شرکت های مشتری مدار چگونه هستند؟

یک شرکت مشتری مدار، شرکتی است که برای وفاداری مشتری ارزش قائل است و تفکر و عملکرد اقتصادی خود را با نیازها، خواسته‌ها و مشکلات مشتریان همسو می‌کند. مشتری مداری تنها به صورت بیرونی صورت نمی‌گیرد، بلکه به صورت داخلی نیز هدایت می‌شود. یک گام مهم در مشتری مداری؛ توسعه فرهنگ شرکتی مشتری مداری است.. این فرهنگ باید در همه سطوح شرکت فعال و ترویج شود، از کارمندانی که مستقیماً با مشتری در تماس هستند تا مدیرانی که در پست های سطح C هستند. به هر حال، همه کارکنان خود دارای یک محیط اجتماعی هستند که به محصولات یا خدمات نیاز دارند و خود آن ها نیز می توانند مشتری شوند. بنابراین در بازاریابی، مشتری مداری داخلی بخشی از بازاریابی پرسنلی است ، زیرا کارکنان راضی مشتریان راضی و بخشی از یک استراتژی بازاریابی مطمئن هستند.

 

مشتری مداری

 

مشتری مداری به عنوان بخش مهمی از استراتژی بازاریابی

بر اساس مطالبی که بیان شد؛ تکلیف شرکت مربوطه روشن است. تمام نیازها و انتظارات مشتریان باید به بهترین شکل ممکن و سودآور برآورده شود . با این وجود، این نکته در بسیاری از استراتژی های بازاریابی یک شرکت وجود ندارد؛ یا اینکه به اندازه کافی به آن اهمیت داده نمی شود. برای اینکه  مشتری مداری را ملموس کنیم، این استراتژی بسیار پیچیده را به چهار نکته اساسی در زمینه بازاریابی تقسیم می کنی

 

1. داده ها

آنها کانون هر استراتژی بازاریابی هستند و در چندین سطح چالش برانگیز هستند. پس از تجزیه و تحلیل الزامات داده ها، داده‌های با کیفیت بالا باید جمع آوری و سپس به صورت حرفه ای تفسیر شوند.

2.سازماندهی داده ها

داده‌های با بالاترین کیفیت بدون سازماندهی داده‌های معنادار، ارزش افزوده‌ای به همراه نمی‌آورند. بنابراین باید از قبل مشخص شود که چگونه داده ها جمع آوری می شوند تا متعاقباً یک سازمان عملی تعیین شود. سنگ بنای مهم مرور کلی، موضوعی بودن و سادگی است.

3. داده ها را دموکراتیک کنید

هنگامی که سازمان داخلی و بایگانی داده ها مشخص شد، باید برای همه کارکنان قابل دسترسی باشد. یک شرکت معمولاً از بخش های مختلف تشکیل شده است؛ اما مدیریت داده ها یک کار گروهی است! مشتری مداری کامل تنها در صورتی امکان پذیر است که همه کارکنان شرکت، با رعایت مقررات حفاظت از داده ها، فرصت استفاده از داده ها را داشته باشند.

4. پایداری

مشتری مداری خوب زمانی انجام می شود که به همه مشتریان توجه کافی شود و بنابراین جذب مشتریان جدید را به موفقیتی مطمئن تبدیل می کند. یک استراتژی بازاریابی که هدف آن وفاداری مشتری است، آینده نگر، پایدار و کارآمد است.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

عوامل و نکات مربوط به مشتری مداری داخلی

مشتری مداری داخلی، کل شبکه یعنی همه افراد درگیر در فرآیندهای داخلی شرکت از جمله تامین کنندگان را در بر می گیرد. این فرآیندها زمانی که همه افراد درگیر با یکدیگر همکاری و کار می کنند به آرامی  اجرا  می‌شوند. علاوه بر شایستگی حرفه ای، همکاری روان بر عامل انسانی نیز مبتنی است. این با ایجاد احساس ارزشمندی در کل نیروی کار و همه ارائه دهندگان خدمات برطرف می شود. بنابراین به شما توصیه می شود که روی عامل انسانی تمرکز کنید .

ساختارهای کارآمد پیش نیاز دیگری است که در رویه ها و فرآیندهای فردی یافت می شود. زیرا هیچ چیز به اندازه فرآیند ناکارآمدی که مانع از انجام کار خود به جای ساده کردن آن می شود، باعث ناامیدی نمی شود. علاوه بر این، تعهد، دانش و نگرش افراد نیز بخشی از پیش نیازها است. وفاداری داخلی مشتری تنها زمانی ایجاد می شود که این وفاداری ایجاد شده باشد و بتوان آن را حفظ کرد. شما می توانید با کمک این سوالات متوجه شوید که شرکت شما چقدر خوب عمل می کند:

  • آیا کارکنان در فرآیندهای تصمیم گیری و نوآوری دخالت دارند؟
  • چگونه با درگیری ها برخورد می کنید؟
  • واکنش شما به اشتباهات چگونه است؟
  • ارتباطات داخلی چگونه کار می کنند؟
  • آیا در مورد اهداف و وظایف شفافیت وجود دارد؟
  • آیا باید اطلاعات را به عنوان الزام به آوردن یا جمع آوری طبقه بندی کرد؟
  • آیا مسئولیت های شفاف و واضح وجود دارد؟
  • ساختارهای ارتباطی بین تک تک اعضای شبکه چگونه است؟

راهی به سمت مشتری مداری خارجی

به محض اینکه شرکت به صورت داخلی برای مشتری مداری و بر اساس بیانیه ماموریت شرکت طراحی شد، نوبت  پرداختن به مشتری مداری خارجی نیز فرا رسیده است. این روی همه مشتریان خارجی تأثیر می گذارد ، یعنی افرادی که در نهایت قرار است محصول یا خدمات را بخرند. کارکنان شرکت باید سعی کنند خریدار را بشناسند و با او وارد تبادل فعال شوند. انسان بودن، صمیمی و همدل بودن مطلوب است. همچنین باید این امکان وجود داشته باشد که مشتری به راحتی با شرکت تماس بگیرد.

با تمام این نکات، این شرکت می تواند به امکانات دیجیتال نیز تکیه کند. با یک حساب کاربری به‌روز در شبکه‌های اجتماعی پربازدید، شرکت می‌تواند خود را نزدیک به مشتری نشان دهد.

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه منشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top