تفاوت بازاریابی تلفنی به روش سنتی و بازاریابی مدرن چیست؟

یکی از ارزان ترین و ساده ترین شیوه های بازاریابی مستقیم، بازاریابی تلفنی است. این شیوه از بازاریابی از اوایل دهه 1970 میلادی شکل گرفت و تا به امروز، توانسته است به عنوان بخشی از کمپین های بازاریابی، جایگاه خود را حفظ کند. این در حالی است که عموم مردم، از این شیوه بازاریابی راضی نیستند و آن را مترادف با مزاحمت تلقی می کنند. ما در این مقاله قصد داریم ضمن تعریف بازاریابی تلفنی و بررسی کارکردهای اصلی آن، به یک پرسش کلی پاسخ دهیم: آیا دوران طلایی بازاریابی تلفنی رو به افول است؟

 بازاریابی تلفنی

 

منظور از بازاریابی تلفنی چیست؟

بازاریابی تلفنی به این معناست که یک اپراتور با مشتریان بالقوه تماس می گیرد و ضمن گفتگو با آن ها، اطلاعاتی را در خصوص جامعه مخاطب و نیازهایش کسب می کند. در طی این تماس، ممکن است فرایند فروش نیز صورت پذیرد و مشتریان بالقوه، راضی شوند پولی را در ازای دریافت کالا یا خدمات پرداخت کنند. بازاریابی تلفنی یکی از روش های موثر و مورد توجه در دنیای حال حاضر است. این بدان سبب است که اکثر مردمان کره زمین، به حداقل یک تلفن دسترسی دارند. این تلفن می تواند خط ثابت خانه یا موبایل باشد. این موضوع پل ارتباطی میان برند ها و بازاریابان و جامعه وسیعی از مشتریان بالقوه است؛ فرصتی استثنایی که نادیده گرفتن آن چندان عاقلانه نیست. از سویی دیگر، پیشرفت تکنولوژی امکان ایجاد تماس های تلفنی خودکار را نیز فراهم کرده است که ضمن کاهش هزینه ها، سرعت این شیوه از بازاریابی را نیز افزایش داده است.


این مطلب را هم بخوانید: چگونه به یک مذاکره تلفنی خاتمه دهیم؟

بازاریابی تلفنی را می توان به دو دسته کلی طبقه بندی کرد: بازاریابی برای مشتریانی که مصرف کننده نهایی هستند (مانند عرضه بیمه خودرو، پکیج های اینترنت خانگی با شرایط خاص و غیره) و بازاریابی برای مشتریانی که خود یک کسب و کار محسوب می شوند (مانند عرضه زیرساخت های خاص برای فعالیت های کسب و کار). بدیهی است که شیوه اجرای بازاریابی به فراخور شرایط مخاطب، تغییر خواهد کرد.

 بازاریابی تلفنی

 
این مطلب را از دست ندهید: چند نکته در مذاکره، فروش و بازاریابی تلفنی

کارکرد های اصلی این شکل از بازاریابی:

بازاریابی تلفنی صرفا به معنای تماس گرفتن با مشتریان و تلاش برای فروش یک کالا یا خدمات نیست. در طی این فرایند، کسب و کار می تواند اطلاعات زیادی را در خصوص جامعه مخاطب و همچنین بازخورد ها در خصوص محصولات و خدمات ارائه شده کسب کند. وظایف یک بازاریاب تلفنی را می توان در سه عنوان مختلف، به شرح زیر بررسی کرد:

- برقراری تماس: به عنوان یک بازاریاب تلفنی، شما ممکن است مسئول پاسخگویی به تماس های ورودی یا خروجی باشید. ممکن است مشتریان شما از طریق سایر کانال های تبلیغاتی با برند و خدمات شما آشنا شده باشند و با برند تماس بگیرند. شما به عنوان اپراتور، وظیفه پاسخگویی این تماس ها را بر عهده دارید و باید تلاش کنید، ضمن پاسخگویی به سوالات مشتریان، آن ها را ترغیب به خرید محصولات و خدمات شرکت کنید. از سویی دیگر، شما وظیفه دارید با مشتریان بالقوه تماس بگیرید و ضمن معرفی کالا یا خدمات برند، انگیزه خرید را در آنها ایجاد کنید.

- کمک به پایگاه اطلاعاتی برند: در خلال تماس ها، شما اطلاعات ارزشمندی را در خصوص جامعه مخاطب برند کسب خواهید کرد. میزان درآمد، تحصیلات، سن، نیازها و پرسش هایی که مخاطب از شما می پرسد، مجموعه اطلاعات بسیار با ارزشی هستند که می توانند به برند در بهبود استراتژی های فروش و بازاریابی کمک کنند.

- فروش: به عنوان یک اپراتور تلفنی، شما نیز بخشی از تیم فروش برند محسوب می شوید و تبدیل مشتریان بالقوه برند به مشتریانی وفادار، جزئی از وظایف شماست.

 

آیا بازاریابی تلفنی منسوخ می شود؟

بازاریابی تلفنی به شکل سنتی و قدیمی خود، یعنی تماس یک اپراتور و تلاش برای فروش یک محصول، خیلی وقت است که منسوخ شده است. امروزه اپراتورها بخشی از تیم بازاریابی حرفه ای برند هستند و می توانند اطلاعات بسیار ارزشمندی را در خصوص جامعه مخاطب در اختیار برند قرار دهند. این افراد، در تماس مستقیم با مشتریان و مخاطبان برند قرار دارند و ضمن معرفی محصولات و جلب اعتماد مخاطبین، می توانند صدای برند در میان آن ها نیز باشند. با در نظر گرفتن وظایف و کارکرد های جدید این حوزه از بازاریابی، منسوخ شدن آن در آینده نزدیک چندان محتمل نیست.


مذاکره تلفنی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top