بازاریابی ویروسی چیست و چگونه کار می کند؟

بازاریابی ویروسی می‌تواند پاسخ سوال‌هایی مانند این باشد که چرا در شبکه های اجتماعی به اندازه‌ی کافی فالوور نمی‌گیرم؟ یا چرا محتوای من آن میزان توجهی را که انتظارش را داشتم از مخاطبین دریافت نمی‌کند؟ همچنین این سوال مطرح می‌شود که چگونه برندها می‌توانند از این استراتژی بازاریابی استفاده کرده و دامنه‌ی جدیدی از مخاطبان را جذب کنند؟

بازاریابی ویروسی


امروزه بسیاری از برندها و همچنین افراد حقیقی، از تاکتیک‌های بازاریابی ویروسی در کمپین‌های خود به عنوان راهی برای جذب مخاطب در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که بازاریابی ویروسی چیست و چگونه می‌تواند برند شما را یک شبه به موفقیت برساند.


این مطلب را از دست ندهید: تعریف بازاریابی چیست؟


بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی نوعی از بازاریابی است که در آن محتوای تبلیغاتی شما به اصطلاح ویروسی شده و توسط مخاطبان زیادی به اشتراک گذاشته می‌شود. یعنی می‌توان گفت که منظور از ویروسی بودن، سر و صدا کردن در فضای مجازی است. با این کار توجه کاربران را به خود جلب کرده و آنها را وادار می‌کنید که محتوای مورد نظر شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. یک مثال خوب از این پدیده، میم‌هایی است که اغلب مانند آتشی مهار نشدنی در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شوند.

بازاریابی ویروسی


استراتژی بازاریابی ویروسی کاملا به اشتراک گذاری محتوای شما توسط مخاطبان متکی است. به همین دلیل است که باید اطمینان حاصل کنید محتوای مورد نظر ویژگی‌های مناسب یک محتوای ویروسی را داشته باشد و مخاطب را ترغیب کند که آن را به اشتراک بگذارد.

یک کمپین بازاریابی ویروسی می تواند به کسب و کار شما کمک کند تا به مخاطبان بسیار گسترده‌تری دست یابد. حتی می‌تواند افرادی را به دامنه‌ی مخاطبین شما اضافه کند که پیش از این کوچکترین برخوردی با آن نداشته‌اند.

بازاریابی ویروسی یکی از موثرترین روش‌ها برای قرار گرفتن در معرض دید در شبکه‌های اجتماعی است. این استراتژی می‌تواند حضور شما در شبکه‌های اجتماعی را پر رنگ‌تر کند و دنبال کنندگان برند را در عرض چند روز افزایش دهد.

این مطلب را از دست ندهید: 22 قانون بازاریابی (قسمت اول)


یک کمپین بازاریابی ویروسی چطور کار می‌کند؟

موفقیت کمپین‌های بازاریابی ویروسی عمدتا به پیام محتوا و قالبی که برای ارسال آن انتخاب می‌کنید بستگی دارد. پیام محتوای شما باید به اندازه‌ی کافی متقاعد کننده باشد که افراد را تشویق کند محتوای شما را به اشتراک بگذارند. برای تولید چنین محتوایی، باید مخاطبان هدف خود، نوع قالب‌های محتوایی را که دوست دارند و آنچه بیشتر توجه آنها را جلب می‌کند را بشناسید.

بازاریابی ویروسی


علاوه بر این، استفاده از ترندها می‌تواند در ویروسی شدن یک محتوا بسیار مفید باشد. البته توجه داشته باشید که ترندها خیلی سریع می‌آیند و می‌روند و برای بهره مندی از یک ترند باید سریع و هوشمندانه عمل کنید.

 

عناصر طراحی یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق

برای استفاده‌ی حداکثری از یک کمپین بازاریابی ویروسی، باید چندین عنصر مهم را در نظر داشته باشید که به موفقیت این کمپین‌ها کمک می‌کنند. این موارد مهم عبارتند از:

  • ترندها را دنبال کنید.

یک کمپین بازاریابی ویروسی می‌تواند از یک ترند محبوب در فضای مجازی استفاده کند. بسیاری از برندها وقتی از یک موضوع داغ و پرطرفدار در محتوای خود استفاده می‌کنند، شاهد افزایش تعداد فالوورهایشان هستند.

محتوای تبلیغاتی

  • لمس احساسی را به خاطر بسپارید.

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ویروسی کردن یک محتوا، افزودن چاشنی احساسی به آن است. مردم عمدتاً تحت تأثیر محتوایی قرار می‌گیرند که قلب آنها را لمس کند. پس اگر بتوانید احساسات آنها را درگیر کنید، محتوا فوراً مورد توجه قرار می‌گیرد و توسط بخش بزرگی از بینندگان به اشتراک گذاشته می‌شود.


می توانید با کلیک اینجا، توضیحات دوره اصول و تکنیک های تبلیغات موثر و اثربخش مشاهده نمایید.

  • از اینفلوئنسرها استفاده کنید.

استفاده از اینفلوئنسرها در کمپین‌های بازاریابی ویروسی، مزایای مثبت زیادی دارد. آنها می‌توانند برند شما را به دنبال کنندگان اختصاصی خود معرفی کنند. یک مثال خوب از این مورد، تبلیغ مایکل جکسون برای پپسی است. در این تبلیغ او در حال رقصیدن با تعدادی بچه است که در حال تکرار حرکات معروف او در رقص هستند. این تبلیغ یکی از محبوب‌ترین تبلیغات زمان خود شد و از 109 میلیون بازدید در یوتیوب گذشت.

 

  • داده محور پیش بروید.

برای اتخاذ یک رویکرد داده محور در راستای ساده کردن مسائل، باید مراقب چند مورد از فاکتورهایی در شبکه‌های اجتماعی باشید که به تعیین ویروسی بودن محتوا کمک می‌کنند. برخی از این فاکتورها عبارتند از لایک و اشتراک گذاری، بازدیدها، آنالیز هشتگ و غیره.

 

سخن پایانی

استفاده از بازاریابی ویروسی می‌تواند یک شبه شما را به موفقیت در جذب مخاطب بیشتر برساند. به شرط این که از این تکنیک به درستی استفاده کرده و با تولید یک محتوای مناسب، به هدف مورد نظر دست پیدا کنید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top