزیابی و خودکنترلی آموخته اید. مانند پول، زمان هم ارزشمند و هم محدود است. باید از آن محافظت و عاقلانه استفاده کرد.

مدیریت زمان

مدیریت موثر زمان

مدیریت زمان واقعی فراتر از ایجاد یک برنامه ریزی روزانه یا نوشتن لیست کارهای بی پایان است که به نظر طولانی‌تر می شود نه کوتاه‌تر. مهارت‌های مدیریت موثر زمان شامل توانایی تعیین اهداف، تمرکز، سازماندهی، اولویت بندی، برقراری ارتباط و تفویض اختیار است. مهارت های مدیریت زمان در رویدادها بسیار مهم هستند.

اولین گام برای یادگیری چگونگی بهبود مهارت های مدیریت موفق زمان این است که بدانید این کار یک بازی ذهنی است که هر کسی می تواند بر آن چیره شود. برای درک چیستی ِمهارت های مدیریت بهینه‌ی زمان بهتر است بدانید نه به ابزارهای خارجی، بلکه به وضعیت درونی شما بستگی دارد.
 
می تواید برای یادگیری بیشتر، در دوره آموزشی تولید محتوا برای سایت و رسانه های اجتماعی شرکت کنید.

احتمالاً زمانی را داشته اید که با اکراه به چیزی «بله» گفته اید و بعداً از آن پشیمان شده اید. نه گفتن در وهله اول باعث صرفه جویی در وقت شما می شود تا روی چیزهایی که برایتان مهم هستند تمرکز کنید. همچنین می توانید با حذف عوامل حواس پرتی، قاطعیت را تمرین کنید. در صورت لزوم وب سایت ها را مسدود کنید. یک اعلان «لطفا مزاحم نشوید» در حساب‌های کاربری خود قرار دهید. زمان شما متعلق به شماست، بنابراین کنترل فضای کاری و زمان خود را در دست بگیرید تا بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید.اگر بخواهید موفقیت شغلی خود را تضمین کنید و یا اشتیاق بیشتری در زندگی خود پیدا کنی یا زمانی را برای سلامتی و تندرستی خود اختصاص دهید، نیازمند یادگیری استفاده بهینه از زمان هستید.


مدیریت زمان

 تعادل بین کار و زندگی

اگرچه چیزی به نام تعادل بین کار و زندگی وجود ندارد، اما یافتن هدف می تواند به شما کمک کند تا به سمت راه حل واقعی کار کنید: یکپارچگی کار و زندگی. ماموریت خود را بیابید و آن را در زندگی خود بگنجانید تا کار شما شبیه کار نباشد .بلکه کار شما را احیا کند. این دقیقاً همان چیزی است که با مهارت های مدیریت زمان خوب به دست خواهید آورد.

از هر استراتژی مدیریت زمان که استفاده می کنید، زمان بگذارید و ارزیابی کنید که چگونه این راهبرد برای شما کار کرده است. آیا تعادل سالمی بین کار و زندگی خانگی دارید؟ آیا در حال انجام وظایفی هستید که در زندگی شما مهم هستند؟ آیا به اندازه کافی برای رفاه شخصی خود وقت می گذارید؟ اگر پاسخ به هر یک از این سوالات "نه" است، استراتژی های مدیریت زمان خود را دوباره ارزیابی کنید و به راهبرد هایی رجوع کنید که برای شما بهتر کار می کنند.مدیریت موفق زمان منجر به شادی شخصی بیشتر، موفقیت‌های بیشتر در خانه و محل کار و آینده رضایت‌بخش‌تر می‌شود. در مقاله‌ی بعدی به چند تکنیک مدیریت موثر زمان خواهیم پرداخت.


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top