اصول پایه متقاعدسازی و اهمیت آن

بسیاری از افراد زمانی که در رابطه با متقاعدسازی با آن ها صحبت می شود، احساس می کنند قرار است فردی را فریب دهند و یا از او سوء استفاده نمایند. به همین دلیل در برابر این مهارت جبهه گرفته و از آن دوری می نمایند.

در صورتی که متقاعدسازی به معنای منفعت طلبی به قیمت آسیب رساندن به دیگران نیست. به طور مثال زمانی که شما توانایی انجام یک کاری را دارید و چندین نفر با شرایطی یکسان با شما برای آن کار داوطلب شده اند. چرا باید کارفرما کار را به شما بسپارد؟

 آیا اینکه شما کارفرما را متقاعد نمایید که می توانید کار مورد نظر را انجام دهید، به معنای فریب او و یا سوء استفاده نمودن از او می باشد؟ قطعا خیر. اما برای اینکه میان چندین نفر کارفرما شما را برای انجام کار انتخاب نماید، باید بتوانید او را متقاعد نمایید.

 به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اصول متقاعدسازی و اهمیت آن در زندگی، بیشتر آشنا کنیم.

متقاعدسازی


اصول متقاعدسازی

ارسطو معتقد است که برای متقاعدسازی سه اصل مهم و اساسی وجود دارد. که توجه نمودن به هر کدام از آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این سه اصل کلید طلایی آموزش مهارت متقاعدسازی می باشند. بنابراین بهتر است به هر سه اصل به یک اندازه اهمیت دهید. این سه اصل عبارتند از:

  1. قدرت فوق العاده جنبه احساسی: یکی از مهم ترین جنبه های وجود هر انسان احساسات او می باشد. که می تواند به شما در متقاعد نمودن او کمک نماید. بنابراین تاثیرگذاری روی احساسات مخاطب می تواند مسیر متقاعد نمودن او را آسان نماید. به طور کلی شما می توانید از طریق احساسات به راحتی افراد را تحت تاثیر قرار دهید. البته این به معنای سوء استفاده نمودن از احساسات افراد نیست. زیرا شما تمام تمرکز خود را روی این جنبه نمی گذارید.

  2. جنبه منطقی را فراموش نکنید: قطعا برای انجام هر کاری نیاز به منطق دارید تا بتوانید فرد را متقاعد نمایید که انتخاب شما و یا پیروی نمودن از صحبت های شما برای همه منفعت دارد. به همین دلیل همخوانی صحبت ها و یا کار شما با منطق مخاطب های شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. احساسات افراد تاثیر بسیار زیادی در تصمیم گیری های آن ها دارد. اما منطق هنگام تصمیم گیری از قدرت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل است که هنگام متقاعد نمودن افراد باید همزمان به جنبه احساسی و منطقی آن ها توجه شود. زیرا افراد پس از تایید احساسات با توجه به منطق درست بودن انتخابات احساسی خود را بررسی می نمایند.

  3. جنبه عرف را در نظر داشته باشید: عرف به معنای منطق و پذیرش همگانی و رایج است. مطلب و موضوعی که شما بیان می نمایید و یا کاری که انجام می دهید باید به صورت عمومی و همگانی معقول و پذیرفته شده باشد. تنها در این صورت است که رفتار و گفتار شما برای دیگران منطقی و قابل اعتماد می باشد. به طور مثال اگر شما فردی هستید که دائما قرارهای کاری و اجتماعی خود را فراموش می کنید و اغلب دیر به محل قرار خود می روید. نباید توقع داشته باشید که هنگام صحبت راجع به اهمیت قول و قرار دیگران حرف های شما را بپذیرند و متقاعد شوند که شما درست می گویید. زیرا در عمل خلاف این موضوع را ثابت می نمایید.

مزایای متقاعدسازی

مهارت و تکنیک متقاعدسازی می تواند منجر به مزایای قابل توجهی در زندگی اجتماعی و حرفه ای شما شود. از مهم ترین مزایای این مهارت می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • صرفه جویی در وقت: یکی از اساسی ترین مزایای متقاعدسازی صرفه جویی نمودن در وقت است. زمانی که هنر و مهارت متقاعد سازی را یاد بگیرید، دیگر نیازی نیست برای قانع کردن افراد زمان زیادی را صرف نمایید. یا اینکه در مورد موضوعات بی اهمیت چندین ساعت بحث کنید. زیرا در اولین دفعه ای که راجع به موضوعی صحبت می کنید، می توانید مخاطب خود را متقاعد نمایید که به نظر و صحبت های شما فکر کند و درست تصمیم بگیرد.

  • همدلی: یکی دیگر از مزایای متقاعدسازی این است که شما می توانید همدلی اطرافیان را نسبت به خودتان افزایش دهید و محبت آن ها را جلب نمایید. این موضوع می تواند علاوه بر افزایش اعتماد به نفس شما، در احساس بهترتان نسبت به زندگی نیز موثر باشد.

  • صرفه جویی در هزینه: در بسیاری از مواقع برای اینکه شانس بیشتری برای پذیرش توسط دیگران داشته باشید، مجبور به صرف هزینه های فراوانی هستید. این هزینه ها می تواند به منظور تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرند. یا اینکه برای متقاعد ساختن رئیس شرکت مجبور می شوید حقوق کمتری را نسبت به دیگر داوطلبان درخواست دهید. (روش های متقاعد کردن و جذب مشتری)

  • احساس خوشبختی بیشتر: از آنجایی که شما می توانید محبت دیگران را جلب نمایید و اتفاقات خوب را در زندگی خودتان ایجاد کنید. قطعا احساس بهتری نسبت به زندگی خواهید داشت. استخدام در کار مورد نظرتان با حقوق بالا، دوستی با افرادی که آن ها را دوست دارید، داشتن زندگی شاد و رضایت بخشی را برای شما به وجود خواهد آورد.

 

 متقاعد سازی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top