6 مرحله اصلی در یک قیف فروش (Sales Funnel) چیست؟

قیف فروش (Sales Funnel) اصطلاحی در بازاریابی است که برای ثبت و توصیف سفری که هر مشتری بالقوه از جستجو تا خرید طی می‌کند، استفاده می‌شود. قیف فروش شامل چندین مرحله می‌شود که تعداد آنها در مدل فروش هر شرکت متفاوت است.

 

قیف فروش


یک قیف فروش خوب و دقیق این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد که مشتریان بالقوه را از همان ابتدا تا انتهای فرآیند خرید، جذب خود نمایند. در مقابل، آن قیف‌هایی که استراتژی درستی نداشته باشند، منجر به خروج مشتریان بالقوه از فرآیند فروش می‌شوند. درست مانند عبور آب جاری از آبکش.


توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی قیف فروش را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی قیف فروش یا Sales Funnel (تبدیل مشتری راغب به خریدار)

 

چرا قیف فروش مهم است؟

قیف فروش به بازاریابان این امکان را می‌دهد که سفر خرید مشتری را درک کرده و در عین حال تشخیص دهند که هر مشتری در چه مرحله‌ای از این سفر قرار دارد. از این دانش می‌توان به شیوه‌های مختلفی در برنامه ریزی و تصمیم‌گیری استفاده کرد. مثال کمک می‌کند متوجه شویم که کدام استراتژی‌های بازاریابی در کسب و کار ما، به بهترین شکل مشتری را به خرید تشویق می‌کند.

 

6 مرحله اصلی در یک قیف فروش:

باز هم یادآوری این نکته اهمیت دارد که بدانید قیف فروش همه‌ی شرکت‌ها شش سطح یا مرحله ندارد. قیف‌های فروش از نظر اندازه و شکل از شرکتی به شرکت دیگر و صنعتی به صنعت دیگر متفاوت هستند. با این حال، یک قیف فروش پایه را می‌توان با اضافه کردن شش مرحله‌ی مهم از این فرآیند، توصیف کرد. بازاریابان می‌توانند از این ساختار پیشنهادی کلی برای طراحی قیف فروش متناسب با نیازهای سازمانشان الهام بگیرند.

قیف فروش

مرحله اول: آگاهی

اولین مرحله در بالای قیف فروش، مرحله‌ی آگاهی است که بیشترین تعداد افراد را در خود جای داده است. این افراد، که هنوز کاملاً آماده نیستند، به تازگی اولین تعامل خود را با شرکت شما و پیشنهادات آن داشته‌اند. آنها در این مرحله چیز زیادی درباره برند شما نمی‌دانند، اما از وجود آن آگاه هستند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مرحله دوم: علاقه

اولین تعاملات برخی از این افراد تازه-آگاه را شکار می‌کند و آنها را کمی عمیق‌تر به داخل قیف می‌کشاند. با توجه به علاقه آنها، این افراد مدتی را صرف شناخت بیشتر در مورد شرکت و پیشنهادات شما می‌کنند. آنها ممکن است وب سایت یا کاتالوگ شما را مرور کنند، مطالب وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی شما را بخوانند و یا نظرات مشتریان گذشته را مطالعه کنند.

 

مرحله سوم: ارزیابی

با داشتن دانش جمع آوری شده در مرحله علاقه، مشتریان احتمالی شما تلاش خود را برای شناخت بهتر شرکت و پیشنهادات شما دو چندان خواهند کرد. آنها ممکن است برای پرسیدن سؤالات خاصی با تیم خدمات مشتری شما تماس بگیرند یا برای دسترسی به اطلاعات بیشتر فرمی را پر کنند.

به یاد داشته باشید، در این مرحله آنها ممکن است قبلاً پیشنهادات شما را با پیشنهادات رقبای شما مقایسه کرده باشند. بنابراین مهم است که به طور واضح به سؤالات آنها پاسخ دهید و به آنها کمک کنید تا بفهمند چگونه پیشنهادات شما می‌تواند مشکلات یا نیازهای آنها را حل کند.


قیف فروش

 

مرحله چهارم: مذاکره و تصمیم گیری

مشتری در حال حاضر تقریبا تصمیم به خرید محصول یا خدمات شما گرفته است. بسته به ماهیت پیشنهادات شما، آنها ممکن است مذاکره بر سر قیمت، شرایط خرید یا هر دو را آغاز کنند. اما منصفانه است که فرض کنیم در این مرحله قصد خرید دارند.

 

مرحله پنجم: فروش

ما به یک سوم انتهایی قیف فروش رسیده‌ایم. مشتری بالقوه و فروشنده برای رضایت متقابل خود در مورد شرایط فروش مذاکره کرده‌اند و مشتری بالقوه به فروشنده پول می‌دهد تا رسماً یک خریدار شود.

 

مرحله ششم: تمدید یا خرید مجدد

 مرحله‌ی فروش پایان قیف فروش نیست. به زودی زمانی فرا می‌رسد که قرارداد فروش به تمدید برسد. اکنون مشتری باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد با همان فروشنده ادامه دهد یا خیر. در این صورت، ممکن است دور جدیدی از مذاکرات بر سر قیمت و شرایط خرید و به دنبال آن تمدید یا خرید مجدد صورت گیرد.

 

سخن پایانی

همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از شرکت‌ها ممکن است یک قیف فروش مانند آنچه بالاتر توضیح داده شد را تجربه نکنند. ممکن است در مورد برخی از کسب و کارها، سفر خرید مشتریان در همان مرحله‌ی «فروش» به پایان برسد، در حالی که برای برخی دیگر، فرآیند فروش به حدی پیچیده است که قیف فروش آنها مراحل بیشتری را می‌طلبد. با این حال، چارچوب فوق به طور کلی برای اکثر مدل‌های تجاری قابل اجرا است. با استفاده از بررسی مراحل آن می‌توانید تجربه‌ی مشتریان را به خوبی درک کرده و فعالیت‌های خود را به گونه‌ای هدفمند و متناسب با آن، پیش ببرید.


توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی قیف فروش را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی قیف فروش یا Sales Funnel (تبدیل مشتری راغب به خریدار)

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top