مهمترین وظایف واحد منابع انسانی

یکی از مهم ترین بخش های مشاغل بزرگ، بخش منابع انسانی است. البته صاحبان کسب و کارهای کوچک و نوپا معمولا وظایف این بخش را خودشان انجام می دهند، اما با گسترش کسب و کار نیاز به افراد متخصص و باتجربه در این زمینه می باشد.

از آنجایی که مسئولیت ها و وظایف این بخش تاثیر بسیار زیادی در میزان موفقیت کسب و کار دارد، تخصص و تجربه کارکنان منابع انسانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مهم ترین وظایف و مسئولیت های منابع انسانی، بیشتر آشنا کنیم.

اهمیت منابع انسانی در کسب و کارهای بزرگ

قطعا درک فعالیت این بخش در یک سازمان و شرکت، کمی سخت و گیج کننده می باشد. با این وجود منابع انسانی از مهم ترین بخش های یک سازمان می باشد، که عملکرد کارکنان آن می تواند به طور مستقیم در میزان رشد و موفقیت سازمان تاثیر بگذارد. از طرفی کارکنان این بخش مانند سایر کارمندان سازمان در معرض دید مراجعین قرار ندارند، اما عملکرد آن ها می توانند فعالیت تمامی کارکنان را تحت تاثیر قرار دهد. به زبان ساده تر این بخش وظیفه انتخاب، استخدام، ارزیابی و بررسی تمامی نیازهای کارکنان سازمان را بر عهده دارد.

 منابع انسانی

وظایف و مسئولیت های منابع انسانی

  • جذب نامزدها: از ابتدایی ترین وظایف این بخش، شناخت نیازهای سازمان است. کارکنان این بخش با بررسی وضعیت سازمان و نیازهای آن برای دستیابی به موفقیت و رشد، مشخص می نمایند که آیا سازمان به نیروی کار جدید نیاز دارد یا خیر؟ سپس ویژگی های نیروهای مورد نیاز را تعیین می نمایند. در ادامه برای جذب نیروی مورد نظر، آگهی تبلیغاتی تهیه می کنند. در نهایت نیز باید نامزدهای مورد نظر را جذب نمایند و از ایده آل بودن آن ها اطمینان حاصل نمایند.

  • استخدام کارکنان: از دیگر مسئولیت های منابع انسانی، انجام مصاحبه با نامزدها و ارزیابی شرایط آن ها است. از طرفی این بخش باید تمامی مدارک ارائه شده توسط نامزدهای پیشنهادی را به طور کامل و با دقت بررسی نماید، پس از آن نیروهای کار مورد نیاز سازمان را استخدام کند.

  • ارزیابی حقوق کارمندان: این بخش سازمان با توجه به میزان کار، ساعت کاری، اهمیت کار، میزان تخصص مورد نیاز جهت انجام کار، میزان تخصص نیروی مورد نظر، حقوق پایه و ... حقوق و دستمزد روزانه کارمندان استخدامی را مورد ارزیابی و تحلیل قرار می دهد. از طرفی باید میزان مزایا، پاداش و دستمزد اضافه کار کارکنان هر بخش نیز باید به طور کامل محاسبه نمایند.

  • استعلام سوابق کارکنان: بررسی و حفظ سابقه کاری نیروهای جدید و قدیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا میزان سابقه کاری نیروی مورد نظر، می تواند نشان از تجربه و تخصص او در زمینه کاری خود باشد. از طرفی اطلاعات شخصی و شماره تماس های اضطراری کارمندان نیز توسط بخش منابع انسانی در پرونده کاری هر کارمند ثبت می شود.

  • به روز رسانی قوانین سازمان: امروزه تمامی نیازها، تکنولوژی، توقعات افراد، ابزارهای مورد استفاده در کسب و کار و ... همگی به سرعت در حال تغییر هستند. یک سازمان و یا شرکت نیز برای اینکه بتواند رشد و محبوبیت خود را در بازار کار حفظ نمایند و از رقبای خود عقب نمانند، باید بتوانند با این تغییرات هم مسیر شوند. به همین دلیل بخش منابع انسانی سعی می کند با تغییر سیاست ها و استراتژی های سازمان، آن را در جایگاه خود حفظ نماید و به رشد آن کمک نماید. در برخی از مواقع استراتژی به معنای تعیین یک رفتار و عملکرد در برابر مشکلی است که در مسیر دستیابی به موفقیت سازمان قرار گرفته است.

  • تجزیه و تحلیل سوددهی سازمان: از آنجایی که هر سازمان و شرکت با توجه به حوزه فعالیت خود، با رقبای بسیار زیادی روبرو است، باید بتواند بهترین و با استعداد ترین نیروها را استخدام نماید. این کار به عهده بخش کارکنان این بخش از سازمان می باشد. این بخش می تواند برای جذب نیروی با استعداد مزایا و یا شرایط کاری ایده آل و جذابی را در نظر بگیرد. البته توجه به این نکته که ویژگی درنظر گرفته شده با شرایط سازمان تناسب دارد یا خیر، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به طور مثال استفاده نمودن از سرویس رفت و آمد رایگان (در صورتی که ساختمان سازمان در محدوده ترافیک قرار دارد) می تواند به عنوان مزایای کار در نظر گرفته شود.

منبع

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top