واحد منابع انسانی و پشتیبانی از کارکنان

منابع انسانی یک بخش از سازمان یا شرکت است که، شامل گروهی از کارمندان یک سازمان می باشد. وظایف کارمندان این بخش ارزیابی و توجه به چرخه کاری سایر کارکنان سازمان است. به همین دلیل شاید در سازمان با کارمندان این بخش روبرو نشوید، اما آن ها نقش بسیار مهمی در استخدام، تعیین حقوق، ارزیابی کارکنان، بررسی سوابق کاری آن ها و ... دارند.

به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نحوه پشتیبانی منابع انسانی از سایر کارمندان، به طور کامل آشنا کنیم.

 

چگونگی پشتیبانی منابع انسانی از کارمندان

علاوه بر مسئولیت های کلی این بخش از سازمان، کارمندان این بخش برای پشتیبانی نمودن از سایر کارمندان وظایف دیگری نیز دارند. این وظایف برای ارتقا و پیشرفت کارمندان انجام می شوند. زیرا در شرکت های بزرگ هر یک کارمند دارایی بسیار ارزشمندی محسوب می شود، که نیاز به مراقبت و رفاه دارد. از وظایف منابع انسانی به منظور پشتیبانی از کارمندان سازمان، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. حفاظت از رشد شغلی: سکون و رکود از جمله مواردی هستند که موجب ضرر کسب و کار شما خواهند شد. به همین دلیل برای دستیابی به موفقیت سازمان نیاز به رشد کارمندان است. این بخش از سازمان با محافظت نمودن از رشد شغلی کارمندان، از آینده سازمان پشتیبانی می نماید. به همین دلیل است که هر چند وقت یکبار دوره هایی برگزار می نماید تا، مسیر شغلی کارمندان را ارتقا بخشد.

  2. پشتیبانی و آموزش مدیران جدید: در شرکت های بزرگ، برای برنامه ریزی و ساماندهی کارهای شرکت، آن را به بخش های مختلف دسته بندی می نمایند. هر کدام از این بخش ها یک مدیر دارد که بر روند کار سایر کارمندان بخش نظارت دارد. در نهایت نیز تمامی مدیران توسط مدیر کل کنترل و ارزیابی می شوند. این مدیران یکباره مدیر نمی شوند، بلکه با آموزش های مداوم در طول دوره کاری خود، تبدیل به مدیران موفق می شوند. این دوره های آموزشی توسط بخش منابع انسانی برنامه ریزی و اجرا می شوند.

  3. آموزش مداوم کارمندان تازه کار: برای تربیت کارمندان حرفه ای و متخصص نیاز به آموزش های تکنیکی در طول کار است. این آموزش ها موجب می شود تا برنامه کاری کارمندان از انعطاف بیشتری برخوردار باشد. بنابراین مدیران می توانند با خیال راحت مسئولیت های مهم به کارمندان بسپارند. بنابراین منابع انسانی به صورت دوره ای آموزش هایی برای کارمندان اجرایی می نمایند.

  4. توجه به سلامتی کارمندان: سلامت جسمی و روانی کارمندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا هر دو می توانند تاثیر مستقیم در روند کاری کارمندان داشته باشند. به همین دلیل از دیگر وظایف این بخش توجه نمودن به سلامتی کارمندان است. به همین دلیل است که مصاحبه با تک تک کارکنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از جمله مسئولیت های این بخش برای حفظ سلامتی کارکنان می توان به عدم تبعیض میان کارکنان، توجه به بیمه کارمندان و ... اشاره نمود.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

منابع انسانی چه زمانی با کارمندان ارتباط برقرار می نماید؟

به طور معمول این بخش هرگز با سایر کارمندان ارتباط برقرار نمی نماید، بلکه با آموزش های لازم به کارمندان، به آن ها می آموزد که چه زمانی می توانند به این بخش مراجعه نمایند. این بخش مصاحبه با تمامی کارمندان را برنامه ریزی می نمایند تا از روند کاری آن ها مطلع شوند. به طور کلی کارمندان یک شرکت یا سازمان در صورت مواجه شدن با موارد زیر، می توانند با این بخش ارتباط برقرار نمایند.

  • در صورتی که فرد توسط کارمندان دیگر و یا مدیران مورد تبعیض قرار گیرد.
  • زمانی که حقوق تعیین شده برای کارمند در زمان تعیین شده و یا کمتر از میزان تعیین شده پرداخت شود.
  • هنگامی که کارمند به دلایل مختلف مانند بزرگ کردن فرزندان به تنهایی، داشتن فرزند معلول و ... نیاز به جای اقامت و یا کاهش ساعات کاری داشته باشند.
  • و ...

نقش منابع انسانی در ایجاد سازمان ایده آل

وجود منابع انسانی در هر سازمان و شرکت تعیین کننده میزان فرهنگ آن سازمان است. در صورتی که کارمندان این بخش از مهارت و تخصص کافی برخوردار نباشند، می توانند موجب دلسردی کارمندان شوند. در صورتی که کارمندان ماهر و مجرب در این بخش می توانند انگیزه کارمندان را افزایش داده و به بهبود روند کاری آنان کمک نمایند، که در نهایت موجب موفقیت بیشتر سازمان می گردد.

منبع

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top