هر چیزی که در مورد IQ و EQ باید بدانید!

از نظر شما یک فرد باهوش چه ویژگی هایی دارد؟ یک فرد باهوش را با چه پارامترهایی باید توصیف کرد؟ بسیاری از افراد بالا بودن IQ را به عنوان یکی از پارامترهای برتر هوش می دانند. تا چند سال پیش، هوشمندی و بالا بودن IQ مهمترین المان برای موفقیت افراد در زندگی محسوب می شد. عموم جامعه به این باور رسیده بودند که بالا بودن IQ می تواند تضمین کننده موفقیت در زندگی افراد باشد. این موضوع تا جایی اهمیت پیدا کرد که تست هایی نیز برای تشخیص میزان IQ افراد طراحی شد. در چند سال اخیر، دانشمندان پارامتر دیگری را نیز در تعیین سرنوشت انسان ها و میزان موفقیت آن ها، مهم شمرده اند. هوش احساسی یا EQ یکی دیگر از فاکتورهایی است که می تواند در موفقیت انسان ها، نقشی کلیدی ایفا کند. IQ و EQ مکمل یکدیگر هستند و برای درک بهتر نقش آنها در زندگیمان، باید تفاوت IQ و EQ را بهتر درک کنیم.

 IQ  EQ آیکیو  ایکیو

 

IQ چیست؟

IQ یا بهره هوشی یک عدد است که به توانمندی های انسان در زمینه درک، استدلال، سرعت پردازش و حافظه اختصاص داده می شود. IQ را از طریق تست های مختلف می توان اندازه گیری کرد و معمولا به سن ذهنی افراد بستگی دارد. بر اساس سیستم استاندارد جهانی، افرادی که IQ بالاتر از 130 داشته باشند به عنوان نابغه شناخته می شوند و افرادی با IQ کمتر از 69 در گروه افرادی با بهره هوشی کم جای می گیرند. به عنوان مثال IQ انیشتین 161 اندازه گیری شده است. نکته قابل تامل این است که پارامترهای مختلفی می توانند بر ضریب هوشی افراد تاثیر بگذارند. به عنوان مثال سن، میزان فعالیت های بدنی و محیطی که کودک در آن پرورش یافته است، از جمله پارامترهای تعیین کننده ضریب هوشی معرفی می شوند. معیار قرار دادن IQ به عنوان تنها پارامتر سنجش هوش افراد و متعاقبا پیش بینی موفقیت آن ها در آینده، چندان واقع بینانه نیست.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

EQ چیست؟

EQ یا هوش احساسی نیز یک عدد است که به توانمندی های انسان در زمینه خودآگاهی، خودمدیریتی، همدلی، مهارت های اجتماعی و داشتن انگیزه اختصاص داده می شود. در واقع تفاوت IQ و EQ کاملا مشخص است و بر خلاف باور عموم، این دو نقطه مقابل یکدیگر نیستند، بلکه مکمل یکدیگر می باشند. هوش احساسی یک مهارت اکتسابی است که به موجب آن، فرد داشتن روابط قوی تر، حل مشکلات، سازگاری با شرایط و همدلی با دیگران را می آموزد. بدون وجود EQ، یک فرد در بسیاری از جنبه های زندگی خود شکست می خورد؛ چرا که زندگی در عصر حاضر به معنای برهمکنش با تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه می باشد. EQ همچنین می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم سلامت جسم و روان افراد را تضمین کند و این چیزی است که حتی نابغه ترین انسان ها، بدان نیاز دارند.

 

تفاوت IQ و EQ:

با تعریف دقیق این دو پارامتر، حالا شاید تفاوت IQ و EQ برایتان مشخص تر باشد. IQ و EQ مکمل یکدیگر هستند و مطالعات نشان داده است افرادی که از IQ و EQ بالایی برخوردارند، در جامعه نیز موفق تر عمل کرده اند.  IQ توانایی های فردی افراد در حل مسئله، استدلال و درک را مشخص می کند. هر چه این عدد بالاتر باشد، فرد باهوش تر تلقی می شود اما هیچ کس حاضر نیست یک نابغه منزوی را در محل کار خود استخدام کند. در مقابل، افرادی که از ضریب هوشی کمتری برخوردار هستند، در انتخاب شغل و انجام مسئولیت ها محدودیت هایی دارند.

 آیکیو ایکیو IQ EQ


  EQ به ظرفیت اجتماعی افراد و میزان موفقیت آن ها در مدیریت روابط اجتماعی می پردازد. همانطور که IQ پایین یک محدودیت در جامعه محسوب می شود، نبود EQ نیز می تواند بسیاری از فرصت های شغلی و اجتماعی را از شما سلب کند. دانشمندان بر این باورند که در دنیای امروز، که هر کاری در قالب مشارکت های گروهی انجام می گیرد، نبود EQ فاکتوری به مراتب مهم تر از IQ محسوب می شود. نکته شایان ذکر این است که EQ اکتسابی است و شما می توانید با تمرین های مختلف، آن را افزایش دهید. اجازه دهید در نهایت بار دیگر تاکید کنیم که اگرچه بالا بودن  IQ و EQ خوب است اما این دو پارامتر به تنهایی نمی توانند موفقیت یک انسان در جامعه را تضمین کنند. انسانی در جامعه امروز موفق است که هدف و توانمندی های خود را بشناسد و برای رسیدن به آنچه که در ذهن دارد، به طور پیوسته، تلاش کند و بیاموزد. 

 پیشنهاد میکنیم برای یادگیری این اصول، دوره اصول و تکنیک های هوش هیجانی را مشاهده نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top