6 راه تقویت هوش هیجانی در بزرگسالی

هوش هیجانی به این معناست که افراد بیش از گذشته به احساسات خود و دیگران آگاه هستند و بر اساس این آگاهی عمل می کنند. به عنوان مثال، افرادی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردار هستند، با تغییرات سازگار ترند. این افراد با شناخت و کنترل احساسات و عواطف خود، می توانند بازخورد بهتری نسبت به شرایط چالش برانگیز داشته باشند و در نتیجه این امر، عملکرد بهتری نیز در محل کار از خود نشان دهند. حال یک سوال ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند: ابزارهای هوش هیجانی کدامند؟


هوش هیجانی

 

 آیا هوش هیجانی در فضای کاری اهمیت دارد؟

احتمالا شما نیز این شعار کلیشه ای را شنیده اید که "احساسات را نباید با کار ادغام کرد". این جمله گاه به این معنا تعبیر می شود که ما به محض ورود به اداره یا دفتر کار خود، باید احساسات را کنار گذاشته و به رباتی تبدیل شویم که تنها کارها و وظایفش را انجام می دهد. این تصویر مکانیکی و کلیشه ای در سال های اخیر دستخوش دگرگونی شده است. هر ثانیه عملکرد ما انسان ها، تحت تاثیر احساسات درونی و افکارمان است و در چنین شرایطی، هوش هیجانی اهمیت پیدا می کند. کار در اکثر شرکت ها این روزها تیم محور است و این بدان معناست که آینده تیم و عملکرد اعضای آن، بدون شک تحت تاثیر هوش هیجانی قرار دارد.

پیشنهاد میکنیم برای یادگیری این اصول، دوره اصول و تکنیک های هوش هیجانی را مشاهده نمایید.

 

ابزارهای هوش هیجانی:

هوش هیجانی اکتسابی است و ما می توانیم در طول زندگی خود، آن را تقویت کنیم. جاستین باریسو، نویسنده کتاب EQ applied, the real-world Guid to Emotional intelligence معتقد است بزرگسالان با بهره گیری از چند ابزار هوش هیجانی، می توانند این امر را در خود تقویت کنند. این مهارت ها به شرح زیر هستند:

- بر روی احساسات خود تامل کنید: در اینجا خودآگاهی معنا پیدا می کند. احساسات و واکنش های شما نسبت به موقعیت های منفی، چالش برانگیز، استرس زا و غیر باب طبع، چگونه است؟ چنین موقعیت هایی را یک همکار، یک دوست، غریبه و یا حتی اعضای خانواده شما می توانند به وجود آورند. زمانی که از احساسات و واکنش های معمول خود آگاه باشید، کنترل آن ها آسان تر خواهد بود.

- چشم انداز شما نسبت به موضوع: هر انسانی دنیا را از دریچه دید خود تفسیر می کند. آنچه که شما به عنوان واقعیت درک می کنید، با آنچه که دیگران درک می کنند کاملا متفاوت است. در شرایط دشوار تلاش کنید تا از دیدگاه اطرافیان خود نیز آگاه شوید تا بدانید در موقعیت های احساسی بهترین واکنش چیست.

- نظاره گر باشید: با افزایش خودآگاهی، به مرور زمان یاد می گیرد که به احساسات خود توجه بیشتری نشان دهید. همچنین موقعیت را بهتر می سنجید و در نتیجه این امر اطلاعات بیشتری از محیط و شرایط کسب خواهید کرد. معمولا در چنین شرایطی، بازخورد افراد نسبت به شرایط و موقعیت مناسب تر است.

- تامل کنید: پیش از آنکه سریعا به یک موضوع یا اتفاق واکنش نشان دهید، مکث کنید. در این مکث حرف ها، احساسات و موقعیت خود را خوب بسنجید و سعی کنید شرایط را از زوایای مختلف بررسی کنید. این کار دشوار است، مخصوصا اگر پای احساسات شدید مانند خشم یا شادی در میان باشد. با تمرین، می توانید این نکته را به یک عادت تبدیل کنید.

- "چرایی" شرایط را درک کنید: هر شرایطی، چه آسان و چه سخت، بنا به دلیلی به وجود آمده است. همکار شما بنا به دلیلی عصبانی یا ناراحت است و یا یک پروژه بنا به دلایل مشخصی با چالش روبرو شده است. زمانی که دلیل این شرایط را درک کنید، همدلی و تلاش برای برطرف کردن مشکلات نیز آسان تر خواهد بود.

- انتقاد پذیری را تمرین کنید: هیچ کسی انتقاد را دوست ندارد، اما همه ما ممکن است در معرض انتقاد قرار بگیریم. هر انتقادی می تواند یک آجر سازنده باشد که به شما کمک کند تا شرایط را بهبود ببخشید و یا به آدم بهتری تبدیل شوید. پس انتقادات را با روی باز بپذیرید. این کار به رشد هوش هیجانی شما نیز کمک می کند.

هوش هیجانی

 

و در نهایت:

ما در دورانی زندگی می کنیم که یاد گرفتن یک مهارت جدید در هر زمینه ای، بسیار آسان است. این در حالی است که برای استخدام شدن و داشتن آینده شغلی ایده ال، تنها دانش و مهارت کافی نیست بلکه عملکرد شما و هوش هیجانی نیز نقشی کلیدی را ایفا می کند. هوش هیجانی مجموعه ای از مهارت ها است که همه ما باید به صورت فردی آن ها را بیاموزیم. ما در این مقاله ابزارهای هوش هیجانی که می توانند به شما در این راه کمک کنند را مرور کردیم. فراموش نکنید که هر تغییری با تمرین امکان پذیر است!


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top