بازاریابی پارتیزانی، مروری بر مزایا و معایب

تبلیغات پارتیزانی یکی از روش های خلاقانه و جذاب در بازاریابی است که می تواند به صورت غیر منتظره نظر مخاطبان را جلب نماید. در این تبلیغات از عناصر غافلگیرانه برای جذب نمودن مشتریان استفاده می نماید. به همین دلیل با ایجاد یک شگفتی و شوک به افزایش میزان مخاطبان خود کمک می نماید.

 بازاریابی چریکی یا پارتیزانی را جی کنراد لوینسون در سال 1984 ابداع نمود. او توانست تغییر بسیار بزرگ و قابل توجهی در دنیای بازاریابی ایجاد نماید. لوینسون پس از سال ها توانست این نوع بازاریابی را مفهوم سازی نماید و به عنوان یک بازاریابی با بودجه کم در فضاهای عمومی معرفی نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تبلیغات پارتیزانی، مزایا و معایب استفاده از این روش بازاریابی، به طور کامل آشنا کنیم.

بازاریابی پارتیزانی

تبلیغات پارتیزانی چیست؟

تبلیغات پارتیزانی یک کمپین بازاریابی است که می توان آن را با بودجه بسیار پایین راه اندازی نمود. این بازاریابی از استراتژی استفاده از تکنیک های غیر متعارف پیروی می نماید.

 این روش را می توان به راحتی جایگزین روش های بازاریابی قدیمی و سنتی کرد. بازاریابی پارتیزانی در فعالیت ها و تصاویر عمومی، رویدادهای غیر معمولی را ایجاد می نماید، که می تواند نظر عابران را جلب نماید. از طرفی این رویدادها هر کدام تداعی کننده یک مرکز خرید، برند و یا محصول مشخصی می باشند.

به طور کلی تبلیغات پارتیزانی با تاثیرگذاری بر تعامل انسانی در فضاهای شهری مخاطبان خود را جذب می نماید. این بازاریابی با بودجه اندک و رویدادهای غیر متعارف، سرمایه گذاری خود را روی رسانه های اجتماعی و انتشار به صورت دهان به دهان انجام می دهد.

 امروزه شرکت های بسیار زیادی هستند که از این روش بازاریابی برای تبلیغات خود استفاده می نمایند. به همین دلیل ارائه ایده های تازه و متفاوت در این سبک تبلیغات نقش بسیار موثری را ایفا می کند. با این وجود به کمک اینترنت و پلتفرم های دیجیتال، امروزه این روش بازاریابی با موفقیت چشمگیری روبرو است.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مزایای استفاده از تبلیغات پارتیزانی

همانطور که گفته شد امروزه تبلیغات پارتیزانی یکی از محبوب ترین و موثرترین روش های بازاریابی است. به طور کلی این روش بازاریابی از مزایای فوق العاده ای برخوردار است، که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشند.

 • یکی از ابتدایی ترین مزایای تبلیغات پارتیزانی نیاز به بودجه بسیار کم برای بازاریابی است.
 • همچنین تصاویر و رویدادهای ایجاد شده در این روش تبلیغات در ذهن مخاطب از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار می باشند. زیرا قدرت تاثیرگذاری بسیار بالایی دارند.
 • در صورتی که انسان خلاق و ایده پردازی باشید، می توانید برند منحصر به فرد خود را ایجاد نمایید.
 • از طرفی کمپین تبلیغاتی شما در رسانه های اجتماعی مانند یک بازاریابی ویروسی پخش خواهد شد و توجه اکثریت مخاطبین را جلب خواهد نمود.
 • همچنین امکان درک مخاطب از دیگر مزایای تبلیغات پارتیزانی است. از آنجایی که افراد به سرعت نسبت به تبلیغ واکنش نشان می دهند، به راحتی می توانید احساس و نظر آن ها را نسبت به برند خود درک نمایید.
 • از طرفی این تبلیغات می تواند به زیباسازی و جذابیت بیشتر مکان های عمومی نیز کمک نماید. بنابراین می توان با مکان های عمومی مانند پارک، جشنواره ها، ایستگاه های اتوبوس و ... شراکت نمود. در این صورت یک مشارکت سودمند میان برند و مکان مورد نظر ایجاد می شود.

معایب تبلیغات چریکی یا پارتیزانی

از آنجایی که در تبلیغات پارتیزانی از روش های غافلگیر کننده استفاده می شود، ممکن است خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. بنابراین پیش از آن که روش پارتیزانی را به عنوان روش بازاریابی خود انتخاب نمایید، بهتر است با معایب آن نیز آشنایی پیدا کنید.

 • یکی از ابتدایی ترین خطرات این روش تبلیغات می توان به خطر شکست آن اشاره نمود. این تبلیغات برند شما را در به صورت عمومی نمایش می دهند. به همین دلیل اگر تبلیغات و ایده ها ضعیف باشند، منجر به تخریب برند شما در میان مخاطبین می شوند.
 • همچنین در برخی از مواقع ممکن است مدیرانی که می خواهند روی بازاریابی های مورد اعتمادتری سرمایه گذاری نمایند، این تبلیغات را تایید نکنند.
 • در صورتی که گروه ایده پرداز متخصص و حرفه ای این تبلیغات را طراحی نکنند، ممکن است نتیجه تبلیغات تصاویر ترسناک و یا فاقد تناسب با عرف جامعه باشند.
 • برخی از مواقع نیز ممکن است نتیجه تبلیغات پارتیزانی از نظر حقوقی تاثیرگذاری منفی داشته باشد و در نتیجه با اجرای آن ها مخالفت شود.

 

تبلیغات چریکی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top