2 سوال مهم در مشتری مداری

"مشتری مداری" هنوز یکی از محبوب ترین و معتبرترین مفاهیم در دنیای تجارت امروز است. هنوز هم یکی از مهم ترین استراتژی هایی که هر شرکتی باید روی آن تمرکز کند تا بتواند در شرایط رقابتی که در آن زندگی می کنیم؛ بقای خود را حفظ کند، همان استراتژی مشتری مداری است.

مشتری مداری

سوالاتی برای بررسی میزان مشتری مداری:

برای اینکه شرکت ها بتوانند مشتری مداری را به خوبی اجرا کنند لازم است به سوالات زیر پاسخ صحیحی بدهند و با برنامه ریزی گام به گام اقداماتی را انجام دهند که رویکرد مشتری مداری و فرهنگ آن را در کل شرکت گسترش دهد. 

⦁ واقعاً چقدر مشتریان خود را می شناسیم و انتظارات آنها را درک می کنیم؟

⦁ چه زمانی و چگونه با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنیم و راه های تقویت این موارد چیست؟

پاسخ به سوالات فوق که توسط داده های صحیح پشتیبانی می شود، مستقیماً با میزان درونی شدن رویکرد «مشتری مداری» در شرکت مرتبط خواهد بود. از این منظر، مراحل اصلی را که برای درک کامل رویکرد مشتری مداری در داخل شرکت توسط تمامی بخش ها و کارکنان باید دنبال شوند، در ادامه بیان می کنیم. 

برقراری ارتباط خوب با مشتریان:

 ارتباط خوب با گوش دادن شروع می شود. ما باید مطمئن شویم که شنوندگان خوبی هستیم. به طور کلی، افراد زمانی احساس ارزشمندی می کنند که به طور فعال به آنها گوش داده شود. با این رویکرد؛ یک شرکت مشتری مدار ابتدا باید خواسته های مشتریان را به خوبی تحلیل کند. برای این کار ضروری است که کارکنانی که با مشتریان ارتباط دارند؛ شنوندگان بسیار خوبی باشند. برای نمایندگی برند بسیار مهم است که با  همدلی به موضوعاتی که از سوی مشتریان مطرح می شود؛گوش فرا دهند. به خصوص در محیط آنلاین (موبایل، چت، تلفن، ایمیل و ...) تنها از طریق ارتباط صحیح و گوش دادن فعال می توان گفت و گوها را در چارچوب قوانین خاصی پیش برد و انتظارات مشتریان را درک کرد.

مشتریانی که متوجه می شوند به اندازه کافی از آنها مراقبت می شود و از کانال های ارتباطی مناسب استفاده می شود، به برند شرکتی که از آن خدمات می خرند و محصولی که استفاده می کنند بسیار وفادار تر خواهند بود. باید به طور مکرر به مشتریان اعلام شود که هدف اصلی شرکت به‌جای کسب درآمد، جلب اعتماد مردم و جلب اعتماد افراد است.  باید در نظر داشت که هر اقدامی که در فرآیند ارتباط انجام می‌شود، بازتاب مثبت یا منفی در شرکت به دنبال خواهد داشت. 

ارتباط صحیح نه تنها در تمام نقاط تماس با مشتری، بلکه در روابط بین بخش های داخل شرکت نیز بسیار مهم است. کارمندان در تمام بخش‌های شرکت، از جمله بخش‌های پشتیبانی، باید شنوندگان خوبی باشند و کار خود را انجام دهند و بدانند که هر قدمی که برمی‌دارند در نهایت بر تجربه مشتری تاثیر می‌گذارد. جذب اهداف و ارزش های شرکت توسط همه کارکنان و عمل بر اساس این ارزش ها در کلیه ارتباطات باید یک مسئولیت اجتناب ناپذیر در فرهنگ سازمانی باشد. فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارتباطات صحیح بازتاب های بسیار مثبتی بر مشتریان در دراز مدت خواهد داشت.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تولید ارزش برای مشتریان:

محصول به تنهایی کافی نیست، باید برای مشتری ارزش ایجاد کنیم. در دنیای امروز، مشتریان به جای محصولات استانداردی که به آنها ارائه می شود، محصولات انعطاف پذیری را ترجیح می دهند که مطابق با نیاز آنها طراحی و تولید می شود و کار یا زندگی آنها را آسان می کند. بنابراین، در نتیجه یک رابطه تجاری، مشتریان نه تنها می‌خواهند مالک محصول شوند، بلکه می‌خواهند شریک محصولات یا خدماتی باشند که باعث می‌شود آنها احساس ارزشمندی کنند و تجربیات خوبی ارائه دهند. این امر به ناچار مفهوم «تولید ارزش» را که بازتاب رویکرد مشتری مداری در سمت محصول است، آشکار می کند.

مفهوم ارزش آفرینی برای مشتری به این معناست که مشتری در هر مرحله از طراحی محصول تا پس از فروش، احساس خاص بودن و تجربه های متفاوتی داشته باشد. ایجاد محصولاتی که بتواند انتظارات مشتریان را با ارتباط صحیح به بهترین نحو برآورده کند و ادغام این رویکرد با کل شرکت، اساس ارزش آفرینی را تشکیل می دهد. تمامی واحدهای طراحی، تحقیق و توسعه، تولید، فروش و بازاریابی، خدمات و پشتیبانی باید در حین انجام وظایف خود سوالات مشتری مداری را از خود بپرسند و در نظر داشته باشند که هر قدمی که برمی‌دارند چگونه از نظر تجربه مشتری ارزش ایجاد می‌کند.

زمانی که شرکت‌ها روابط خود را با مشتریانی که به آنها خدمت می‌کنند به ساختاری مبتنی بر ارزش‌آفرینی سوق دهند و در این راستا با مشتریان خود پیوند برقرار کنند، می‌توانند قبل از درخواست مشتری در انتظارات و درخواست‌های مشتری دخالت کنند و به مشتریان کمک کنند.

 

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه منشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top