مفهوم و ویژگی های مهم مدیریت

در کارهای گروهی مدیریت نمودن کارها و زمان انجام آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در صورتی که هر کسی بدون برنامه و از روی برنامه ریزی شخصی خود بخواهد کارهای یک شرکت و یا تیم را پیش ببرد، قطعا مشکلات بزرگی ایجاد خواهد شد.

 بنابراین یک مدیر باید مشخص شود تا کار افراد را مطابق با زمان و میزان اهمیت کارها برنامه ریزی نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مفهوم و ویژگی های مدیریت، بیشتر آشنا کنیم.

مدیریت

مفهوم مدیریت چیست؟

یک فرآیند که شامل برنامه ریزی، تصمیم گیری، سازماندهی نمودن افراد و کارها، رهبری، کنترل نمودن منابع انسانی، ایجاد انگیزه، تامین و کنترل منابع مالی و ... به منظور رسیدن به یک هدف مشخص را مدیریت می گویند.

به طور کلی این فرآیند یک سیستم مقتدر و اقتصادی می باشند که موجب افزایش تولید و سوددهی سرمایه می شود.

همچنین قانون مند بوده و پیروی نمودن از قوانین در این فرآیند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مدیران افرادی باهوش، ریز بین، نکته سنج، دقیق، قانونمند و قوی هستند که می توانند با کنترل نمودن شرایط به بهترین نحو ممکن هدف اصلی را محقق نمایند.

 از طرفی این افراد یک هدف شخصی را دنبال نمی کنند. بلکه موفقیت تمامی منابع انسانی و مجموعه برای آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل هدف اصلی آن ها کاملا به نفع مجموعه و افراد مشغول به کار در مجموعه بستگی دارد.

اصلی ترین وظایف مدیریت

به طور کلی برای اصولی ترین سیستم مدیریت وظایف مشترکی تعریف شده اند. که تمامی مدیران موفق از این وظایف پیروی می نمایند. به طور کلی از اصولی ترین و مهم ترین وظایف مدیران می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • تعیین اهداف سازمان: یکی از مهم ترین وظایف مدیران تعیین اهداف یک تیم و سازمان است. تعیین اهداف مهم و توانایی قانع نمودن منابع انسانی به منظور دستیابی به آن ها کار راحتی نیست. به همین دلیل است که مدیران باید فن بیان بسیار پرقدرت و اقتدار بالایی داشته باشند. نوع صحبت کردن با افراد تیم تاثیر بسیار زیادی در میزان پذیرش آن ها دارد. از طرفی اهداف نباید به هیچ عنوان تحت حفظ منافع شخصی تعیین شده باشند. بلکه این اهداف باید با در نظر گرفتن تیم و موفقیت آن انتخاب شوند.

  • ایجاد انگیزه: برای اینکه یک تیم موفق و با انگیزه داشته باشید، باید بتوانید امید را در میان اعضای تیم زنده نگه دارید. افرادی که انگیزه بیشتری برای دستیابی به موفقیت دارند، با انرژی و دقت بیشتری نیز کار می کنند. به همین دلیل مدیران موفق به خوبی می دانند که انگیزه دادن به اعضای تیم، چقدر در میزان موفقیت آن ها و تحقق اهداف تیم موثر است. مدیر موفق کسی است که بتواند همزمان با پیروی نمودن از قوانین، روحیه منابع انسانی را نیز حفظ نماید.

  • سازماندهی نمودن منابع انسانی و کارها: ارزیابی نمودن کارهای مورد نیاز جهت دستیابی به اهداف و مدت زمان مورد نیاز برای انجام آن ها از دیگر وظایف مدیران می باشد. مدیران موفق و باهوش می توانند به درستی کارهای لازم جهت دستیابی به اهداف را دسته بندی نموده و آن ها را به درستی میان اعضای تیم تقسیم بندی نمایند. از طرفی باید بتواند میان اعضای تیم ارتباط موثر برقرار نماید. تا بتوانند کارها را به درستی با یکدیگر هماهنگ کنند. از طرفی سازماندهی نمودن منابع انسانی در کاهش هزینه ها، افزایش کارایی و همچنین موفقیت تیم در میان رقبا تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

  • آموزش افراد: از دیگر وظایف مدیریت تربیت کارکنان حرفه ای و متخصص است. مدیران موفق و نخبه به خوبی می دانند که هر چه اعضای تیم حرفه ای تر باشند، امکان موفقیت تیم نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل نمی خواهند برای رهبری کردن تیم، آن ها را در سطح پایین نگه دارند. بلکه سعی می کنند برای دستیابی به اهداف تیم و همچنین موفقیت در میان سایر رقبا، اطلاعات به روز و تکنیک های حرفه ای در کار را به اعضای منابع انسانی بیاموزند.

نکات حائز اهمیت در رابطه با مدیریت

  • مدیران موفق باید بتوانند به خوبی و با اعضای تیم ارتباط برقرار نمایند. البته این موضوع به معنای صمیمی شدن و عدم پیروی از قوانین سازمان نیست.
  • مدیریت حرفه ای می داند که در مواقع ضروری آموزش اعضای تیم، یکی از عوامل رسیدن به موفقیت است.
  • از دیگر مهارت های مدیران موفق، ایجاد هماهنگی میان حجم کارها و زمان انجام آن ها، برای رسیدن به اهداف است.

منبع

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top