چرا مدیریت منابع انسانی مهم است؟

مدیریت منابع انسانی یعنی بکارگیری مناسب از اشخاص جهت دسترسی به اهداف سازمانی است. بطور‌ کلی همه مدیران کار را با تلاش سایرین، پیش می برند. در نهایت مدیریت در هر سطح بنیاد با منابع انسانی در ارتباط است. ضروری است مسئولان با معانی HRM آشنا باشند. اشخاصی که با فعالیت های منابع انسانی تعامل دارند، سختی های بسیاری را در این حیطه از استخدام نیروی کار تا وجود ضوابط سخت تجربه می کنند. افزون بر این مشکلات، اقتصاد رقابتی سبب حساسیت نهاد های عظیم و کوچک نسبت به تمتع بیشتر شده است. به علت تاثیر عمده پرسنل در تحقق بهره وری و اعمال مزایای رقابتی، مشکلات مرتبط به HRM بایستی مورد ملاحظه مسئولان عالی نهاد قرار گیرند.

مدیریت منابع انسانی

نقش مدیریت منابع انسانی

 مدیریت منابع انسانی به وسیله کارشناسان اختصاصی منابع انسانی که سرپرست اجرای روزانه وظایف وابسته به منابع انسانی هستند عمل می کند. همواره منابع انسانی یک واحد کل را در هر نهادی ایجاد می کند. واحد های منابع انسانی در نهاد های متنوع می توانند از لحاظ سایز، ساختار و چگونگی موقعیت های شخصی آن ها متمایز باشند. برای بنیاد های کوچک تر، داشتن شمار کمی از کارشناسان منابع انسانی که هر کدام مجموعه وسیعی از مسئولیت های منابع انسانی را انجام می دهند، غیر مرسوم نیست.

نهادهای بزرگتر امکان دارد وظایف تخصصی تری داشته باشند. در این صورت پرسنل به صورت ویژه به اموری نظیر استخدام، مهاجرت، ویزا، مزایا، پاداش و ... اختصاص یافته اند. هرچند این شرایط منابع انسانی متمایز و تخصصی هستند ولی کارکرد های شغلی امکان دارد با همدیگر همپوشانی داشته باشند.

دلایل اهمیت مدیریت نیروی انسانی

اهمیت مدیریت منابع انسانی در طول ۲ سال گذشته به مقدار چشمگیری افزایش یافته است. چرا که تاثیر آن از آغاز استخدام، مصاحبه، مشخص شدن حقوق و مزایا و برنامه ریزی جهت نگهداری منابع انسانی انکار نشدنی است. اکیپ HRM به صورت فعال در کسب اهداف راهبردی سازمان، از طریق ارتقا فردی پرسنل، بررسی کارکرد آنها و گسترش فرهنگ سازمان تاثیر زیادی دارد.

اکیپ HRM در حال حاضر مسئولیت امور خیلی زیادتری نسبت به پرسنل سنتی یا مسئولیت های اداری بر دوش دارد. می تواند با اجرای درست و دقیق مسئولیت های اصلی خود با بهره وری زیاد پرسنل، خیلی سودمند واقع شوند.

آن ها بهترین پرسنل را بکار می گیرند. پس از آن آموزش های ضروری و لازم را به آنها می دهند و آنها را جهت ورود به محیط کار آماده می کنند. حتی با ارزیابی کارکرد پرسنل، عرضه پیشنهاد های تقدیر به مسئولان و اعمال فضایی شاد و فعال، به افزایش انگیزه کار‌کنان کمک بسزایی می کنند. در حقیقت بایستی گفت این اکیپ می تواند برای نهاد ارزش زیادی داشته باشد. پروفسور دیو اولریش استاد دانشگاه روسکو براین باور است که تاثیر اکیپ HRM، افزودن ارزش به مشاغل است.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی از چند عوامل داخلی و خارجی تاثیر می پذیرد. در حقیقت این عوامل بنیاد قانونی و چگونگی مدیریت بر منابع انسانی هر نهاد را معلوم می کنند و بدین شرح می‌باشند:

 • عوامل بیرونی

 یکی از عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی، عوامل بیرونی است ‌که شامل:

 1. مشتریان نهاد
 2. سهامداران موسسه
 3. رقبای نهاد
 4. تکنولوژی و فناوری
 5. بازار نیروی انسانی
 6. فرهنگ جامعه
 • عوامل درونی

از دیگر عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی، عوامل درونی است که شامل موارد زیر است:

 1. فرهنگ سازمانی
 2. خط مشی و مقاصد اساسی سازمانی
 3. کشور محل تکاپوی نهاد
 4. اقتصاد کشور مورد نظر جهت فعالیت سازمان
 5. نظام سیاسی موجود در محل تکاپو سازمان
 6. وضعیت آب و هوایی و جغرافیایی محل استقرار نهاد

جمع بندی

همان گونه که به آن اشاره شد وجود مدیریت منابع انسانی تاثیر بسزایی در نهاد ها بر عهده دارد. منابع انسانی تشکیل شده از شاخه هایی است ‌که ارزش آن هر روزه در عصر حاضر بیشتر می شود. نهاد ها پیوسته در رقابت تنگاتنگی جهت فروش کالا ها و خدمات خود قرار می گیرند. در این رقابت فقط کسب و کار هایی موفق هستند ‌که بتوانند بهترین پرسنل را به گونه در بنیاد آموزش دهند که هم جهت با مقاصد راهبردی شان باشند. عوامل موثر بر HRM بر دو نوع بیرونی و درونی می‌باشند که هر کدام شامل موارد متنوعی است که بایستی حتما به آنها توجه شود.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top