6 دلیلی که شما به مدیریت دانش نیاز دارید چیست؟

دانش سرمایه است و مدیریت دانش تنها راهی است که شما می توانید این سرمایه را حفظ کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید. مدیریت دانش به معنای ایجاد، حفظ و مستند سازی، جریان و انتشار دانش است. از استراتژی ها و تکنیک های مختلف می توان به داستان گویی، استقرار سامانه ها، انجام تمرین های به اشتراک گذاری، طراحی مخازن دانش و ...  اشاره نمود. این شاخه از مدیریت، اقدامات و فرایند های متعددی را شامل می شود. هر چند نرم افزارها جایگاه ویژه ای در این شاخه از مدیریت دارند اما مدیریت دانش تنها به استفاده از نرم افزار ها خلاصه نمی شود و به اقدامات بیشتر حتی فرهنگ سازی نیاز دارد. در این مقاله به مزیت های این نوع از مدیریت می پردازیم:

 

مدیریت دانش

 

1- تصمیم گیری بهتر و سریع تر با مدیریت دانش

تصور کنید می خواهید در خصوص موضوعی تصمیم بگیرید، لازم است تا از تمامی بخش های مجموعه خود اطلاعات را جمع آوری کنید. ممکن است حتی بخشی را از قلم بیندازید و بخشی از ورودی اطلاعات را از دست بدهید. بعد لازم است این اطلاعات را به دقت تحلیل و پردازش کنید. در مرحله آخر بر اساس این اطلاعات تصمیم گیری می کنید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک ن


 اگر از قبل دانش مجموعه خود را مستند کرده باشید و جریان دانش در سازمان شما برقرار باشد به عبارتی مدیریت دانش در مجموعه شما انجام شده باشد، تمامی این اقدامات سریع و دقیق انجام خواهد شد. یافتن اطلاعات بسیار سریع انجام می شود، چیزی از قلم نمی افتد، پردازش به سرعت و دقیق پیش می روند و مشخصا سریع تر تصمیم گرفته می شود. در کل اگر می خواهید مدیریت چابک داشته باشید، حتما به رویکرد حرفه ای در این زمینه نیاز دارید.

2- جلوگیری از دوباره کاری و تکرار اشتباهات

در سازمان هایی که رویکرد حرفه ای نسبت به مدیریت دانش وجود ندارد، اشتباهات مدام تکرار می شوند. دلیل این اتفاق مشخص است. دانش بین بخشی که قبلا این اشتباه را مرتکب شده و بخشی که دوباره در حال ارتکاب این اشتباه است، جریان ندارد. در واقع تجربه ها که نوعی دانش هستند به اشتراک گذاشته نمی شوند.

 زمانی که مدیریت دانش وجود ندارد و مجموعه به نسبت بزرگ است، دوباره کاری نیز یکی از دغدغه هاست. بسیاری از سازمان های بزرگ زمان و انرژی خود را به دلیل دوباره کاری از دست می دهند. بنابراین با داشتن رویکرد حرفه ای در مدیریت انواع دانش، می توانید در زمان و انرژی نیز صرفه جویی کنید.  

 

این مطلب را از دست ندهید: 12 اصل از اشنایی با اصول مدیریت دانش

 

3- استفاده از سرمایه دانشی مجموعه با مدیریت دانش

دانش سرمایه است اگر می خواهید از سرمایه ای که دارید نهایت استفاده را بکنید، باید به فکر مدیریت دانش باشید. با این رویکرد، دانش در سازمان جریان می یابد، تخصص و تجربه ها به اشتراک گذاشته می شوند و فرایند ها تکرار پذیر می شوند. در واقع سیستم سازی در مجموعه شما رخ می دهد و متکی به شخص با فرایند مشخصی نخواهید بود. سرعت انتشار اطلاعات در سازمان افزایش می یابد و شما می توانید سرعت و چابک بودن را به عنوان یک مزیت به مشتری منتقل کنید. در یک مجموعه با رویکرد حرفه ای نسبت به دانش  مدیریت آن؛ استاندارد ها به مقدار قابل توجهی ارتقا می یابند و همکاری تیمی بهتر پیش می رود. به همین دلیل افزایش بهره وری را از جمله دستاورد های مدیریت دانش می دانند.

4- افزایش دانش سازمان

اگر تاکنون رویکرد حرفه ای نسبت به دانش و مدیریت آن نداشته اید، شاید برایتان عجیب باشد که بدانید مدیریت دانش، باعث تولید دانش جدید می شود. زمانی که شما از دانش رسوب کرده  موجود در سازمان خود به خوبی استفاده می کنید، بستر مناسبی برای ایجاد دانش جدید خواهید داشت و این موضوع باعث افزایش سرمایه دانشی مجموعه شما می شود.

 

5-نوآوری و خلاقیت بیشتر با مدیریت دانش

یکی از مزیت های مدیریت دانش، افزایش نوآوری و خلاقیت در یک مجموعه است. اگر می خواهید مجموعه شما از خلاقیت و نوآوری مبتنی بر دانش بهره ببرد، ناگزیر به داشتن رویکرد حرفه ای در مدیریت دانش هستید.

 

6- داشتن یک سازمان یادگیرنده 

اگر می خواهید یک مجموعه یادگیرنده داشته باشید که همه در حال یادگیری از یکدیگر هستند و انگیزه کافی را برای یادگیری و آموزش دارند، زمان را از دست ندهید و برای مدیریت دانش برنامه ریزی کنید.

 

این مطلب را مطالعه نمایید: دانش و مدیریت دانش چیست؟ (تعریف مدیریت دانش)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top