4 روش برای استفاده از نقشه ذهنی در بازاریابی

بازاریابی عمدتاً در مورد طوفان فکری، برنامه ریزی، سازماندهی و یا به عبارتی دیگر ایجاد استراتژی در مورد نحوه فروش یک محصول یا خدمات است. این نیاز به یک طرز فکر خارج از چارچوب دارد. به خوبی می دانیم که پروفایل های خلاق اغلب در بازاریابی برتری دارند.

 با این حال، به ابزاری نیاز داریم که این فرآیند خلاقانه را تقویت کند. یکی از راه های انجام این کار، معرفی نقشه ذهنی به وظایف بازاریابی است. به همین دلیل، ما 4 حوزه را در بازاریابی شناسایی کرده‌ایم که نقشه ‌برداری ذهنی می‌تواند به ابزار خلاقانه مورد علاقه بعدی شما تبدیل شود.

 نقشه ذهنی

استراتژی بازاریابی طوفان فکری

تابستان نزدیک است، و بهترین زمان برای شروع استراتژی بازاریابی برای کسب و کار شماست. بنابراین یکی از راه های ایجاد نقشه ذهنی تقسیم آن به ماه ها و سپس به هفته ها است. تعیین یک هدف خاص برای هر هفته شما را برای اهداف بلند مدت متمرکز می کند. با در نظر گرفتن همه اینها، خارج شدن از مسیر غیر ممکن خواهد بود.

گام بعدی که می توانید انجام دهید این است که همه چیزهایی را که برای دستیابی به اهداف خود نیاز دارید را انجام دهید. به طور مثال منابع، تجزیه و تحلیل بازار، تجزیه و تحلیل رقبا، پیش بینی های مالی و به معنای واقعی کلمه همه چیزهایی که در طول مسیر به آن نیاز دارید را لیست کنید. همه این عناصر ارائه شده در شاخه‌های مختلف نقشه ذهنی، چشم‌اندازی منظم و عالی از پیشرفت به شما می‌دهد.

 

استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی

به عنوان جزئی از استراتژی های بازاریابی، استراتژی های رسانه های اجتماعی نیز می توانند در نقشه ذهنی ایجاد شوند. مایندمپ ایده‌ها را به روشی سریع و سازمان‌یافته تولید می‌کند که میتواند برای جلسات طوفان فکری و نوشتن تبلیغات مناسب باشد.

می‌توانید یک استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را به این صورت تقسیم کنید: یک شعبه متفاوت برای هر کانال (Fb، توییتر، اینستاگرام و غیره)، یک شعبه برای تأثیرگذاران که می‌توانند به شما در ساختن هویت برند تان کمک کنند، یک شعبه برای استراتژی‌های تبدیل و یکی برای پروفایل مخاطب هدف. هنگامی که در نقشه ذهنی ارائه می شود، نشان دادن ارتباط بین عناصر بسیار ساده تر خواهد بود.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تحلیل مشتری هدف در نقشه ذهنی

تحلیل مشتری هدف یکی دیگر از حوزه های بازاریابی است که می تواند در نقشه ذهنی ارائه شود. شما می توانید این کار را به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود انجام دهید، اما پیشنهاد می شود این کار را به طور جداگانه انجام دهید. زیرا به این ترتیب می توانید به جزئیات وارد شوید و مشتری خود را به روشی چند وجهی تجزیه و تحلیل کنید.

می‌توانید مشتری خود را در مرکز نقشه ذهنی قرار دهید و قبل از شروع شاخه‌بندی آن، به تمام پروفایل‌های مختلفی که محصول یا خدمات شما را در بر دارند فکر کنید.

 در بیشتر موارد، بیش از یک شخصیت خریدار وجود دارد که می تواند مشتری ایده آل شما شود. مرحله بعدی: شروع به شاخه‌بندی نقشه ذهنی است که باید یک شاخه برای هر شخصیت خریدار رسم کنید. سپس آنها را با توجه به مشخصات شاخه‌بندی کنید.

در حین ساختن نقشه ذهنی مشتری هدف، به راه حل هایی که می توانید به آنها ارائه دهید فکر کنید و در جهت ایجاد یک رابطه با مشتری وفادار، طولانی مدت و با کیفیت تلاش کنید.

 

تاثیر تحقیقات بازار در ایجاد نقشه ذهنی

اکنون که مشتری هدف خود را دارید، وقت آن است که تحقیقات بازار را انجام دهید. در این روش تمام داده هایی که جمع آوری می کنید به خوبی سازماندهی شده و ساختار یافته خواهند بود. همچنین می‌توانید یک نقشه ذهنی مشترک ایجاد کنید که در آن شما و تیمتان می‌توانید اطلاعات و شاخه‌هایی را به‌صورت هم‌زمان اضافه کنید و بتوانید تصویر بزرگ را به طور همزمان ببینید.

همچنین نقشه ذهنی شما زمانی منحصر به فرد و جذاب به نظر می رسد که قرار است آن را به مدیریت بالاتر ارائه دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توانیم مایندمپ تحقیقات بازار خود را آغاز کنیم. یک شاخه می تواند به اطلاعات بازار، یکی دیگر به بخش بندی بازار، شعبه سوم برای روند بازار، و شعبه چهارم برای تجزیه و تحلیل رقبا اختصاص داده شود.

 

 

تجزیه و تحلیل رقبا

می گویند: دشمنت را بشناس. انجام تجزیه و تحلیل رقبا بسیار مرتبط با تحقیقات بازار و چهارمین استفاده از نقشه ذهنی ما در بازاریابی، تحلیل SWOT است. این یکی از اجزای حیاتی مدیریت استراتژیک است. زیرا قبل از شروع برنامه ریزی استراتژی خود باید نقاط قوت و ضعف رقبای خود را در بازار بشناسیم.

 

تجزیه و تحلیل SWOT

مایندمپ و تحلیل SWOT دو روی یک سکه هستند. غیر ممکن است که تحلیل را بدون شبیه به نقشه ذهنی انجام دهیم. شما SWOT را در وسط نقشه ذهنی می نویسید و سپس 4 شاخه اصلی ایجاد می کنید، یکی برای هر دسته از تجزیه و تحلیل به ترتیب: نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها. سپس، شاخه‌ها را به تکه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنید که حاوی کلمات کلیدی برای هر جزء اصلی باشد. تجزیه و تحلیل SWOT به شما کمک می کند تا اقدامات خود را با توجه به بازار و رقبا اولویت بندی و هماهنگ کنید.

 

توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی نقشه ذهنی را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی نقشه ذهنی ( MindeMap - مایند مپ)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top