5 اصل کاربردی برای مشتری مدار بودن

مبحث اصول مشتری مداری به شخصی تحت عنوان مشتری نیاز دارد تا معنای واقعی خود را پیدا کند. زیرا مشتری تضمین کننده ماندگاری یک تجارت یا سازمان است که حفظ مشتری دشوارترین عضو توسعه سازمان محسوب می شود.

 امروزه در جهان کسب و کار، رقابت با سرعت بالا در حال گسترش می باشد. بنابراین حفظ مشتری و البته مشتری محوری مهمترین موضوع است. حال کوچک ترین غفلت نارضایتی مشتریان، قطع رابطه و جذب آن ها توسط رقیبان را به دنبال دارد. سازمان هایی که خواسته مشتری، ارائه خدمات و کیفیت محصول را در اولویت می گذارند، در دنیای رقابت موفق تر خواهند بود. در این بحث به عوامل تاثیرگذار بر اصول مشتری محوری پرداخته می شود که به شرح زیر می باشد.

مشتری مداری

شنونده خوب یکی از اصول مشتری مداری

یکی از مهمترین اصول مشتری مداری در یک کسب و کار گوش دادن می باشد. زمانی که با مشتری مشغول صحبت هستید با دقت زیاد به حرف های او گوش فرا دهید. همچنین تغییرات مورد نیاز جهت اعمال نظر آنها را دنبال کنید. زیرا مشتریان نیروی حیاتی شرکت یا سازمان هستند و کسب رضایت آن ها بر عهده صاحبان است. حال اگر از مشتریان مراقبت نکنید، نظاره گر مراقبت دیگر صاحبان شرکت ها از مشتریان خود خواهید بود. همچنین عدم پاسخ دهی به خواسته های عقلانی مشتریان، موجب پس زدن شما می شود.

رفتار مناسب با مشتری

مشتریانی که نیاز و خواسته  آن ها برآورده شده با 4 الی 6 نفر درباره تجربه خود صحبت می کنند. این خود یکی از اصول مشتری مداری است. زیرا علاوه بر دائم شدن این مشتریان، مرجعی جهت معرفی دیگران به حساب می آیند. همچنین روابط عمومی بالا و مناسب مشتری را به صورت ناخودآگاه جذب می نماید. بنابراین زمان ارتباط با مشتری در مرحله اول خود را معرفی کرده و از نام و نشان او بپرسید. از رسمی بودن پرهیز کرده و دوستانه رفتار کنید. سپس فرصت مناسب جهت صحبت کردن را مهیا سازید.
یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

احترام گذاشتن به مشتری

یکی از کلیدی ترین عوامل نارضایتی در اصول مشتری مداری، عدم احترام گذاری به مشتریان است. زیرا اکثر کارمندان با مشتریان بی تفاوت و بد برخورد می کنند. طبق تحقیقات انجام شده حدود یک سوم ساکن زمین رفتار بی ادبانه و توهین آمیز فروشندگان را برای یک بار تجربه کرده اند.

همچنین حدود 58% از آن ها با اطرافیان خود در این مورد صحبت نموده اند. حرف های مردم به سرعت پخش می شود و برای طولانی مدت اعتبار و آبروی شرکت را خدشه دار می کند. درنتیجه کلمات کارکنان سازمان بایستی احترام لازم را به مشتریان منتقل کند. کارکنان در هر شرایطی وظیفه دارند در برابر هر نوع رفتار مشتریان با احترام برخورد نمایند و با ناسازگاری آنها کنار بیایند. سپس به مشتریان فرصت دهند مشکل خود را با کارمندان در میان بگذارند. به شکایت مشتریان همچون ابزاری سودمند جهت جلوگیری از تکرار مداوم مشکل نگاه کنند.

جلب رضایت

پیش شرط همه موفقیت های حال و آینده شرکت یا کسب و کار و مهم ترین اصل مربوط به مشتری مداری، رضایت مشتری است. همچنین اولین علت از دست دادن مشتریان، نارضایتی از خدمات ارائه شده است. درنتیجه کارکنان شرکت باید به گونه ای کار کنند که مشتریان از حمایت همیشگی آنها اطمینان یابند. همچنین با همه قدرت خدماتی بی نقص ایجاد نمایند. سریع و مشتاقانه پاسخ دهند. مدام آماده پیشنهادی عالی با تخفیف ویژه باشند. روی فروش فوق العاده، ارائه نمونه محصول، اهدای جوایز، قرعه کشی و اشانتیون تمرکز کنند. از طریق وبلاگ، کانال های بازاریابی، کاتالوگ، بروشور، رسانه های اجتماعی و ایمیل مشتری را آگاه سازند. حدود 81% شرکت های موفق با جلب رضایت مشتری در عرصه رقابت همچنان پابرجا هستند.

ارزش قائل شدن برای مشتریان

یک اصل مهم و اساسی در مشتری مداری و بازاریابی، ارزش قائل شدن برای مشتری است.شرکت ها و کارکنان، نظرات و ایده های مشتریان را جدی بگیرند. خواسته های عقلانی آن ها را عملی نمایند.اهمیت و ارزش قائل بودن صادقانه کارکنان شرکت را به مشتریان ثابت کنند. در مورد تصمیمات مهم، نظرسنجی و اطلاع رسانی کنند. به مشتریان اجازه دهند فعالانه در فرایند پیشرفت محصولات در زمان آینده سهم داشته باشند. خواسته های در حال تغییر مشتریان را پیش بینی و شناسایی کنند. سپس محبت، وفاداری و اعتماد آنها را به دست آورند.

 

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top