مدل فروش نوین آیدا (AIDA ) چیست؟ فقط در 4 مرحله

از میان مشتریان یک برند، چرا برخی از آنها راضی به خرید یک محصول می شوند و عده ای دیگر، از این کار سر باز می زنند؟ این پرسش بسیار مهمی است که بخش فروش هر شرکتی با آن روبروست. آیا عدم استقبال مشتریان از یک محصول، به خاطر خصوصیات و ویژگی های محصول است؟ آیا قیمت آن در بازار رقابتی مناسب نیست؟ آیا مشتریان با آنچه که برند عرضه می کند، آشناییت کافی ندارند؟ اگر یافتن پاسخ این پرسش ها، دغدغه شما نیز هست، ما اجرای روش آیدا در فروش را به شما پیشنهاد می کنیم. 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

روش آیدا در فروش در واقع چارچوبی نوین است که در بازاریابی و فروش استفاده می شود. با کمک این روش، شما می توانید تجربیات احتمالی مشتری را بهتر درک کنید. این امر به شما کمک می کند تا دلیل خرید یا عدم خرید یک محصول توسط مشتری را بهتر واکاوی کنید و در نتیجه این امر، از غرق شدن کسب و کار خود در بازار رقابتی جهانی، جلوگیری کنید. کلمه آیدا در این روش، در واقع مخفف چهار کلمه انگلیسی است: Attention (آگاهی)، Interest (علاقه)، Desire (خواستن) و Action  (اقدام). آیدا در واقع مدلی از فروش است که به شما کمک می کند هر مرحله از تجربه مشتری را بهینه سازی کنید و بدین ترتیب، سود بیشتری کسب کنید. ما در ادامه، هر بخش از این مدل فروش را توضیح خواهیم داد.  

 مدل فروش

 

روش آیدا در فروش: آگاهی

روش آیدا در فروش با آگاهی بخشی آغاز می شود. در این مرحله، مشتری برای اولین بار با خدمات یا محصول شما آشنا می شود. تبلیغات در رسانه ها، شبکه های اجتماعی و سایر تاکتیک های تبلیغاتی می توانند در این مرحله به شما کمک کنند. هرچقدر جامعه مخاطبان شما در این مرحله وسیع تر باشد، نرخ موفقیتتان نیز بیشتر خواهد بود. در این مرحله، شیوه معرفی برند و کالا یا خدماتتان اهمیت ویژه ای دارد. شما باید بتوانید بیشترین میزان اطلاعات مفید را در اندک زمان و با کمک خلاقانه ترین روش های تبلیغی، به مشتری خود عرضه کنید. 

 

توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی قیف فروش را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی قیف فروش یا Sales Funnel (تبدیل مشتری راغب به خریدار)

 

روش آیدا در فروش: شعله ور ساختن علاقه 

در مرحله دوم از روش آیدا در فروش، شما باید بتوانید مخاطبانی که نظرشان را جلب کرده اید، به محصولات و خدمات خود علاقه مند سازید. محتوا در این مرحله می تواند برایتان معجزه کند. چرا کالا یا خدمات شما مهم هستند؟ محصولات شما چه کمکی به مشتریان می کنند؟ چه مشکلی در زندگی روزمره افراد وجود دارد که کالا یا خدمات شما می توانید آن را برطرف سازد؟ علاقه مند شدن مخاطبان به آنچه که عرضه می کنید، آن ها را به مرز خواستن می برد و این آغاز مرحله سوم در روش آیدا است.

 مدل فروش آیدا

 

مرحله سوم مدل آیدا: خواستن

مرحله سوم روش آیدا در فروش به ایجاد میل در مشتریان می پردازد. مشتریان شما ممکن به خیلی از محصولات شما علاقه مند باشند، اما در عین حال حاضر نباشند ریالی بابت دریافت آنها خرج کنند. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شاید برندی محصولی مشابه را با قیمت بهتر یا شرایط ایده آل تر تولید می کند؛ شاید محصول شما از کیفیت و یا تنوع لازم برخوردار نیست. پاسخ این پرسش ها، می تواند آخرین سد ها بر سر راه شما برای فروش بهتر و بیشتر را از بین ببرد. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که بدون ایجاد احساس "خواستن" هیچ مشتری حاضر نخواهد بود پولی خرج کند و این یعنی، سود کمتر و ریسک بیشتر برای شما. 

 

مرحله چهارم: اقدام 

در این مرحله از روش آیدا در فروش، مشتریان دست به جیب می شوند و قیمت کالا یا خدمات شما را می پردازند. اکثر مدل های فروش در این مرحله به پایان می رسند، اما روش آیدا بر روی ایجاد وفاداری میان مشتری و برند تاکید دارد. اگر مشتری به شما و برندتان متعهد شود، فروش ادامه دار خواهد بود. این نکته ای است که اکثر برند های بزرگ دنیا بر روی آن تاکید دارند. فروش مداوم از سوی مشتریان متعهد مانند خونی است که به صورت مداوم به شریان های حیاتی برند شما تزریق می شود و بقای آن را تضمین می کند. ارائه اشتراک و یا در نظر گرفتن تخفیف هایی برای مشتریان قدیمی تر و عضو باشگاه مشتریان، از جمله اقداماتی است مشتریان قدیمی را به خرید بیشتر، ترغیب می کند.

 

 پیشنهاد میکنیم جهت مطالعه بیشتر، توضیحات دوره اصول و تکنیک های تبلیغات موثر و اثربخش مشاهده نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top