چگونه مشتریان وفادار و راضی داشته باشیم؟

منظور از مشتری راضی یا رضایتمند بودن خرید این است که هر دو طرف خریدار و فروشنده بیشترین سود ممکن را برده و نیاز هر کدام به بهترین شکل برطرف شود. به طور کلی ویژگی خاصی که نشانگر میزان رضایت مشتری از خدمات و محصولات شما می شود، وجود ندارد. به طور کلی مشتری ها به سه گروه راضی، ناراضی و مشتریان مشعوف تقسیم بندی می شوند. هنگامی که مشتری کالایی را از شما می خرد، اگر انتظارات او برآورده شده باشد، حس مثبتی نسبت به آن کالا یا محصول پیدا می کند.  همچنین است چنانچه انتظارات مشتری برآورده نشده باشد. در این صورت اصطلاحاً می گویند: مشتری ناراضی می باشد.


مشتری راضی مشتری ناراضی

چرا رضایت مشتری اهمیت دارد؟

رضایت مشتری نقش بسیار مهمی در میزان سودآوری و بازدهی کسب و کار شما دارد. برخی از مهمترین آثار رضایت مشتری در کسب و کار شما عبارت از موارد زیر است:

  • کاهش ریزش مشتری

  • افزایش خرید مجدد

  • تبلیغات دهان به دهان

  • کاهش هزینه تبلیغات

  • تمایز شدن نسبت به دیگر رقبا

  • وفادارسازی مشتریان مختلف


رضایت مشتری اهمیت زیادی در افزایش سوددهی و بازدهی یک کسب و کار بر جای می گذارد. همچنین از سوی دیگر رضایت مشتری منجر می گردد که هزینه شما کاهش پیدا کند.


 پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.


بررسی برخی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار در رضایت مشتری

برای داشتن مشتری راضی می بایست برخی از اصول و راهکارهای معین را مورد استفاده قرار داد. در این نوشتار برخی از مهمترین اصول مورد استفاده برای رضایت مشتری را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور کلی بررسی و در نظر داشتن رضایت مشتری می تواند به نگهداری و حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید منتهی گردد. در ادامه این نوشتار به بررسی مهمترین مولفه های تاثیرگذار در رضایت مشتری می پردازیم.

خدمت یا محصول

مهمترین عاملی که در زمینه ایجاد رضایت در مشتریان موثر می باشد کیفیت خدمت یا محصولی است که به آنان ارائه می شود. خدمت یا محصولی که ارائه می دهید باید حداقل یک ویژگی باب طبع مشتریان داشته باشد. در واقع از این منظر رضایت مشتری، تناسب میان انتظارات او و کیفیت محصول است.


مشتری راضی مشتری ناراضی

شیوه ارائه محصول

می توان گفت به همان اندازه ای که کیفیت محصول مهم است، شیوه ارائه آن نیز اهمیت دارد. برای داشتن مشتری راضی باید شیوه مناسبی برای ارائه خدمات خود استفاده کنید. امروزه موضوع بسته بندی و تبلیغات چاپی از جمله زمینه های کلیدی در رشد و توسعه هر کسب و کاری محسوب می شود. برای رسیدن به رضایت مشتری می بایست محصولات خود را به شیوه ای ارائه نمایید که انتظارات و توقعات مشتری برآورده گردد.

پشتیبانی محصول

یکی از اصول پذیرفته شده مشتری مداری و رضایت مشتری، ارائه پشتیبانی و خدمات پس از فروش است. برای تولیدکنندگان دانا، فروش نقطه پایان کسب و کار نیست، بلکه آغاز این راه است. بسیاری از واحدهای اقتصادی کوچک و بزرگ برای توسعه کسب و کار خود سعی می کنند ارتباطشان را با مشتری تا مدت ها حفظ کنند. این کار معمولاً با ارائه ضمانت نامه تعویض، تعمیر و ... صورت می گیرد. بدون تردید وجود خدمات پس از فروش برای یک محصول یا کالای خاص، موجب افزایش میل و رغبت مشتری به خرید آن محصول می گردد. علاوه بر این به عنوان یکی دیگر از شیوه های پشتیبانی محصول فراهم آوردن تاسیسات تعمیر و بازسازی آن محصول در زیر مجموعه کسب و کار اصلی است.

قیمت یا هزینه

یکی دیگر از راه های داشتن مشتری راضی، کاهش هزینه های وی است. امروزه بر کسی پوشیده نیست که پایین بودن قیمت یک کالا نقش مستقیمی در ترغیب مشتریان به خرید آن کالا دارد. یکی از راه های کاهش هزینه های مشتری تقبل هزینه حمل و نقل کالا توسط فروشنده است. علاوه بر این اغلب فروشندگان به مناسبت های مختلف از جمله فروش پاییزه، فروش عیدانه تخفیف هایی را در قیمت برای مشتریان در نظر می گیرند. همچنین بسیاری از فروشندگان با انعقاد قرارداد با شرکت های دولتی و خصوصی، تخفیفات ویژه ای را برای کارکنان این ادارات در نظر می گیرند. به طور کلی از جهت قیمت یا هزینه، مشتری راضی به کسی می گویند که خدمت یا محصول شما را با قیمت پایین تری نسبت به رقبایتان خریده باشد.

 

دوره مجازی مدیریت زمان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top