6 راهکار برای داشتن سخنرانی حرفه ای

راهکارهای گوناگونی وجود دارند که می توانند در تقویت فن بیان شما موثر باشند. برخی از این راهکارها به شما کمک می نماید تا در زندگی شخصی خود به فردی جذاب تر تبدیل شوید و برخی دیگر در پی موفقیت شما در زندگی شغلی و کاریتان هستند. بنابراین نیاز شما تعیین کننده مناسب ترین راهکارها جهت تقویت مهارت کلامی شما است.

به طور مثال در بازاریابی و سخنرانی فن بیان از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است و در صورتی که بیان ضعیفی داشته باشید، قطعا در این کارها شکست خواهید خورد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با کاربردی ترین راهکارهای تقویت فن بیان در سخنرانی و بازاریابی، آشنا کنیم.

فن بیان و سخنرانی

اهمیت فن بیان در سخنرانی

تصور کنید در یک سخنرانی بسیار مهم حضور دارید و سخنران از بیان قدرتمندی برخوردار نیست. در این صورت تمامی متن سخنرانی را با تن صدای یکسان، بدون هیچ گونه هیجان و به سرعت برای شما و سایر حاضرین در جمع بازگو می نماید.

 احساس شما از شنیدن این سخنرانی چیست؟ قطعا پس از مدت بسیار کوتاهی احساس خواب آلودگی یا کلافگی خواهید داشت. همچنین اگر پس از اتمام سخنرانی در رابطه با موضوع از شما سوال شود، بیشترین مطالب بیان شده را به یاد نخواهید داشت.

بنابراین به احتمال بسیار زیاد بار دیگر در جلسه سخنرانی این سخنران شرکت نخواهید کرد.

حالا تصور کنید مجدد به یک جلسه سخنرانی می روید که سخنران از فن بیان بسیار قدرتمندی برخوردار است.  به همین دلیل متن سخنرانی را با تن صدای متفاوت، هیجان، چالش، سوال و جواب و ... بازگو می نماید.

 قطعا هیجان کلامی او به شما نیز منتقل خواهد شد و چالش ایجاد شده از کسل شدن شما جلوگیری خواهد نمود. در این صورت بدون آنکه متوجه گذر زمان شوید جلسه به پایان می رسد و شما مکان را ترک می نمایید.

حالا اگر در رابطه با موضوع سخنرانی با شما صحبت شود، با هیجان موضوع را بازگو خواهید کرد. در صورتی که هیچ تلاشی برای حفظ نمودن متن سخنرانی نداشته اید و تنها مهارت کلامی سخنران موجب شده تا موضوع سخنرانی و گفته های او در ذهن شما ثبت شود.

 بی شک با تجسم نمودن هر دو موقعیت به اهمیت گفتار سخنران و تاثیر بیان او پی برده اید. بنابراین اهمیت و ضرورت مهارت کلامی و بیان قوی جهت موفقیت در سخنرانی غیر قابل چشم پوشی است.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

راهکارهای تقویت فن بیان در سخنرانی

به احتمال بسیار قوی تا به اینجا از اهمیت و ضرورت فن بیان در سخنرانی آگاهی پیدا کرده اید. اما نکته قابل توجه این است که چگونه می توان بیان تاثیرگذار و قدرتمندی در سخنرانی ها داشت؟ به همین منظور در ادامه شما را با بهترین و موثرترین راهکارهای تقویت فن بیان در سخنرانی آشنا خواهیم کرد.

  • توجه به تغییر تن صدا: یکی از نکاتی که در سخنرانی باید به آن توجه داشته باشید، بالا و پایین نمودن تن صدا هنگام صحبت کردن است. این کار از خستگی ذهن مخاطب و کسل کننده شدن جلسه سخنرانی جلوگیری می نماید. از طرفی موجب می شود تا مطالب شما بیشتر در ذهن مخاطب جای باز کنند.

  • آمادگی حنجره قبل از سخنرانی: برای جلوگیری از گرفتن صدا و خارش گلو در طول سخنرانی بهتر است پیش از سخنرانی از خوردن آب یخ خودداری نمایید. از طرفی سعی کنید آب کافی بنوشید تا گلوی شما رطوبت کافی جهت صحبت کردن در طولانی مدت را داشته باشد. همچنین از صحبت کردن بیش از حد و بلند صحبت کردن پیش از سخنرانی خودداری نمایید. زیرا ممکن است منجر به گرفتگی صدا در طول سخنرانی شود.

  • لبخند را فراموش نکنید: سخنرانی خود را با لبخند شروع کنید. این کار می تواند تاثیرگذاری صحبت های شما را چند برابر نماید. از طرفی شروع نمودن سخنرانی با لبخند منجر به ایجاد حس اعتماد و صمیمیت مخاطب با شما می شود.

  • با محیط آشنایی پیدا کنید: برای پیشگیری از بروز استرس و از بین رفتن تمرکز در طول سخنرانی بهتر است با محیط سخنرانی آشنایی پیدا کنید. اگر این موضوع ممکن نیست، بهتر است فضایی را شبیه سازی نمایید و سخنرانی را برای چند نفر اجرا کنید. همچنین از تعداد مخاطبان مطلع شوید تا هنگام سخنرانی دچار استرس نشوید.

  • سرعت و دقت روی کلمات را مورد توجه قرار دهید: با تلفظ صحیح کلمات آشنایی پیدا کنید، تا از اشتباه بیان نمودن کلمات جلوگیری نمایید. این کار به افزایش اعتماد به نفس شما نیز کمک می کند. همچنین زمان سخنرانی را با متن خود هماهنگ نمایید. به طور مثال مطالب مهم را دسته بندی نمایید و آن ها را به گونه ای مرتب نمایید که بتوانید در طول مدت زمان تعیین شده تمامی مطالب مورد نظر خود را بیان نمایید.

  • ظاهر آراسته و مرتب داشته باشید: داشتن ظاهری آراسته و مرتب به شما در داشتن فن بیان قوی کمک می نماید. شاید در ظاهر این دو موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند. اما زمانی که ظاهر مناسبی نداشته باشید، تاثیر کلام شما روی مخاطب نیز کاهش پیدا می کند. از طرفی ممکن است توجه به ظاهر تمرکز شما را نسبت به کلامتان مختل نماید.

منبع1

منبع2

 

فن بیان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top