بازاریابی پارتیزانی چیست و چند نوع دارد؟

بازاریابی پارتیزانی یا چریکی یک سیاست تبلیغاتی است که در آن تبلیغ کننده از شیوه های نا متعارف و غیر مرسومی برای تبلیغات محصول خود استفاده می کند. در واقع بازاریابی پارتیزانی نوعی نامور سازی است. استفاده از اصطلاح بازاریابی پارتیزانی، پس از انتشار کتابی تحت عنوان بازاریابی چریکی نوشته جی کنراد لوینسون در سال 1984 رواج پیدا کرد. این نوع از بازاریابی برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان است. بازاریابان چریکی معمولاً از شیوه های نامتعارف برای تبلیغ محصول خود استفاده می کنند تا ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب خود ایجاد نمایند. استفاده از این شیوه ها موجب ماندگاری در ذهن مشتری و فراموش نکردن آن تا مدت های زیادی می شود.  

 

بازاریابی پارتیزانی چریکی

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

بازاریابی پارتیزانی چه انواعی دارد؟

دو ویژگی اصلی که در مورد هر نوع بازاریابی پارتیزانی مشترک می باشد، عبارت از غیر منتظره و خلاقانه بودن آن است. خصوصیت غیر منتظره بودن بازاریابی چریکی موجب ایجاد واکنش های عاطفی از قبیل خنده، لذت یا ترس می شود. امروزه شرکت های تبلیغاتی از شیوه های مبتکرانه و متنوعی برای ایجاد یک احساس عاطفی در مخاطب استفاده می کنند. به طور کلی انواع بازاریابی پارتیزانی عبارت از موارد زیر است:

  • بازاریابی پارتیزانی مردمی؛ این نوع از بازاریابی، بر ارتباط مستقیم با مردم و کسب محبوبیت میان آنان مبتنی است. بازاریابی مردمی با انجام اقداماتی از قبیل ارسال پیامک های تبلیغاتی، باعث ایجاد کمپین های مردمی در حمایت از محصول یا کالای خاصی می شود. بازاریابی چریکی مبتنی بر شکل گیری ارتباطات موثر با مخاطبین است. در واقع این نوع بازاریابی مبتنی بر ارتباط شخصی با مخاطبین می باشد، نه انتشار پیام و امید.

  • بازاریابی پارتیزانی محیطی؛ محیط مهمترین مولفه در این نوع از بازاریابی های چریکی محسوب می شود. بیلبوردهای تبلیغاتی، کارت ویزیت و دیوار نویسی به عنوان برخی از مصادیق بازاریابی محیطی شناخته می شوند.

  • بازاریابی پارتیزانی ویروسی؛ این نوع از بازاریابی از پرکاربردترین انواع بازاریابی به شمار می رود و انجام آن بدون نیاز به هیچ امکاناتی صورت می گیرد. انجام بازاریابی چریکی ویروسی به این نحو است که شما یک موضوع را با دو نفر از دوستانتان در میان می گذارید. آنها نیز این موضوع را به شکل دلخواه خود به دوستان خود انتقال می دهند. در مورد بازاریابی شبکه ای اغلب پیش بینی و برنامه ریزی خاصی صورت نمی گیرد. لیکن این نوع بازاریابی ممکن است موجب ایجاد یک شبکه قوی ارتباط مردمی گردد.

بازاریابی چریکی حضوری

این نوع از بازاریابی بر این باور مبتنی است که «از دل برود، هر آن که از دیده برفت.» به طور کلی بازاریابان حضوری معتقدند احتمال فراموشی در مورد برندهایی که به صورت مداوم و مستمر در میان مردم حضور ندارند، بیشتر است. بنابراین بازاریابی حضوری همواره دستوراتی مبنی بر حضور بیشتر در میان مردم، مخاطبین و مشتریان صادر می کند.

 

 بازاریابی از طریق بسته دستمال کاغذی

این روش یکی از محبوب ترین شیوه های بازاریابی پارتیزانی به شمار می رود، که نخستین بار توسط ژاپنی ها ابداع شده است. این شیوه مبتنی بر این عقیده قدیمی است که هیچکس دست رد بر سینه یک چیز رایگان نمی زند. در این شیوه با ارائه یک آیتم رایگان، تبلیغ محصول تا مدت های زیادی در ذهن مخاطبین ماندگار خواهد ماند. بازاریابی به شیوه دستمال کاغذی ابتدا در مورد دستمال کاغذی های ژاپنی صدق می کرد. به مرور زمان استفاده از این شیوه برای تبلیغ چنان میان مردم شیوع پیدا نمود، که امروزه از این شیوه با تبلیغ بر کالاهایی از قبیل قوطی کبریت، خلال دندان و ماسک استفاده می شود.

 

بازاریابی پارتیزانی پنهان

بازاریابی پنهان یکی از شیوه های موثر و جالب بازاریابی پارتیزانی است. در این شیوه مخاطب بدون این که متوجه شود در یک برنامه بازاریابی قرار گرفته است، اطلاعات مناسبی در خصوص آن محصول دریافت می کند.

 

بازاریابی پارتیزانی ساختگی

این نوع بازاریابی شبیه به بازاریابی ویروسی می باشد، با این تفاوت که در بازاریابی ساختگی مردم دخیل نیستند، بلکه اطلاعات با استفاده از مجموعه ای از شبکه های اجتماعی، تبلیغات محلی و ... به مخاطب انتقال داده می شود. در این روش مجموعه ای از کاربران جعلی یا ربات های شبکه های مجازی به ارائه و نشر اطلاعات مورد نیاز برای مشتریان می پردازند. برای مثال کاربران جعلی در نظرات خود عملکرد سازمان یا برند خاصی را تایید می کنند.

 

دوره آموزشی دوره آموزش تبلیغات و بازاریابی پارتیزانی (بازاریابی چریکی) برای مشاهده توضیحات کلیک نمایید. 

تبلیغات چریکی

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top