چگونه مدیریت استراتژی را بیاموزیم؟

تعداد زیادی از کارشناس های برنامه ریزی و مدیر های سازمان‌ ها مفهوم استراتژی را تنها در قالب کتاب  های قطور، انواعی از ماتریس ‌ها و مجموعه ‌ای پیچیده از اهداف قبول دارند.

این نگرش معنای واقعی  استراتژی را بیان نمی کند. استراتژی در حقیقت علم و هنری است، که برای تصمیم ‌گیری کردن و تخصیص دادن منابع مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی یک استراتژی‌ امکان تصمیم‌ گیری کردن و تخصیص منابع را فراهم  نسازد، نمی تواند سازمان را در مسیر موفقیت و دستیابی به هدفی ارزشمند هدایت کند.

 کتابچه ها و جدول ‌ها هیچ سازمانی را دگرگون نساخته ‌اند، تصمیمات استراتژیک است که به سازمان توان مقابله با چالش‌ و تهدیدهای فضای کسب ‌و کار را می ‌دهد.  

 یادگیری استراتژی

راه تدوین و یادگیری استراتژی  

 برای طراحی و تدوین یک استراتژی‌ اثر بخش به هر دو روی سکه استراتژی، یعنی علم و هنر هر دو نیاز است. به دست آوردن چنین مهارتی محتاج به نگاهی جامع و همه ‌جانبه، منتقدانه و جدا از جهت گیری است. در این مقاله به بعضی منابع یادگیری استراتژی اشاره شده است که می توانند یادگیری استراتژی را مؤثرتر سازند.

منابع مهم یادگیری استراتژی

به مطالعه یک مدل و الگو راضی نشوید:

بسیاری از مدیران و مشاوران ایرانی، برنامه ‌ریزی استراتژیک را با   الگوی فرآیندی برنامه ریزی استراتژیک فرد آر دیوید می ‌شناسند.

مدل‌ های زیادی از برنامه ‌ریزی استراتژیک موجود است که هر کدام در صنعت و شرایط خاص خود، مؤثر هستند. کتاب “استراتژی شما به استراتژی نیاز دارد” کتابی با مفهوم و کامل است. این کتاب نمونه های خوبی از رویکرد ها و مدل ‌های متعدد استراتژی در خود دارد، به همین خاطر یکی از بهترین منابع یادگیری استراتژی به حساب می آید. این کتاب با نام استراتژی رسیدن به استراتژی به فارسی ترجمه و منتشر شده است. ترجمه فارسی کتاب هم از کیفیت بالایی در منابع یادگیری استراتژی برخوردار است.

وسعت بیشتری به منابع یادگیری استراتژی بدهید:

دیدگاه‌های متفاوتی برای استراتژی وجود دارد، که آشنایی با آنها می‌تواند اطلاعات بیشتری به دانش استراتژی شما اضافه کند. بعضی صاحب‌ نظران، به استراتژی از جهت پاسخ به محیط بیرون توجه می کنند، و بعضی دیگر نیز استراتژی را بر اساس پاسخ به محیط داخل قبول دارند. دیدگاه ‌هایی که بر اساس منابع دانشی سازمان، انتظارات ذی ‌نفعان مختلف، داد و ستد های سیاسی درون سازمان به وجود آمده اند نیز می توانند  یادگیری استراتژی را برای شما آسان تر کنند و اطلاعات بیشتری درباره مسائل سازمانی به شما می دهند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

دانش استراتژی را از بهترین و اصلی ترین منابع بگیرید:

نشریات و منبع های مختلفی برای مطالعه مسائل تخصصی و یادگیری استراتژی ، برای علاقه‌ مندان به یادگیری وجود دارند. نشریه کسب ‌و کار هاروارد از منابع  اصلی، برای مدیران و کارشناسان است و نشریه مدیریت استراتژیک هم منبع خوبی برای محققان و پژوهشگران استراتژی به شمار می ‌آید. قسمت هایی از محتوای هر دو نشریه، به شکل رایگان در سایت های اینترنتی موجود است و منبع خوبی برای یادگیری استراتژی می باشند.

از اتفاقات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با خبر باشید:

مطالعه کتاب‌ ها و مقاله های مدیریتی به تنهایی برای یادگیری استراتژی مؤثر نمی باشد. تصمیم های استراتژیک بر اساس مولفه‌ های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گرفته می شوند. طراحی یک استراتژی مناسب و با کیفیت بدون اطلاع از روند تغییر و تحول ها امکان پذیر نمی باشد. نشریه های انگلیسی مثل  اکونومیست و وال‌استریت ژورنال، اطلاعات خوبی در جهت تحلیل روندهای محیطی در اختیار افراد قرار می دهند.

یادداشت‌ های منتشره ی شرکت ‌های مشاوره مدیریت را بخوانید:

سازمان های مشاوره ای مدیریت قسمتی از نتایج و عملکرد خود را تحت عنوان، یادداشت تحلیلی چاپ می ‌کنند. خواندن این یادداشت ‌ها، منبع خوبی برای یادگیری استراتژی و به‌ کار گرفتن عملی مفهوم ها و الگوهای مناسب در کسب ‌و کار می باشد.

گزارش عملکرد شرکت های معتبر را بررسی کنید:

گزارش عملکرد سازمان ها، بهترین منابع یادگیری جهت ‌گیری‌ ها و همچنین نتایج اجرا این جهت ‌گیری ‌ها در هر سازمان است.

از یادگیری در گردهمایی‌ ها و رویدادها استفاده کنید: گردهمایی‌، فرصت خوبی برای ارتباط با افراد کلیدی صنایع مختلف و شناخت جهت ‌گیری‌ های استراتژیک آن ها می باشد. حضور در کنفرانس ‌ها فرصتی برای یادگیری تجربه

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top