چرا قیف فروش در بازاریابی مهم است؟

به زبان ساده قیف فروش چگونه درست می شود؟ به زبان ساده می توانیم بگوییم در حرکت اول باید مشتریان احتمالی شناسایی شده و بازار هدف در نظر گرفته شود. در حرکت دوم مشتریان احتمالی از نظر کیفی بررسی شده و جداسازی آن ها با برنامه ‌ریزی صورت می گیرد. در حرکت سوم پیشنهادات طی یک فرآیند منسجم و در قالب های مختلف به مشتریان بالقوه ارائه می شود. در حرکت چهارم مشتری به سمت خرید خدمت یا محصول هدایت می‌ گردد. این خلاصه‌ای از ساز و کار مربوط به فروش یا Sales Funnel می باشد.

قیف فروش

 اهمیت قیف فروش در بازاریابی

 شاید بپرسید علت استفاده از قیف فروش در بازاریابی چیست؟ باید بدانید این کار اصلا پیچیده و سخت نیست. بلکه استفاده از آن به ما کمک می کند بفهمیم مشتری های بالقوه در هر مرحله از خرید چطور فکر کرده و چه کاری انجام می دهند. این مسئله سبب می شود تا ما در کانال های بازاریابی مناسب و درست سرمایه گذاری نماییم. در نتیجه در هر مرحله انتخاب درستی داشته و عملکردها و فعالیت ‌های نتیجه بخشی داشته باشیم. به این ترتیب تجربه زیادی در اختیار ما قرار می گیرد و می توانیم در کمپین ‌های بازاریابی بعدی مناسب تر عمل نماییم. این کار تمامی نیازها و انتظارات ما را برآورده می‌ کند.

 مدیریت صحیح قیف فروش

 مدیریت صحیح قیف فروش در بازاریابی اهمیت ویژه ‌ای دارد. کاهش مرحله به مرحله افراد در این قیف به سه دلیل اصلی و مهم اتفاق می‌ افتد. اما مدیریت نمودن صحیح آن می ‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 دور انداختن سریع پاسخ های منفی

 در فروش معمولا نه به دو معنا است: نه تا بعد و نه برای همیشه. برای مثال بعضی از افراد از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM  استقبال نمی ‌کنند. یعنی برای استفاده از این بستر وقت لازم را ندارند. اما این به معنی علاقه نداشتن آن ها به محصول نیست. بنابراین شما نباید این مشتری ها را به این بهانه از دست بدهید. بلکه بهتر است به سراغ ایمیل مارکتینگ خودکاری بروید که به این مشکل به صورت مستقیم اشاره دارد. ایجاد یک کمپین آموزشی به صورت چند ماهه سبب از بین رفتن شک و تردیدها و هدایت آن ها به سوی فروش می ‌شود.

 شکست خوردن پیگیری‌ ها

 همانطور که می دانیم هر موفقیتی به یک تلاش هوشمندانه نیاز دارد. کار فروش نیز نیازمند پیگیری مستمر می باشد. به طور معمول و بر طبق تجربه تنها ۴۴ درصد از فروشندگان بعد از یک بار پیگیری کردن تسلیم می ‌شوند. در صورتی که ۸۰ درصد فروش ها بعد از ۵  بار پیگیری کردن صورت گرفته است. البته بسیاری از پیگیری ها ممکن است با شکست مواجه شود که علت آن نیز مشخص نیست.

 راه حل بهتر در این زمینه استفاده از قیف اتوماسیون بازاریابی برای مشاغل کوچک می باشد. این نرم‌ افزارها به جای بازی یا/ یا either/or به ارائه بازی هم/ و both/ and می پردازند. بنابراین تمامی مشتریان احتمالی شما ایمیل های دوستانه و ثابتی را در تمامی مراحل مربوط به قیف فروش دریافت خواهند کرد.

زمانی که کند عمل می کنید

در قیف فروش اگر بتوانید در همان زمان های ابتدایی لید های جدید را پیگیری نمایید احتمال تبدیل شدن آن ها به مشتری ۹ برابر بیشتر خواهد شد. اما اگر مکالمه تا دقیقه 30 ام  ادامه داشته باشد فروش حدودا ۲۱ برابر کمتر خواهد شد. بنابراین اهمیت سرعت در اینجا مشخص می شود.

 قبل از تماس با مشتری برای مکالمه ای که می خواهید با او داشته باشید برنامه ریزی نموده و آن را تمرین کنید. سعی کنید آمار دقیق لید ها را داشته باشید. از کمپین ایمیل مارکتینگ غافل نشوید. اگر چنانچه بخشی از مکالمه را خراب نموده اید بهتر است بدون استرس باقی مکالمه را انجام دهید. تمرین زیادی انجام داده تا بتوانید با تمرکز، دقت و موفقیت تماس های کوتاه را انجام داده و فروش را به خوبی تجربه کنید. مهم ترین مورد در قیف فروش کار کردن و وقت گذاشتن روی آن می باشد. زیرا با تکرار و تمرین می توانید مشتری های وفادار به خود را افزایش دهید. با وجود اینکه این کار زمان بر می باشد اما یکی از راه های زنده ماندن و فعالیت در بین رقبا به شمار می رود.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top