5 نکته برای داشتن فن بیان خوب

نیاز به داشتن فن بیان قوی و تاثیرگذار از سالیان بسیار دور در انسان ها احساس شد. اما در آن زمان تعداد بسیار محدودی از افراد برای داشتن این مهارت تلاش می کردند.

 در صورتی که امروزه اهمیت نفوذ کلام برای تمامی انسان ها روشن است. اکثر آن ها تلاش می کنند تا برای داشتن زندگی بهتر این مهارت را در خود تقویت نمایند.

به طور کلی امروزه برای به دست آوردن شغل مورد نظر، بازاریابی و فروش بیشتر، سخنرانی موثرتر، متقاعد سازی سایر افراد و ... داشتن فن بیان تاثیرگذار از ابتدایی ترین نیازهای انسان محسوب می شود.

به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهای موثر در تقویت فن بیان، به طور کامل آشنا کنیم.

 فن بیان خوب


چرا باید فن بیان خوبی داشته باشیم؟

همانطور که می دانید مهارت گفتاری و کلامی به معنای توانایی نفوذ بر دیگران از طریق صحبت کردن است. در صورتی که شما فن بیان قدرتمندی داشته باشید، به راحتی می توانید در هر شرایط و مکانی مخاطب خود را متقاعد نمایید که به شما گوش کند و در بسیاری از مواقع صحبت های شما را بپذیرد.

به طور کلی اگر جزو افرادی هستید که علاقه مند به صحبت در جمع و سخنرانی نمودن هستید، بهتر است مهارت کلامی خود را تقویت نمایید. در زندگی انسان ها سه دلیل مهم وجود دارد که نشان می دهد تمامی آن ها به داشتن فن بیان تاثیرگذار و قدرتمند نیاز دارند. این دلایل عبارتند از:

  • متقاعد سازی مخاطب در موقعیت های مختلف اجتماعی و خانوادگی 
  • داشتن ارتباط بهتر و موثرتر در سخنرانی ها و تقویت مهارت های اجتماعی
  • مدیریت گفتگو در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی برای داشتن روابط و شرایط بهتر

 

تکنیک های موثر برای داشتن فن بیان قدرتمند و تاثیرگذار

با توجه به اینکه امروزه اهمیت فن بیان در زندگی شخصی و اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. اگر شما نیز به دنبال راهکارهای بسیار موثری هستید که بتواند به شما برای داشتن نفوذ کلام فوق العاده و تاثیرگذار کمک نماید، بهتر است با ما همراه باشید.

  1. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید: یکی از ابتدایی ترین نیازهای تقویت فن بیان داشتن اعتماد به نفس بالا در صحبت کردن است. به طور مثال افرادی را دیده اید که هنگام صحبت کردن دائما تپق می زنند و یا کلمات مورد استفاده در جمله را فراموش می کنند؟

این افراد اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن ندارند. به همین دلیل هنگام صحبت کردن ناخواسته دچار استرس می شوند و نمی توانند جملات خود را به درستی بیان کنند. بنابراین در اولین قدم برای تقویت مهارت کلامی، بهتر است اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

  1. شمرده و واضح صحبت کنید: یکی دیگر از راهکارهای موثر در داشتن مهارت کلامی تاثیرگذار، شمرده و واضح صحبت کردن است. بنابراین باید به گونه ای صحبت کنید که مخاطب تمامی کلمات شما را با قدرت بشنود و هیچ گونه نقطه مبهمی از صحبت های شما در ذهن او ایجاد نشود.

تلفظ صحیح کلمات و استفاده از کلمات مناسب در جمله نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. برای اینکه بتوانید واضح صحبت کنید، ابتدا نیاز است تا سرعت سخنرانی خود را کم نمایید. اینگونه مخاطب می تواند تمامی کلماتی که در صحبت های خود مورد استفاده قرار می دهید را به خوبی بشنود.

  1. صداقت در گفتار را فراموش نکنید: معمولا افرادی که دروغ می گویند و یا بیش از اندازه در صحبت هایشان اغراق می نمایند، نمی توانند قدرت کلامی خوبی داشته باشند.

زیرا به دلیل دروغی که در صحبت هایشان وجود دارد، دائما استرس دارند و همین موضوع موجب می شود تا هنگام بیان جملات از تمرکز کافی برخوردار نباشند. بنابراین صادقانه صحبت کنید و به گفته های خود ایمان داشته باشید. این کار قدرت کلام شما را چند برابر خواهد نمود.

  1. مغرور نشوید: افرادی که در صحبت های خود بیش از اندازه کلمه " من" را به کار می برند، در ذهن مخاطب به افراد خودپرستی تبدیل می شوند که تنها به فکر منفعت خود هستند. بنابراین مخاطبان نمی توانند به خوبی با آن ها ارتباط برقرار نمایند. اگر می خواهید در زندگی به فرد موفقی تبدیل شوید، با افرادی ارتباط برقرار نمایید که شرایط بهتری نسبت به شما دارند و می توانید از آن ها مهارت های زیادی را بیاموزید. این کار به تقویت مهارت های شما و بهتر شدن موقعیت تان کمک می نماید.

  2. به قدرت بیان خود توجه نمایید و آن را تقویت کنید: از دیگر راهکارهای بسیار موثر در تقویت فن بیان مراقبت نمودن از صدا و تقویت قدرت بیان است. اما چگونه می توان از صدا محافظت نمود؟ به طور مثال برای پیشگیری از گرفتگی صدا بهتر است روزانه به میزان کافی آب بنوشید.

 این کار رطوبت حنجره را حفظ می نماید و از گرفتگی صدا نیز جلوگیری می کند. نفس عمیق بکشید و هنگام نفس کشیدن از قسمت شکم شروع به دم و بازدم کنید نه از قفسه سینه. عدم فریاد زدن، داشتن خواب کافی، عدم مصرف نوشیدنی های کافئین دار و دائما صحبت نکردن از دیگر راهکارهایی هستند که به تقویت نمودن قدرت بیان شما و محافظت از صدایتان کمک می نمایند.

 

فن بیان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top