مهمترین و کارآمد ترین راهکار برای جذب و نگهداری مشتری(مشتری مداری)

مشتری مداری یکی از سیاست های فروش به شمار می رود. منظور از مشتری مداری به طور کلی اشاره به فرایند جذب و نگهداری مشتری دارد. در این مسیر اندیشمندان علم اقتصاد اصول متعددی را تحت عنوان اصول مشتری مداری معرفی و تحلیل کرده اند. اصولی که گستره متنوعی از ارتباطات کلامی، فعالیت های تبلیغی و ... را در بر می گیرد. امروزه اهمیت آموزش مشتری مداری در کسب و کار بر کسی پوشیده نیست. داشتن مشتری های ثابت و جذب مشتری های جدید، از اصلی ترین عوامل سودآوری یک واحد اقتصادی به شمار می رود. بر همین مبنا در نوشتار حاضر برخی از مهمترین و مفیدترین اصول مشتری مداری را مورد بررسی قرار می دهیم. مشتری مداری در واقع یک نوع فرهنگ سازمان یافته برای برخورد مناسب با مشتری و ارائه خدمات به وی به بهترین صورت است.

مشتری مداری جذب مشتری

 

مفیدترین اصول مشتری مداری کدام است؟

به طور کلی بررسی عمیق مستقیم نیازهای تولید و عرضه به هر صورتی که باشد ممکن است از اصول مشتری مداری به شمار رود. برخی از مهمترین مصادیق اصول مشتری مداری عبارتند از:

 • ارتباط متقابل با مشتری
 • صداقت فروشندگان
 • تحویل مناسب
 • خدمات پس از فروش
 • احترام و ادب فروشندگان
 • گوش فرا دادن به مشتری
 • آراستگی ظاهر پرسنل
 • جبران خسارت
 • پرهیز از وعده های غلط
 • صداقت و ...

   


  یک پیشنهاد دوستانه:

  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

   

آموزش اصول مشتری مداری چگونه انجام می گیرد؟

مطالعه اصول مشتری مداری به تنهایی برای افزایش سود و بازدهی یک مجموعه اقتصادی، کافی نیست. اندیشمندان علم اقتصاد نقش قابل توجهی برای آموزش اصول مشتری مداری در افزایش فروش در نظر می گیرند. این محققان به فروشندگان، تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات گوناگون توصیه می کنند، اصول مشتری مداری را خود یاد بگیرند، به صورت عملی آن ها را تمرین کنند و آن را به نیروهای تحت کار خود آموزش دهند. در زیر به برخی از استاندارد های مهم در آموزش اصول مشتری مداری اشاره خواهیم کرد:

 

با مشتری همدلی نمایید؛ یک فروشنده یا تولید کننده باید بتواند درک درستی از علایق مشتری، نیازمندی ها و شیوه تفکر وی داشته باشد. تامین نیاز مشتری در بهترین حالت ممکن است ناشی از درک احساسات، علایق و سلیقه او انجام پذیرد. دستیابی به همدلی، با استفاده از شیوه های کلامی درک متقابل انجام می گیرد. برخی از مهمترین راهکارهای عملی برای ایجاد همدلی از قرار زیر است:

- آموزش مداوم کارکنان، تحلیل دقیق رفتار مشتریان، ایجاد روش های ارتباط نزدیک با مشتری، ارائه پاسخ های مناسب و منحصر به فرد به مشتریان، نظرخواهی کردن از مشتری ها، مطالعه نظرات و دیدگاه های مشتریان.

- فرهنگ مشتری مداری؛ همانطور که اشاره شد به طور کلی مشتری مداری یک فرایند سازمانی فرهنگی است. هر مجموعه اقتصادی می بایست فرهنگ مشتری مداری خاص و قابل قبولی داشته باشد. یکی از ویژگی های فرهنگ این است که می بایست توسط همه رعایت شود. بنابراین یکی از اصول موفقیت آمیز در امر مشتری مداری این است که همه اعضای یک مجموعه، فرهنگ واحدی را در حمایت از حقوق مشتری رعایت نمایند.

- راه اندازی کسب و کارهای مشتری مدار؛ منظور کسب و کارهایی است که صاحبان آن با نیازهای مشتری های خود آشنا بوده و برای تامین آن، تلاش می کنند.


مشتری مداری جذب مشتری

اهمیت این اصول از کجا ناشی می شود؟

اهمیت اصول مشتری مداری زمانی روشن می شود که دو یا چند کسب و کار با همدیگر مقایسه شوند. در چنین شرایطی به خوبی می توان نقش مثبت رعایت اصول مشتری مداری در میزان سوددهی، محبوبیت و اعتماد عمومی یک واحد اقتصادی را ملاحظه نمود. مشتری مدار بودن برای کسب و کار ها به معنای این است که کار کارکنان انتظارات، نیازها و خواسته های مشتریان را بر طرف نماید. تعامل با مشتری و رعایت اصول مشتری مداری از عوامل موثر در افزایش بازدهی و فروش یک واحد تولیدی، تجاری و ... می گردد.

امروزه فروشندگان ماهر برای جذب و نگهداری مشتری، اقدامات متنوعی را انجام می دهند که به عنوان اصول مشتری مداری شناخته می شوند. یکی از اصول طلایی مشتری مداری این است که خسارات مشتری جبران گردد. جبران خسارت مشتری بیانگر این مطلب است که رضایت مشتری بر سود فروشنده ارجحیت دارد. هرچند به طور کلی برای مشتری مسائلی از قبیل قیمت و کیفیت کالا اهمیت دارد. لیکن صداقت فروشندگان، ارتباط متقابل و ... نیز برای افزایش سوددهی موثر است.

 

 پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top