بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی یکی از روش های تبلیغات است که شاید بسیاری از کسب و کارها با آن آشنایی نداشته باشند. به طور کلی بازاریابی نقش بسیار موثری در جذب مشتری و موفقیت بیشتر کسب و کارها دارد. به همین دلیل است که اکثر مشاغل موفق، بخش قابل توجهی از سرمایه خود را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص می دهند.

بسیاری از افراد بر این باورند که بازاریابی کار بسیار راحتی است و نیازی به تخصص و تفکر ندارد. در صورتی که این حوزه را می توان یک علم مستقل دانست و به بهترین نحو از آن استفاده نمود. بازاریابی انواع مختلفی دارد که شما می توانید با توجه به شرایط کسب و کار خود از مناسب ترین آن ها بهره مند شوید. همانطور که گفته شد بازیابی چریکی نوعی از تبلیغات است که با ویژگی های منحصر به فردش از سایر روش های تبلیغات متمایز شده است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با این نوع از بازاریابی به طور کامل آشنا کنیم.

 بازاریابی چریکی چیست

بازاریابی چریکی چیست

بازاریابی چریکی نوعی از تبلیغات است که با کمک تعاملات غیر متعارف و غافلگیر کننده به معرفی و تبلیغ محصول مورد نظر خود می پردازد. به طور کلی در این نوع از بازاریابی با استفاده از تکنیک های غیر معمول با مشتریان ارتباط برقرار می شود. تا به حال برای شما پیش آمده که در خیابان و یا مکان های عمومی تصاویر تبلیغاتی را ببینید، که ناخودآگاه به آن خیره شوید. این تصاویر نتیجه بازاریابی چریکی هستند، که به دنبال توجه بیش از اندازه شما می باشند.

به طور کلی بازاریابی چریکی هنری است که سعی دارد عاطفه شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین از طریق احساسات، شما را وادار می نماید تا به آن ها توجه کنید. روش تبلیغات چریکی به قدری متفاوت است که قطعا تا مدت ها در ذهن شما باقی خواهد ماند. اما استفاده از این روش ریسک نسبتا بالایی دارد. زیرا در صورتی که به خوبی نتوانید از این روش استفاده نمایید، ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. بنابراین آشنایی با اصول این نوع از بازاریابی بسیار حائز اهمیت است.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

متداول ترین روش های بازاریابی پارتیزانی

برای بازاریابی چریکی یا پارتیزانی می توان از روش های مختلفی استفاده نمود. از متداول ترین روش های این نوع از بازاریابی می توان به تکنیک های زیر اشاره نمود.

  • بازاریابی محیطی: این نوع از بازاریابی همانطور که از نامش پیداست، بر روی عناصر محیطی اجرا می شود. بنابراین تبلیغات ناشی از این تکنیک را می توانید در هر جایی مانند ایستگاه اتوبوس، پمپ بنزین و ... مشاهده نمایید. بازاریابی محیطی از رایج ترین روش های تبلیغات به سبک چریکی است.
  • بازاریابی مخفیانه: در این روش نیز تبلیغات به صورت کاملا مخفیانه و غیر علنی انجام می شود. به طور مثال برند یک خمیر دندان برای تبلیغ محصول خود روی چوب های بستنی و یا جعبه شیرینی سرمایه گذاری می نماید.
  • بازاریابی پر صدا: این نوع بازاریابی چریکی نیز در رسانه های پرمخاطب به تبلیغات می پردازد. بنابراین می تواند مخاطبان بسیار زیادی را تحت تاثیر قرار دهد. این بازاریابی می تواند پاسخ های واقعی مشتریان را نسبت به برند خود دریافت نماید و به همین دلیل مشتریان بیشتری را جذب نماید.
  • بازاریابی مردمی: این بازاریابی چریکی تمرکز خود را روی یک فرد واسطه می گذارد. به این منظور که یک فرد معتبر از نظر مردم را به عنوان معرف برند خود برجسته می نماید. سپس از طریق او میان برند و مردم ارتباط ایجاد می نماید.
  • بازاریابی خیابانی: این بازاریابی همانطور که از نامش مشخص است در خیابان ها به تبلیغ برند می پردازد. استفاده از تصاویر غیر متعارف در مکان های عمومی به منظور یادآوری برند از مهم ترین ویژگی های این نوع بازاریابی است. به طور مثال در این بازاریابی روی وسایل حمل و نقل عمومی، سطل های زباله، دیوار پیاده روها و ... برند را معرفی می نمایند.

استراتژی این نوع از بازاریابی

بازاریابی چریکی اولین بار توسط فردی به نام جی کنراد لوینسون معرفی و پیشنهاد شد. این فرد کتابی در رابطه با بازاریابی پارتیزانی یا چریکی نوشت و از این طریق، بازاریابی پارتیزانی را معرفی نمود. او معتقد بود که برای بازاریابی باید از روش ها و تصاویر غیر متعارف استفاده شود، تا بتواند ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشد. این تکنیک بازاریابی می تواند در معرفی سریع تر کسب و کارهای نوپا نقش بسیار موثری داشته باشد.

 

می توانید با کلیک اینجـــــا، توضیحات دوره اصول و تکنیک های تبلیغات موثر و اثربخش مشاهده نمایید

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top