چرا فن بیان مهم است؟

برای داشتن زندگی ایده آل و فوق العاده نیاز است تا ارتباطات بسیار موثر و مثبتی در طول زندگی خود داشته باشید. قطعا شما برای داشتن یک زندگی خوشبخت نیاز دارید که با اعضای خانواده، همکاران، دوستان و ... ارتباط خوبی برقرار نمایید.

نحو صحبت کردن و فن بیان شما مهم ترین ابزار برای برقراری ارتباط با دنیای اطرافتان است. این مهارت به شما کمک می کند تا دنیای اطرافتان را بهتر درک کنید و بتوانید طوری صحبت کنید که دیگران نیز منظور شما را راحت تر متوجه شوند.

بنابراین فن بیان از جمله مهارت های ضروری است که برای داشتن زندگی موفق و شاد به آن احتیاج خواهید داشت. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اهمیت مهارت فن بیان در زندگی، بیشتر آشنا کنیم.

 

فن بیان چیست؟

همانطور که گفته شد فن بیان یک مهارت کلامی و گفتاری است که به شما کمک می نماید تا بتوانید ارتباط گفتاری موثرتری با اطرافیانتان برقرار نمایید.

کلمات قدرتمند و واضح، اعتماد به نفس بالا، اطمینان و صداقت، شفافیت و ... از ویژگی هایی هستند که درون این مهارت جای گرفته اند.

برای درک بهتر این موضوع با یک مثال شروع می کنم.

تا به حال افرادی را دیده اید که هنگام صحبت کردن آن ها فقط دوست دارید به صحبت هایشان گوش دهید؟ یا افرادی که با تمام اعتماد به نفستان نمی توانید به آن ها "نه" بگویید؟ افرادی که هنگام صحبت با آن ها احساس می کنید کاملا شما را درک نموده اند و به وضوح احساس آن ها را از طریق گفتارشان درک کرده اید؟ به نظر شما تفاوت این افراد با دیگران چیست؟

قطعا مهارت فوق العاده آن ها در بیان کلمات و چیدمان جملات موجب می شود تا اطمینان بیشتری نسبت به آن ها پیدا کنید. بنابراین این مهارت را می توان توانایی بیان جملات به صورت شفاف، واضح و تاثیرگذار نیز تعریف نمود.

با توجه به اهمیت این مهارت در زندگی شخصی، اجتماعی و کاری، افراد موفق شناخته شده و بزرگ توصیه می نمایند که اگر می خواهید به موفقیت دست پیدا کنید، حتما این مهارت را در خود تقویت نمایید.

این مطلب را از دست ندهید: چگونه جذاب صحبت کنیم و فن بیان خوبی داشته باشیم؟

ابتدایی ترین ویژگی های فن بیان

برای اینکه بتوانید فن بیان قوی و تاثیرگذاری داشته باشید، در ابتدا نیاز است تا با ویژگی های این مهارت به طور کامل و اصولی آشنایی پیدا کنید. بنابراین اگر قصد دارید این مهارت را در خودتان تقویت نمایید، در ابتدا بهتر است با ویژگی های اصولی و ابتدایی این مهارت آشنایی پیدا کنید. این ویژگی ها عبارتند از:

 • شناخت کلمات موثر: اولین اصول برای داشتن مهارت گفتاری موثر، شناخت کلمات درست و تاثیرگذار است. به طور مثال "بفرمایید" و "بیا" ممکن است در جمله کاربردی یکسان داشته باشند.،اما قطعا تاثیرگذاری " بفرمایید" بسیار بیشتر از کلمه " بیا" است.

بسیاری از افراد فکر می کنند با استفاده نمودن از این کلمات احساس صمیمیت بیشتری ایجاد می نماید و می توانند روی فرد مقابل تاثیر بیشتری بگذارند. در صورتی که در نهایت صمیمیت نیز می توان احترام را حفظ نمود. بنابراین هنگام بیان نمودن جملات به کلماتی که انتخاب می نمایید، توجه کنید.

 • تلفظ صحیح کلمات: تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید. در بسیاری از مواقع ممکن است وسط یک سخنرانی بسیار مهم و تاثیرگذار با بیان یک کلمه با تلفظ اشتباه، تمام سخنرانی خود را زیر سوال ببرید. به همین دلیل یادگیری تلفظ صحیح کلمات از ابتدایی ترین ویژگی های مهارت گفتاری تاثیرگذار است.
 • جمله بندی درست: از دیگر ویژگی های ابتدایی در یادگیری و تقویت فن بیان، توجه به جمله بندی است. جمله بندی درست به شما کمک می نماید تا از پراکنده گویی و گیج شدن طرف مقابلتان پیشگیری نمایید. از طرفی افرادی که جمله بندی درستی دارند، می دانند که کدام جمله را دقیقا چه زمانی از گفتگو بیان کنند. این کار تاثیرگذاری صحبت شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 • واضح و شفاف صحبت کردن: قطعا تا به حال با افرادی مواجه شده اید که هنگام صحبت کردن آن ها کلافه می شوید، زیرا به شدت آرام و با مکث صحبت می کنند. یا افرادی که در نهایت صحبت چیزی از حرف های آن ها متوجه نشده اید، زیرا بسیار تند صحبت کرده اند. هر دو گروه از مهارت گفتاری بسیار ضعیفی برخوردار هستند. زیرا یکی از اصول ابتدایی داشتن مهارت گفتاری قدرتمند و تاثیرگذار، این است که شما کاملا واضح و درست صحبت کنید. به این معنا که موجب کلافگی فرد مقابل نشوید، اما او کاملا تمام جملات شما را واضح و درست شنیده و درک کرده باشد.

   

  یک پیشنهاد دوستانه:

  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

اهمیت فن بیان در زندگی

شما در هر شغل و حرفه ای که باشید، برای داشتن زندگی بهتر و تاثیرگذاری بیشتر نیاز دارید که مهارت گفتاری قوی داشته باشید. به طور مثال در صورتی که می خواهید در مصاحبه کاری موفق شوید، نیاز است تا با مهارت گفتاری تاثیرگذار فرد مقابل را متقاعد نمایید که توانایی پذیرش شغل مورد نظر را دارید. یا اینکه برای ارائه پایان نامه خود نیاز دارید تا داوران را با نحوه ارائه گفتاری خود متقاعد نمایید که پایان نامه قوی ارائه داده اید.

 

فن بیان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top