روش های شناخت و آگاهی از هوش هیجانی چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی حالا ماشین ها بسیاری از وظایف ما انسان ها را بر عهده گرفته اند و توانسته اند اعتماد ما را جلب کنند. شاید ماشین ها دقیق باشند و بتوانند حجم بسیار زیادی از کار را در مدت زمان اندکی به انجام برسانند، اما هیچ گاه نمی توانند جایگزین انسان ها شوند. یکی از مهم ترین وجوه تمایز انسان و ماشین، هوش هیجانی یا احساسات انسانی است. هوش هیجانی در واقع توانایی ما در شناخت احساسات خود و دیگران و استفاده از این دانش برای هدایت افکار و رفتارهایمان است. افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کنند، همدل تر و دلسوز تر هستند و به واسطه روابط اجتماعی موثر خود، موفق اند. از آنجایی که هوش هیجانی در دنیای مدرن اهمیت روز افزونی دارد، ما این مقاله را به توصیف چیستی آن اختصاص داده ایم.

 
هوش هیجانی

 


هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی مانند اکسیژن برای انسان است. ما انسان ها غالبا احساسات و هوش را دو فاکتور مجزا در نظر می گیریم. این در حالی است که اگر آنها را در یک ظرف و به طور همزمان در نظر داشته باشیم، اساسا به تعریف متفاوتی از هوش خواهیم رسید. هوش هیجانی بر اساس فرهنگ لغت عبارت است از آگاهی، کنترل و ابراز مدیریت شده احساسات و همچنین کنترل بهتر روابط عاطفی میان افراد. هوش هیجانی مولفه های مختلفی دارد و شما می توانید افراد با هوش را بر اساس این پارامترها شناسایی کنید. در ادامه مهم ترین مولفه های هوش هیجانی را مرور خواهیم کرد.


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مولفه های هوش عاطفی

- خودآگاهی: خودآگاهی به معنای شناخت نقاط ضعف و قدرت خود و همچنین کنترل کامل نوع واکنش لازم به موقعیت ها و افراد مختلف است. این اطلاعات به ما کمک می کنند تا برای مدیریت بهتر روابط خود با دیگران، حد و مرز ها را بهتر تعیین کنیم و بدین شکل اعتبار کسب کنیم. خودآگاهی به ارتباط موثرتر منجر می شود.

مدیریت خود: مدیریت خود فرایندی است که در طی آن، فرد مسئولیت زندگی خود را کامل بر عهده می گیرد. در چنین شرایطی، فرد در برابر رفاه خود فعال و مسئول است. مدیریت خود شامل تعیین هدف، اقدام برای دستیابی به آن هدف و نظارت بر پیشرفت در طول مسیر است. انعطاف پذیری، سازگاری و توانایی برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف نیز نمودهای بارز این مولفه هستند.

خود تنظیمی: افرادی که از هوش هیجانی بالا و خودآگاهی برخوردار هستند، می توانند احساسات خود را بهتر کنترل کرده و آن ها را با توجه به موقعیت و شرایط تنظیم کنند. این افراد معمولا با تغییرات و شرایط جدید سازگارتر هستند.

انگیزه: یکی از مولفه های اصلی هوش هیجانی، انگیزه است. به همین دلیل است که افرادی با هوش هیجانی بالا، معمولا انعطاف پذیرتر و خوش بین تر هستند. آن ها همیشه راهی برای لذت بردن از زندگی، حتی در سخت ترین شرایط، پیدا می کنند و همچنین همواره به دنبال بهبود خود در جنبه های مختلف هستند. به همین دلیل است که این افراد معمولا در بیشتر جنبه های زندگی خود، موفق تر عمل می کنند.


پیشنهاد می کنیم برای یادگیری این اصول،
دوره اصول و تکنیک های هوش هیجانی را مشاهده نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top