کارکردهای اصلی روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی کارکردهای متفاوتی دارد. از جمله این کارکردها می ‌توان به متقاعد نمودن مشتریان برای خرید محصولاتی که از طریق ابزارهایی چون تبلیغات به فروش نمی روند اشاره نمود. به طور کلی سخن پراکنی برای فروختن این محصولات مفید تر می باشد. برای مثال برای فروش محصولاتی چون داروهای ضد چاقی نمی توان از تبلیغات استفاده نمود. اما از شیوه‌ هایی چون دعوت کردن از افراد صاحب نظر در این زمینه برای سخنرانی و نوشتن مقالات می توان استفاده نمود.

 ترمیم و اصلاح تصویر ذهنی شرکت کاربرد دیگر روابط عمومی می باشد. چنانچه با فعالیت ‌های تبلیغاتی یا ترفیع فروش تصویر ذهنی شرکت خدشه دار شده باشد، با روابط عمومی می توان آن را ترمیم نمود.

روابط عمومی

  وظایف واحدهای روابط عمومی

در هر سازمانی واحدهای روابط عمومی دارای وظایفی هستند. از جمله وظایف اصلی این واحدها می توان اشاره نمود به:

 •  رابطه با خبرگزاری ها

 رابطه با خبرگزاری ها و نیز منتشر نمودن اخبار مطلوب در ارتباط با شرکت، برند شرکت و محصولات جدید جزء وظایف این واحد می باشد.

 •  امور عمومی

 امور عمومی Public Affairs یکی دیگر از وظایف این واحدها می باشد. امور عمومی به معنی ایجاد رابطه با جامعه و عموم می باشد. مثلا ارتباط با انواع سازمان های غیر انتفاعی یا NGO، سازمان محیط زیست. سازمان برای به وجود آوردن تصویر ذهنی مناسب و شهرت نزد مردم این ارتباط را برقرار می‌ کند.

 •  سخن‌ پراکنی

سخن ‌پراکنی Publicity از دیگر وظایف این واحد می باشد. بدون هیچ نوع تبلیغ خاصی سخن ‌پراکنی در مورد محصول صورت می‌ گیرد. حتی می توان در این زمینه حرفی از برند به میان نیاورد. سخن پراکنی سبب می‌ شود تا تبلیغات به صورت دهان به دهان چرخیده و بر مشتریان تاثیر بگذارد.

 •  برقراری ارتباط با سرمایه‌گذار

از دیگر وظایف این واحد می توان به ارتباط با سرمایه‌ گذار اشاره نمود. اگر شرکت خود به تنهایی قادر به تامین سرمایه برای تولید محصول جدید یا ایده ای نو نباشد این واحد اقدام به برقراری رابطه با سرمایه گذاران می کند. در نهایت با جلب نظر سرمایه‌ گذاران منجر به توسعه شرکت می گردد.

 •  رایزنی

 از دیگر وظایف این واحد رایزنی Lobbing  می باشد. در سراسر جهان گاهی اوقات شرکت ها ناچار به مشورت و رایزنی با نمایندگان مجلس و قانون گذاران می شوند. به خصوص این امر در شرکت‌ های دولتی بسیار رایج می باشد. در کشور آمریکا این نوع رایزنی‌ ها بسیار رایج می باشند. شرکت ‌هایی مثل جنرال و مایکروسافت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در ایران نیز خودروسازان با نمایندگان مجلس در جلوگیری از واردات ماشین های خارجی با بالا نگه داشتن تعرفه های مربوط به واردات رایزنی می ‌کنند.

 •  خلق نمودن تصویر ذهنی

 خلق تصویر ذهنی از دیگر وظایف این واحد می باشد. در واقع ایجاد و حفظ تصویر ذهنی از مهم ترین وظایف این واحد می باشد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

ابزارهای اصلی در روابط عمومی

ابزارهایی که اجزای اصلی روابط عمومی به آن ها نیازمند هستند عبارتند از:

 •  اخبار

 از جمله این ابزارهای اصلی اخبار می باشد. سازمان هم می‌ تواند خود به تنهایی اقدام به ساختن و انتشار خبر کند و هم از خبرگزاری ‌ها بخواهد این کار را انجام دهند.

 •  گزارش ‌های کتبی

 یکی دیگر از این ابزارها گزارش های کتبی یا مکتوب می باشند. مواردی مثل مطالب نوشته شده در مورد شرکت و گزارش های سالیانه سهامداران. شرکت های موفق در جهان در کنار این گزارش ‌ها، گزارشی با عنوان گزارش توسعه نیز ارائه می‌ دهند. در این گزارش به نقش شرکت در توسعه منطقه نیز اشاره می ‌شود.

 •  اتفاقات خاص

 از دیگر ابزارها وقایع و اتفاقات خاص می باشند. به طور معمول شرکت در وقایع خاص و رویدادها از طریق برگزاری مراسم با مشتریان ارتباط برقرار می کند. برخی از وقایع معمولا سالی یکبار و در زمان مشخص صورت می ‌گیرند.

 •   سخنرانی

یکی دیگر از ابزارهای روابط عمومی سخنرانی مدیران عامل می باشد. این سخنرانی در رابطه با مشتری می تواند از هر ابزار بازاریابی قوی ‌تر عمل نماید.

 •  ابزار مربوط به هویت سازمانی

 این ابزار نیز از جمله ابزار مهم به شمار می رود. هویت سازمانی در واقع نشان دهنده هر نوع ابزاری می باشد که هویت یکسانی از شرکت را نشان می ‌دهند. نمونه این یکسانی را می شود در شرکت پستی فدکس مشاهده نمود که در آمریکا فعال می باشد.

 •  وب سایت

وب سایت نیز از دیگر ابزارها می باشد. از طریق وب سایت شرکت نیز می ‌توان این کار را انجام داد.

 

 

دوره آموزشی روابط عمومی مدرن

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top