کاربردها و مزیتهای نقشه ذهنی (مایندمپ)

نقشه ذهنی (مایندمپ) برای بررسی ایده ها و نیز تولید و تحقیق در طوفان فکری به کار می رود. اما نقشه مفهومی جهت بررسی مشکلات، شناسایی و سازماندهی راه حل ها استفاده می گردد. نقشه های مفهومی، مفاهیم پیچیده تر، اطلاعاتی بیشتر داشته و در واقع برای بیان ارتباط میان این مفاهیم استفاده می‌ شوند.

نقشه ذهنی چیست

 مراحل ترسیم مایندمپ

 برای رسم نقشه ذهنی (مایندمپ) نیاز داریم به: ماژیک و یک خودکار رنگی، کاغذ بدون خط و یک ذهن باز و خلاق. برای این کار از مرکز صفحه شروع نموده و به صورت فشرده تیتر یا موضوع اصلی را بنویسید. برای هر زیر موضوع یا جنبه های آن نیاز به یک شاخه جدید خواهیم داشت. روی هر شاخه اسم زیر موضوع را می توانید بنویسید. برای هر زیر شاخه نیز می ‌توان زیر شاخه های جدید ایجاد نمود تا زمانی که به آیتم های نهایی رسیده و یک نمودار درختی داشته باشید.

کاربردهای نقشه ذهنی (مایندمپ)

 با رسم نقشه ذهنی (مایندمپ) آشنا شدیم. حال ببینیم کاربردهای آن در چیست:

  •  قدرت یادگیری و توانایی خلاصه نویسی

 با توجه به ساختار نقشه ذهنی و مدل رسم آن، برای هر فردی راه و روشی مناسب جهت خلاصه نویسی و بالا رفتن قدرت حافظه وجود خواهد داشت. با استفاده از نقشه ذهنی می توان یک کتاب کامل را درون یک برگه خلاصه نمود. خلاصه نویسی برای افرادی که می خواهند قدرت عملکردشان را بهبود بخشند بسیار مفید می باشد.

  • طبقه بندی کردن اطلاعات مورد نیاز

دسته بندی و نیز طبقه بندی کردن اطلاعات، معروف ترین و بهترین کاربرد نقشه ذهنی به شمار می‌ رود.  با طبقه بندی کردن اطلاعات می ‌توانید متوجه رابطه پنهانی میان عناصر و اطلاعات شوید. وقتی اطلاعات دسته بندی شوند، ذهن به راحتی می تواند مطالب را جمع بندی نموده و نتایج عالی از حل مسئله به دست آورد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

  •  مشخص نمودن اهداف

 با استفاده از نقشه ذهنی (مایندمپ) می توان اهداف را مشخص نمود و حتی معین کرد که در چه مرحله‌ ای برای رسیدن به آن می باشید. کاربرد مایندمپ در این مورد، دادن انگیزه قوی به فرد برای رسیدن به اهداف اوست. استفاده از مایندمپ سبب می ‌شود که شما نتایج حاصل از رسیدن به اهداف خود را ببینید و بنابراین انرژی لازم برای تلاش در جهت رسیدن به آن را داشته باشید.

  •  بالارفتن توانایی برنامه ریزی

نقشه ذهنی (مایندمپ) ابزاری بسیار قوی و قدرتمند در زمینه برنامه ریزی به شمار می ‌رود. همانطور که گفتیم نقشه ذهنی باید درون یک صفحه ترسیم شود. ترسیم نقشه ذهنی درون یک صفحه سبب می ‌شود تا فرد با نگاه کردن به آن اطلاعات زیادی را دریافت نماید و بتواند دقیقا بگوید که هم اکنون در چه مرحله ای از رسیدن به هدف قرار دارد. هم چنین بتواند برای ادامه کار برنامه‌ ریزی درستی داشته باشد.

علاوه بر کاربردهای نام برده شده در بالا از کاربردهای دیگر نقشه ذهنی به افزایش خلاقیت و  بروز ایده های جدید و گسترش آن ها می توان اشاره کرد.

نمونه نقشه ذهنی

 نکات مهم در ترسیم نقشه ذهنی

 در ترسیم نقشه ذهنی باید به چه نکاتی توجه نمود از جمله:

 همیشه سعی شود نقشه ذهنی را با یک تصویر مرکزی آغاز کرد. در حقیقت این تصویر، مرکز توجه و نقطه کانونی به شمار می ‌رود. در انتخاب کاغذ دقت کرد که کاغذ انتخابی بزرگ باشد تا تمامی موضوعاتی که از نقطه مرکزی آن منشعب می گردند درون آن جای گیرند. سعی شود در هر خط از کلمه‌ کلیدی استفاده گردد. معمولا بر طبق عادت برای هر موضوعی بیشتر از یک کلمه در نظر گرفته می ‌شود. اما بهتر است این کار صورت نگرفته و مستقیم سر اصل مطلب رفت.

 تا جایی که ممکن است از تصاویر نمادین استفاده شود. استفاده از تصاویر ساده اما تاثیر گذار در این زمینه  کمک فراوانی به تقویت حافظه می کند. برای هر موضوعی از رنگ متفاوتی استفاده شود. استفاده از رنگ های مختلف سبب برجسته نمودن مطالب و تسهیل در یادآوری آن ها می گردد. رنگ ها علاوه بر برجسته نمودن مطالب، سبب بخشیدن تنوع و جاذبه به آن ها می گردند. سعی شود ابتدا ایده ها و هدف های اصلی را مشخص و در مرکز صفحه ترسیم نمود. زیرا مغز تمایل زیادی برای توجه به مرکز صفحه دارد. در نهایت در محور ایده اصلی می توان ایده های کوچکتر را ترسیم نمود.

 

توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی نقشه ذهنی را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی نقشه ذهنی ( MindeMap - مایند مپ)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top