چگونه کیفیت زندگی کاری کارکنان را افزایش دهیم؟

برای اینکه یک سازمان به اهداف خود دست پیدا کند، باید بتواند کیفیت زندگی شغلی کارمندان خود را افزایش دهد. مدیران شرکت های کوچک و نوپا مسئولیت این کار را خودشان به عهده می گیرند. اما در شرکت های بزرگ به دلیل تعداد بالای کارمندان، مدیران ترجیح می دهند این مسئولیت را به بخش منابع انسانی بسپارند. بخش منابع انسانی با بررسی مصاحبه های انجام شده و همچنین ارزش های کلی کارمندان در محیط کاری، شرایط کاری ایده آلی را برای آن ها ایجاد نمایند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی ها و ارزش های کلی جهت حفظ کیفیت در زندگی کاری افراد، بیشتر آشنا کنیم.

منابع انسانی

خصوصیات کیفیت در زندگی کاری

 • توجه به علاقه و مهارت کارمند: یکی از مهم ترین خصوصیات کیفیت در زندگی کاری، توجه به استعداد و تخصص کارمند است. قطعا زمانی که کارمند به شغل خود علاقه مند باشد و در حوزه تخصصی خود مشغول به فعالیت شود، از موقعیت شغلی خود رضایت بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل با لذت و دقت بیشتری کارهایی که به او سپرده شده است را انجام می دهد.

 • ایجاد فرصت های شغلی بهتر: قطعا سکون و بی تحرکی می تواند کسل کننده باشد. افراد به طور ذاتی برای دستیابی به موقعیت های بهتر و جایگاه بالاتر تلاش می کنند. کارمندان یک سازمان نیز در صورت امکان ارتقا شغلی و یا افزایش حقوق، رضایت شغلی بیشتری دارند و کیفیت کار خود را نیز افزایش می دهند.

 • ماهیت بخشیدن به شغل: از نظر روانشناسی زمانی که از یک فرد شغل او را می پرسند، اگر شغل او ماهیت مشخصی داشته باشد، انگیزه او را برای موفقیت در کار افزایش می دهد. اما زمانی که نتواند شغل خود را با اسم و رسم معلومی تعریف نماید، موجب دلزدگی او خواهد شد. به همین دلیل ماهیت بخشیدن به شغل های گوناگون یک سازمان، می تواند کیفیت زندگی کاری کارمندان را افزایش دهد.

 • حفظ تعادل میان زندگی کاری و شخصی: از دیگر نکات حائز اهمیت جهت افزایش کیفیت زندگی کاری افراد، حفظ تعادل میان کار و زندگی شخصی است. به این منظور که از برنامه ریزی فشرده کاری و یا اجرای اضافه کاری طولانی اجتناب شود. افراد برای داشتن کاری ایده آل نیاز به تفریح و استراحت دارند. به همین دلیل برنامه زمانی درست می تواند به آن ها کمک کند تا، خود را برای کار بعدی آماده کنند.

 • چالش برانگیز بودن شغل: از دیگر ویژگی های زندگی شغلی فوق العاده هیجان انگیز بودن آن است. زندگی کاری یکنواخت می تواند کسل کننده باشد. ایجاد چالش های هیجان انگیز در روند کاری است. به طور مثال درخواست یک ایده فوق العاده و در نظر گرفتن پاداش برای ارائه آن، می تواند انگیزه کار را افزایش دهد.

 • در نظر گرفتن تفریح در دل کار: منابع انسانی متخصص و ماهر می داند که وجود یک مکان کوچک برای استراحت و نوشیدن چای یا قهوه می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت کار افراد داشته باشد. به همین دلیل وجود مکانی که افراد بتوانند در طول زمان کاری خود در آنجا کمی استراحت نمایند، می تواند قدرت کاری آن ها را افزایش دهد.


  یک پیشنهاد دوستانه:

  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

   


3 اصل حفظ کیفیت در زندگی کاری

 • شرایط کار ایمن: یکی از عناصر مهم در حفظ کیفیت زندگی شغلی، داشتن شرایط کاری امن است. در صورتی که فرد دائما استرس تعدیل و یا اخراج شدن داشته باشد، نمی تواند از کار خود رضایت کامل داشته باشد. به همین دلیل نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. ایجاد اطمینان در کارمند، که در صورت داشتن روند کاری رضایت بخش می تواند به کار خود ادامه دهد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • حقوق عادلانه: از دیگر عناصر موثر در حفظ رضایت شغلی، داشتن حقوق قابل قبول و عادلانه است. قطعا افرادی که از میزان حقوق خود رضایت کامل دارند و حقوق آن ها برای زندگی و خرج و مخارج آن ها کفایت می نماید، احساس رضایت شغلی بیشتری دارند.

 • توجه به قدرت اختیار: از دیگر عناصر بسیار کلیدی در افزایش رضایت از زندگی شغلی، توجه به قدرت اختیار کارمندان است. اگر مدیران جزئیات کار کارمندان خود را نیز برنامه ریزی نمایند، افراد پس از مدت کوتاهی احساس خستگی و بیهودگی می کنند. به همین دلیل است که بهترین راه ارائه برنامه کاری روزانه به کارمندان است. در این صورت آن ها می توانند زمان کاری خود را در طول روز به اختیار خود برنامه ریزی نمایند.مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top