تاریخچه و اجزا تشکیل دهنده نقشه ذهنی (مایندمپ)

نقشه ذهنی (مایندمپ) دارای تاریخچه جالبی است. همیشه در طول تاریخ روش های متفاوتی برای خلاصه نمودن مفاهیم وجود داشت. هر چند ترسیم نقشه ذهنی به شکل امروزی قدمت زیادی ندارد، اما در آثار داوینچی می توانید طرح هایی مشابه با نقشه ذهنی پیدا کنید. اولین کسی که از این ساختار استفاده نمود فیلسوفی به نام پورفیری بود. او در قرن هفدهم از مایندمپ در جهت ساختار بخشیدن به اطلاعات به دست آمده از مطالعه آثار افلاطون استفاده نمود.

 مخترع نقشه ذهنی شخصی به نام تونی بوزان بود. او در دهه ۱۹۷۰ و در کتابی این روش را توضیح داد. تونی بوزان در آن کتاب ساختار نقشه ذهنی را مشابه با ساختار هایی که در طبیعت هستند دانست.  هم چنین شباهت آن را با نورون های مغزی بررسی نمود و از این طریق مزیت هایی را برای این روش به وجود آورد. البته با وجود  اصرارهای بوزان برای دفاع از نظریه نقشه ذهنی، دانشگاهیان از آن حمایت نکرده و همواره به آن به چشم اثری سطحی نگریسته اند.

نقشه ذهنی چیست

 اجزای نقشه ذهنی

 نقشه ذهنی (مایندمپ) از اجزای زیر تشکیل شده است:

  •  شاخه ها

اگر مایندمپ را به صورت یک درخت در نظر بگیریم شامل اجزایی چون: شاخه اصلی، شاخه  های فرعی و تنه درخت می باشد. بنابراین نمودار ترسیمی باید به همین شکل باشد. ایده اصلی تنه درخت بوده، شاخه های اصلی مطالب و مفاهیم اصلی می‌ باشند. شاخه های فرعی نیز شامل مطالب جزئی تر خواهند بود.

  •  شکل، رنگ، رسم

 نقشه ذهنی کاملا تصویری است. بنابراین تا جایی که می شود باید در آن از شکل و رنگ و رسم استفاده نمود. اما مهم نیست چقدر نقاشی شما خوب باشد. زیرا در اینجا به سراغ نقاشی نخواهیم رفت. تنها نیاز به مدادها، خودکارها، هایلایت و ماژیک های رنگارنگ دارید. البته می شود از نرم افزارهای اختصاصی Mind mapping نیز  بهره برد.

  •  کلمه کلیدی

 کلید واژه یا همان کلمه کلیدی از ضروری ترین موارد در شاخه های اصلی و فرعی به حساب می آید. بیشترین مهارت شما در ترسیم نقشه ذهنی در همین قسمت می باشد. بنابراین هر شاخه اصلی و فرعی در نمودار رسم شده باید حاوی یک کلید واژه باشد. تا جایی که امکان دارد از یک کلید واژه و نه بیشتر استفاده گردد.

  •  پیکان

 در نقشه ذهنی (مایندمپ) پیکان ها برای ترسیم جهت های شما استفاده می شوند و به آن شاخه و برگ خواهند داد.

  •  تصویر

 استفاده از تصویر و نیز شکلک در نقشه ذهنی باید به صورت فراوان انجام شود. این نشانه ها سبب می شود تا نتیجه کار چندین برابر اثربخش تر گردد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 بازه‌ های زمانی برای مرور نقشه ذهنی

 نقشه ذهنی (مایندمپ) جهت زمان بندی و مرور مطالب نیز استفاده می ‌شود. بنابراین از آن می ‌شود در روزها و ماه‌ های پایانی آمادگی جهت کنکور استفاده نمود. برای اثربخش تر بودن نتیجه می‌ توان به طور پیوسته نقشه ذهنی را مرور کرد. بازه ‌های زمانی مربوط به مرور نقشه ذهنی عبارت است از:

 بعد از تمام شدن ترسیم، یک روز بعد از اتمام ترسیم، یک هفته بعد از اتمام ترسیم، یک ماه بعد از اتمام ترسیم، سه ماه بعد از اتمام ترسیم، یک سال بعد از اتمام ترسیم.

 در حقیقت مرور نقشه ذهنی از جمله کارهایی است که باید در برنامه کاری هر فردی قرار داشته باشد. بهتر است برای این کار پس از اتمام هر ترسیم تاریخ هایی را برای یادآوری در اپلیکیشن های Reminder  در موبایل ثبت نمایید.

 مزایای ترسیم نقشه ذهنی

ترسیم نقشه ذهنی (مایندمپ) دارای مزایای فراوانی در زمینه یادگیری، مرور و نیز یادآوری اطلاعات می باشد.  از جمله مزایای آن می ‌توان اشاره نمود به: ملموس نمودن اطلاعات، حفظ کردن اطلاعات، مرور آسان اطلاعات، تقویت نمودن توانایی یادآوری. بالا رفتن قدرت یادگیری و خلاصه نویسی، مشخص نمودن اهداف. بالا رفتن توان برنامه ریزی، طبقه بندی کردن اطلاعات و ساختار بخشی آن ها و نیز حذف اطلاعات غیر مفید. بالا رفتن خلاقیت و ایده های جدید، صرفه جویی نمودن در وقت.

از دیگر مزایای نقشه ذهنی می توان به درگیر نمودن ذهن اشاره کرد. هم چنین استفاده از آن سبب تجزیه مفاهیم پیچیده می شود. زیرا این نقشه ها بر کلمات کلیدی متمرکز بوده و سبب ساده سازی مفاهیم می شوند. مایندمپ هم چنین سبب بالا رفتن بهره وری می گردد. زیرا به فرد کمک می کند تا از زمان به طور معناداری استفاده نماید.

 

توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی نقشه ذهنی را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی نقشه ذهنی ( MindeMap - مایند مپ)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top